Senat Raisi BMT Bosh kotibining Yo‘l harakati xavfsizligi bo‘yicha maxsus vakili bilan uchrashdi
2019-yil 18-sentabr kuni Senatda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Raisi Tanzila Narbayevaning BMT Bosh kotibining o‘rinbosari, Yo‘l harakati xavfsizligi bo‘yicha maxsus vakili Jan Todt bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekistonda yo‘l harakati xavfsizligi masalalari, shuningdek bu sohadagi hamkorlik qilish, shu jumladan O‘zbekistonning yo‘l harakati xavfsizligi bo‘yicha BMT asosiy konventsiyalariga qo‘shilishi va ularni amalga oshirishi istiqbollari muhokama etildi.
Ta’kidlanganidek, yo‘l harakati xavfsizligi muammosi taraqqiyotning global muammolaridan biri hisoblanadi. Bu muammo har yili 1,35 mln. kishining hayotiga zomin bo‘lib, 50 mln. kishining turli darajada jiddiy jarohat olishiga sabab bo‘lmoqda. Yo‘l-transport jarohati bolalar va yoshlar orasida o‘limning asosiy sababi hisoblanadi, katta ijtimoiy va iqtisodiy oqibatlarga olib keladi, buning natijasida ko‘pchilik mamlakatlarda iqtisodiy zarar YaIMning 5 foizigacha yetadi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining 2018 yildagi Global hisobotida ta’kidlanganidek, O‘zbekiston yo‘l xavfsizligi sohasidagi ishlar holati bo‘yicha Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida yetakchi o‘rinni egallaydi: 100 ming kishiga yo‘l-transport hodisasi tufayli halok bo‘lgan 11,5 kishi to‘g‘ri keladi.
Tomonlar qayd etganlaridek, O‘zbekiston BMTning yo‘l harakati xavfsizligi bo‘yicha to‘rtta konventsiyasi ishtirokchisi hisoblanadi. Ushbu konventsiyalar mamlakatning ishonchli normativ-huquqiy bazasini va yo‘l harakati xavfsizligining kompleks milliy tizimlarini yaratishda o‘z samaradorligini isbotladi.
Shu munosabat bilan BMT Bosh kotibining Yo‘l harakati xavfsizligi bo‘yicha maxsus vakili O‘zbekiston hukumatini yo‘l harakati xavfsizligi ko‘rsatkichlarini yaxshilashda qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi, shuningdek O‘zbekistonni BMTning bu sohadagi yana bir qator asosiy konventsiyalariga qo‘shilishga va ularni muvaffaqiyatli amalga oshirishiga chaqirdi.

Встреча Председателя Сената со Специальным посланником Генерального секретаря ООН по безопасности дорожного движения
18 сентября 2019 года в Сенате состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с заместителем, Специальным посланником Генерального секретаря ООН по безопасности дорожного движения Жан Тодтом.
В ходе встречи обсуждались вопросы безопасности дорожного движения в Узбекистане, а также перспективы сотрудничества в данной сфере, в том числе присоединения Узбекистана к основным конвенциям ООН по безопасности дорожного движения и их реализации.
Отмечалось, что проблема безопасности дорожного движения является одной из глобальных проблем развития, которая ежегодно уносит 1,35 млн. человек и является причиной различного рода серьезных травм для 50 млн. человек. Дорожно-транспортный травматизм является основной причиной смертности среди детей и молодежи, приводит к значительным социальным и экономическим последствиям, в результате чего экономический ущерб в большинстве стран достигает 5% от ВВП.
Как подчеркивается в Глобальном отчете Всемирной организации здравоохранения 2018 года, Узбекистан занимает ведущее место среди стран Центральной Азии по состоянию дел в области дорожной безопасности: на 100 тысяч человек приходится 11,5 погибших в результате ДТП.
Стороны подчеркнули, что Узбекистан является участником четырех конвенций ООН по безопасности дорожного движения, которые на деле доказали эффективность в создании надежной нормативно-правовой базы и комплексных национальных систем безопасности дорожного движения.
В связи с этим Специальный посланник Генерального секретаря ООН по безопасности дорожного движения выразил готовность поддержать правительство Узбекистана в улучшении показателей безопасности дорожного движения, а также призвал Узбекистан присоединиться  и успешно реализовать еще ряд основных конвенций ООН в данной сфере.
По завершению встречи стороны выразили готовность продолжить диалог в целях укрепления двустороннего сотрудничества в данной сфере.