Qohira shahridagi ikki tomonlama uchrashuvlar to‘g‘risida
2019-yilning 15-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Dilshod Axatov boshchiligidagi delegatsiya Qohira shahriga tashrif doirasida Misr Savdo va sanoat vazirining birinchi o‘rinbosari Ahmad Antar va Investitsiyalar va xalqaro hamkorlik vazirining o‘rinbosari Reda Bebars bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki mamlakatning savdo-iqtisodiy, investitsion va sanoat sohalaridagi hamkorligini faollashtirishning amaliy masalalari 2018-yil sentabr oyida Misr Prezidenti Abdulfattoh as-Sisining O‘zbekistonga rasmiy tashrifi chog‘ida erishilgan iqtisodiy kelishuvlarning bajarilishi nuqtayi nazaridan muhokama qilindi.
Uchrashuvda Savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Misr hukumatlararo komissiyasining 7-majlisining kun tartibi va amaliy jihatlari, uning doirasida biznes forumini o‘tkazish, shuningdek, ikki mamlakat tadbirkorlarining Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Misr tomoni O‘zbekiston mahsulotlari eksport hajmini oshirish uchun Misrning Afrika va Yaqin Sharq mamlakatlari bilan amaldagi erkin savdo rejimida berilgan imkoniyatlardan foydalanishni taklif qildi.
Bundan tashqari, Misr xalqaro savdo tizimi Tariflar va Savdo bo‘yicha Bosh Bitim / Jahon savdo tashkilotining asoschisi sifatida O‘zbekistonning JSTga kirish masalasida har tomonlama yordam berishga tayyorligi ma’lum qilindi.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasi “O‘zbekiston-Misr: iqtisodiy hamkorlik istiqbollari” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etdi. Konferensiya ishtirokchilari ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va iqtisodiyotning turli sohalarida o‘zaro manfaatli loyihalarni birgalikda tadbiq etish uchun yangi imkoniyatlar ochayotgan mamlakatimizdagi keng ko‘lamli islohotlarning borishi bilan tanishdilar.

Двусторонние встречи в г.Каире
15 сентября 2019 года в рамках пребывания в г.Каире делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Министра иностранных дел Дилшодом Ахатовым провела двусторонние встречи с первым заместителем Министра торговли и промышленности Ахмедом Антаром и заместителем Министра инвестиций и международного сотрудничества Египта Редой Бибарсом.
В ходе переговоров обсуждены практические вопросы активизации взаимодействия двух стран в торгово-экономической, инвестиционной и индустриальной сферах в контексте реализации экономических договоренностей, достигнутых в ходе официального визита Президента Египта Абдельфаттаха ас-Сиси в Узбекистан в сентябре 2018 года.
На встрече рассмотрены повестка дня и рабочие аспекты проведения 7-го заседания узбекско-египетской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, проведения в его рамках бизнес-форума, а также вопросы учреждения Делового совета предпринимателей двух стран.
Египетская сторона предложила использовать возможности, предоставляемые в рамках действующего режима свободной торговли Египта со странами Африки и Ближнего Востока, для увеличения объемов экспорта узбекской продукции.
Кроме того, Египет, будучи учредителем международной торговой системы ГАТТ/ВТО, готов оказывать всяческое содействие в вопросе вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Узбекская делегация также приняла участие в научно-практической конференции на тему «Узбекистан-Египет: перспективы экономического сотрудничества». Ее участники были ознакомлены с ходом масштабных реформ в нашей стране, которые открывают новые возможности для расширения взаимодействия между деловыми кругами двух стран, совместной реализации взаимовыгодных проектов в различных отраслях экономики.