O‘zbekiston-Iordaniya siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2019-yilning 17-sentabr kuni Ammon shahrida O‘zbekiston va Iordaniya tashqi siyosat idoralari o‘rtasida ilk marotaba siyosiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar delegatsiyalariga O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Dilshod Axatov va Iordaniya Hoshimiylar Qirolligi Tashqi ishlar va muhojirlar masalalari bo‘yicha vazirlik bosh kotibi Saja al-Majaliy boshchilik qildi.
Siyosiy maslahatlashuvlarda Iordaniya tomonidan rejalashtirish va xalqaro taraqqiyot, sanoat va savdo, raqamli iqtisodiyot va startaplar vazirliklari, parlament, shuningdek, Iordaniya va Ammon shahri savdo-sanoat palatalarining mas’ul vakillari ishtirok etdilar.
Delegatsiyalar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi aloqalarni rivojlantirishga urg‘u berib hamkorlikning hozirgi holatini batafsil ko‘rib chiqdilar, mintaqaviy va xalqaro muammolar, BMT, Islom hamkorlik tashkiloti va boshqa tuzilmalar doirasidagi aloqalarning amaliy jihatlari yuzasidan fikr almashdilar.
Turli darajadagi siyosiy aloqalarning davlatlararo hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish va sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish, uzoq muddatli va ko‘p qirrali tus berishdagi muhim rolini tasdiqlandi. O‘zaro savdo, investitsiya hajmini kengaytirish, O‘zbekiston-Iordaniya sherikligining shartnoma-huquq asoslarini mustahkamlash istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuvda parlamentlararo aloqalar va shartnoma-huquq asosini kengaytirishning alohida ahamiyati qayd etildi.
Tomonlar ikki mamlakat savdo-sanoat palatalari o‘rtasida amaliy hamkorlik o‘rnatish va Ishbilarmonlar kengashini tuzish bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqdilar.

Об узбекско-иорданских политических консультациях
17 сентября 2019 года в г.Аммане между внешнеполитическими ведомствами Узбекистана и Иордании впервые прошли политические консультации.
Делегации сторон возглавляли заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов и генеральный секретарь Министерства иностранных дел и репатриантов Хашемитского Королевства Иордании Сажа аль-Мажали.
С иорданской стороны в политических консультациях также приняли участие ответственные представители министерств планирования и международного развития, промышленности и торговли, цифровой экономики и стартапов, парламента, а также торгово-промышленных палат Иордании и г.Аммана.
Делегации провели обстоятельный обзор состояния сотрудничества с акцентом на активизацию связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, обменялись мнениями по региональным и международным вопросам, практическим аспектам взаимодействия в рамках ООН, Организации исламского сотрудничества и других структур.
Стороны подтвердили важную роль политических контактов на различных уровнях для всестороннего развития межгосударственного сотрудничества и его поднятия на качественно новый уровень, придании им долгосрочного и всеобъемлющего характера. Обменялись мнениями по перспективам наращивания объемов взаимной торговли, инвестиций, укрепления договорно-правовой базы узбекско-иорданского партнерства.
Отмечено особое значение расширения межпарламентских обменов, договорно-правовой базы.
Стороны отдельно рассмотрели предложения по установлению практического взаимодействия между торгово-промышленными палатами двух стран и созданию Делового совета.