Sofiya texnoparki va “Yashnobod” innovatsion texnoparki oʼrtasida hamkorlik oʼrnatildi
Innovatsion rivojlanish vaziri oʼrinbosari Аzimjon Nazarov Bolgariyada boʼlib oʼtgan oʼzbek-bolgariya biznes-forumida ishtirok etish asnosida Sofiya texnoparkiga (Sofia Tech Park) tashrif buyurdi.
Oʼzbekiston delegatsiyasi Sofiya texnoparki yutuqlari, xususan kiberxavfsizlik laboratoriyasi va Sofiya texnoparkining laboratoriya majmuasiga kiruvchi 3D-ijodkorlik va tezkor prototiplash yangi mahsulotlari laboratoriyasi faoliyati bilan tanishdi. Majmua 11 ta laboratoriyadan iborat boʼlib, unda ilmiy tadqiqotlar olib boriladi, yangi birikmalar ishlab chiqiladi, yuqori samarali hisob-kitoblar amalga oshiriladi, yangi mahsulotlarni tezkor prototiplash, aqlli maʼlumotlarni olish uchun superkompyuterlardan foydalanish boʼyicha tajribalar ham aynan shu laboratoriyalarda amalga oshiriladi.
Taʼkidlash joizki, Sofiya texnoparki, Bolgariyadagi ilk texnologik park boʼlib, akademik jamoatchilik, tadbirkorlar, hukumat va jamiyat oʼrtasida bilimlar hamda gʼoyalar almashinuvi uchun maxsus platforma sifatida yaratilgan. Parkda Biznes-inkubator, yuqori texnologiyali laboratoriyalar kompleksi, “Jon Аtanasov” innovatsion forumi, Techno MagicLand bolalar markazini oʼz ichiga olgan muzey/tajribaxona joylashgan, bundan tashqari 500 joyli koʼp qavatli parking, sport markazi,sport bilan shugʼullanish mumkin boʼlgan yashil zona, hovuzlar, favvoralar, sayr yoʼlaklari, koʼm-koʼk daraxtzorlar mavjud.
Shuningdek, oʼzbekistonlik mehmonlariga “Techno MagicLand” interfaol bolalar markazi namoyish etildi. Ushbu “ilm-fan bilan aloqalar” maskani bolalarni ilm-fanga qiziqishlarini oshirish uchun moʼljallangan uslubiy qoʼllanmalarni sinovdan oʼtkazadi.
Tashrif va uchrashuv yakunlariga koʼra Oʼzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi “Yashnobod” innovatsion texnoparki va “Sofia Tech Park” oʼrtasida oʼzaro anglashuv memorandumi imzolandi. Unga koʼra koʼra, Sofiya texnoparki bilan hamkorlikda “Yashnobod” innovatsion texnoparkida ilmiy-ishlab chiqarish laboratoriyalarini tashkil etish koʼzda tutilgan.
Tomonlar, shuningdek, innovatsion loyihalar va texnologiyalar transferini birgalikda amalga oshirishga kelishdilar. Shu bilan bir qatorda oʼzbekistonlik yosh olimlarning Bolgariyada amaliyot oʼtashlari, innovatsion tadbirkorlikni yanada rivojlantirish uchun biznes-inkubatsiya va startap loyihalarini ilgari surish sohasida tajriba almashiladi.

Налажено сотрудничество между Софийским технологическим технопарком и инновационным технопарком «Яшнабад»
2019-09-19 | Инновация
Заместитель министра инновационного развития Азимжон Назаров посетил Софийский технологический парк (Sofia Tech Park) в рамках узбекско-болгарского бизнес-форума, прошедшего в Болгарии.
Узбекская делегация ознакомилась с достижениями Софийского технопарка, а также посетила Лабораторию по кибербезопасности, а также Лабораторию 3D-креативности и новых продуктов быстрого прототипирования, входящих в Лабораторный комплекс Софийского технопарка. Комплекс состоит из 11 лабораторий, в которых проводятся научные исследования, разработки новых соединений, выполняются высокопроизводительные вычисления, быстрое прототипирование новых продуктов, эксперименты по использованию суперкомпьютеров для извлечения интеллектуальных данных и т.д.
Директор Софийского технопарка г-н Т.Младенов выразил большое удовлетворение перспективам налаживания сотрудничества с Узбекистаном в сфере инноваций. Он отметил, что инициатива создания в республике ключевого государственного министерства, ответственного за инновационное развитие страны заслуживает высокой оценки, и является примером и мечтой для Республики Болгария.
Стоит отметить, что Sofia Tech Park - первый научно-технологический парк в Болгарии, созданный с целью становления платформой для обмена знаниями и идеями между академической сферой, бизнесом, правительством и обществом. В парке функционируют Бизнес-инкубатор, Лабораторный комплекс с 11 высокотехнологичными лабораториями, Инновационный форум «Джон Атанасов», Музей/Экспериментариум с интерактивным детским центром Techno MagicLand, многоэтажный паркинг на 500 мест, спортивный центр, зеленая зона с открытым фитнесом, водное зеркало, фонтаны, аллеи и обильная растительность.
Узбекским гостям также был представлен Интерактивный детский центр (Techno MagicLand). Это «коммуникатор науки», где научной методологией пользуются для повышения интереса детей к науке.
По итогам визита и проведенной встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между Инновационным технопарком «Яшнабад» при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан и Технопарком «Sofia Tech Park». Согласно документу предусмотрено создание научно-производственных лабораторий в инновационном технопарке «Яшнабад» при содействии Софийского технопарка.
Стороны также договорились о совместной реализации узбекско-болгарских инновационных проектов и трансфере технологий. Будут также организованы курсы стажировок для узбекских молодых ученых и осуществлен обмен опытом в сфере бизнес-инкубации и продвижения «стартап» проектов для дальнейшего развития инновационного предпринимательства.