2019-09-19 | Sog‘liqni saqlash
Mamlakatimizda shakllangan zamonaviy tibbiyot tizimining muhim yo‘nalishlaridan biri - shoshilinch va “tez yordam” xizmatidan yiliga o‘n million nafardan ko‘proq aholi foydalanadi. Keyingi yillarda mazkur sohaning moddiy-texnika bazasi muttasil takomillashayotgani xalqimiz salomatligini mustahkamlashda muhim omil bo‘lmoqda.
2017 - 2019-yillarda tibbiyotning boshqa yo‘nalishlari kabi tez tibbiy yordam xizmati infratuzilmasini ham yanada yaxshilash, sohaning moddiy-texnika bazasini kuchaytirish, tibbiyot amaliyotiga jahon ilm-fanining eng ilg‘or uslublarini tatbiq etishga yo‘naltirilgan muhim loyihalar amalga oshirilmoqda. Natijada “tez yordam”ning avtomashinalar parki tubdan yangilandi. Bugungi kunda har o‘n uch ming nafar aholiga bitta “tez yordam” mashinasi to‘g‘ri keladi. Bu xalqaro standartlarga to‘la mosdir. Qolaversa, “tez yordam”ni dori-darmon va tibbiy buyumlar bilan ta’minlash so‘nggi uch yil ichida 5,2 barobarga ko‘paydi, chaqiriqlarni qabul qilish, uzatish va ularni muntazam nazorat qilish markazi (Sall-markaz) faoliyati takomillashtirildi.
Biroq, davlat darajasida amalga oshirilayotgan shunday muhim chora-tadbirlarga qaramay, hali-hamon “tez yordam”ga nisbatan aholida e’tirozlar uchrab turibdi. Bunga tez tibbiy yordam xizmatida kechikishlarning mavjudligi ham sabab bo‘lmoqda. Darhaqiqat, tez tibbiy yordam xizmatida vaqt eng qadrli mezon hisoblanib, har bir daqiqa bemor hayotini asrashda muhim o‘rin tutadi.
— Tahlillardan ma’lum bo‘lishicha, “tez yordam” mashinalari kechikishi sabablarining biri asossiz chaqiriqlardir, — deydi Shoshilinch va tez tibbiy yordam masalalari bo‘yicha mahalliy koordinator Obidjon Dilmurodov . — Bugungi kunda “tez yordam”ga tushayotgan murojaatlarning o‘ttiz foizdan ko‘prog‘ini ana shunday asossiz chaqiriqlar tashkil etadi. Xo‘sh, bu murojaatchilar kimlar, degan savol tug‘ilishi tabiiy. Bularning aksariyati surunkali kasalligi bor bemorlardir. Poytaxtimizdagi “tez yordam” xizmatiga ularning ba’zilari yiliga 500 martadan hatto 1000 martagacha murojaat qiladi.
— Shuni alohida ta’kidlash joizki, surunkali kasalliklarni davolash “tez yordam” shifokorlarining vazifasi emas, — deydi Toshkent shahar tez tibbiy yordam stantsiyasi bosh shifokor o‘rinbosari Ilhom Aslonov . — “Tez yordam” shifokori kasallikning hayot uchun xavf solishi mumkin bo‘lgan belgilarini bartaraf etadi, xolos. Bu bemorga vaqtincha yengillik beradi. Bemor darddan to‘la xalos bo‘lishi uchun umumiy amaliyot shifokori nazoratida turib yoki shifoxonada yotib davolanishi kerak.
Surunkali kasalliklarda shifokor tavsiyasi asosida muolajalar uzluksiz tarzda olib borilsa bemor albatta shifo topadi, “tez yordam”ga qayta-qayta murojaat qilishga ehtiyoj qolmaydi. Ammo, ko‘pchilik shifokorlarning bunday tavsiyalariga rioya etish o‘rniga arzimagan holatlar uchun ham “tez yordam”ni chaqirishga odatlanib qolishgan. Holbuki, “tez yordam”ning har bir chaqiriq joyiga borishi davlatga kattagina xarajatga tushadi.
Eng achinarlisi, ana shunday asossiz chaqiriqlar tufayli “tez yordam” xizmatida tig‘izlik yuzaga keladi. Natijada shoshilinch tibbiy yordamga haqiqatan muhtoj bo‘lgan bemorlarga o‘z vaqtida yetib borish imkoniyati cheklanmoqda.
Shu o‘rinda shuni aytmoqchi edikki, har bir inson avvalo o‘zi, qolaversa yaqinlari sog‘lig‘iga e’tiborli bo‘lishi lozim. Buning uchun qishloq vrachlik punkti va oilaviy poliklinikalarda kasalliklarning oldini olish borasida davlatimiz tomonidan yaratib berilgan zamonaviy tibbiy imkoniyatlardan oqilona foydalanish lozim.
Belgilangan mudatlarda tibbiy profilaktika ko‘riklaridan o‘tib, shifokor tavsiyalariga rioya etgan insonning sog‘lig‘i mustahkam bo‘ladi. O‘zini ham, o‘zgalarni ham ortiqcha ovora qilmaydi. Ayniqsa, el sog‘lig‘i deb kecha-yu kunduz tinim bilmaydigan “tez yordam” xodimlarining asossiz vaqtini olmaydi.

Необоснованные вызовы повлияют на качество медицинской службы
Одним из важных направлений сформированной в нашей стране современной медицинской системы является экстренная и скорая медслужба, услугами которой ежегодно пользуется более десяти миллионов населения. За последние годы регулярное совершенствование материально-технической базы данного направления становится важным фактором укрепления здоровья народа.
В 2017 – 2019 годах осуществляются важные проекты, направленные на улучшение вместе с другими направлениями медицины и инфраструктуры службы скорой медицинской помощи, усиление ее материально-технической базы, внедрение в медицинскую практику самых передовых методов мировой науки. В результате в корне обновлен парк автомашин «скорой помощи». Сегодня на каждые 13 тысяч людей приходится одна машина «скорой помощи». Это полностью соответствует международным стандартам. К тому же за последние три года в 5,2 раза увеличилась обеспеченность «скорой помощи» лекарствами и медицинскими изделиями. Усовершенствована деятельность Сall-центра, принимающего, передающего вызовы и постоянно контролирующего их.
Но, не смотря на осуществляемые на государственном уровне эти важные мероприятия, до сих пор встречаются случаи недовольства населения по отношению к «скорой помощи». Причиной этого являются и случаи опазданий по вызову. Ибо в службе скорой медицинской помощи время считается самым ценным критерием, каждая минута, и даже секунда является для больного вопросом жизни и смерти.
— Как показывают анализы, серьезным препятствием поднятию качества службы «скорой помощи» являются необоснованные («квартирные») вызовы, — говорит местный консультант по вопросам экстренной и скорой медицинской помощи Обиджон Дилмуродов. — Сегодня они составляют более 30 процентов всех вызовов, поступающих в «скорую помощь». И кто же эти обращающиеся? Основная их часть — люди с хроническими заболеваниями. Некоторые из них в службу «скорой помощи» столицы обращаются по 500, иногда даже 1000 раз в год.
— Стоит особо отметить, что лечение больных с хроническими заболеваниями не входит в обязанности врачей «скорой помощи», — говорит заместитель главного врача Ташкентской городской станции скорой медицинской помощи Илхом Аслонов . — Они всего лишь устраняют симптомы заболевания, угрожающие жизни больного. Это временно облегчает его состояние. Для полного излечения больной должен находиться под постоянным наблюдением врача общей практики своей поликлиники и лечиться стационарно.
Если при хронических заболеваниях на основе рекомендаций врача процедуры будут вестись непрерывно, больной обязательно излечится, не будет надобности повторно обращаться в службу скорой медицинской помощи. Но многие привыкли вместо того, чтобы соблюдать рекомендации врача, даже при незначительных случаях обращаться в «скорую помощь». А ведь каждый вызов обходиться государству не дешево.
Самое печальное, из-за этих необоснованных вызовов ограничивается возможность службы своевременно подоспеть на помощь действительно нуждающимся в ней людям.
В свою очередь стоит отметить, что постоянное внимание и ответственность к своему здоровью и здоровью других людей является важным правилом человечности. Для этого нужно разумно использовать возможности современной медицины, создаваемой государством в области предупреждения заболеваний в сельских врачебных пунктах и семейных поликлиниках.
При своевременном прохождении медико-профилактического осмотра, соблюдении рекомендаций врача человек может сохранить крепкое здоровье. Не будет лишний раз беспокоить ни себя, ни других. Особенно не будет необоснованно отнимать время работников «скорой помощи», день и ночь не знающих покоя, находясь на службе здоровья народа.