Prezident farg‘onalik ziyolilar bilan muloqot qildi
Qo‘qon shahridagi Buyuk allomalar muzeyida O‘zbekiston Prezident Shavkat Mirziyoyevning Farg‘ona viloyati faollari, nuroniylar, ziyolilar bilan muloqoti bo‘lib o‘tdi. Unda madaniyat, ma’rifat sohalaridagi o‘zgarishlar, yoshlar ta’lim-tarbiyasi haqida so‘z bordi.
Mamlakatimizda milliy qadriyatlarni e’zozlash va targ‘ib etish, buyuk allomalar merosini o‘rganishga katta e’tibor qaratilmoqda. Baxshichilik va maqom san’ati bo‘yicha xalqaro festivallar o‘tkazilgani bu borada ulkan ahamiyatga ega bo‘ldi. Imom Buxoriy, Imom Termiziy markazlari, Mirzo Ulug‘bek va Muhammad Xorazmiy nomidagi iqtidorli bolalar maktablari, adiblar nomlari bilan atalgan ijod maktablari tashkil etildi. Prezident maktablari, yangi oliy o‘quv yurtlari yosh avlod uchun yanada keng imkoniyatlar ochdi.
- Vaqt shiddat bilan o‘tyapti. Har bir soha bo‘yicha izlanishda, tinimsiz harakatdamiz. O‘zgarishlar bor, lekin hali bizni qanoatlantirmaydi, - dedi Prezident.
Faollar butun Farg‘ona viloyatida bo‘lgani kabi Qo‘qon shahrida ham ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirilayotgani, Xalqaro hunarmandchilik festivali tufayli shahar yanada obod bo‘lib, bu yerga butun dunyodan mehmonlar kelganini mamnuniyat bilan qayd etishdi.
Buyuk allomalar muzeyi ham davlatimiz rahbari tashabbusi bilan tashkil etilgan. Bu yerga keluvchilar Qo‘qonda yashab, ijod qilgan adib va allomalar hayoti, asarlari haqida ma’lumot oladi. Buyumlar, turli idishlar esa o‘sha davr turmush tarzidan darak beradi.

Президент встретился с ферганской интеллигенцией
В кокандском Музее великих мыслителей состоялась встреча с активом Ферганской области, представителями старшего поколения и интеллигенции. Говорилось о происходящих изменениях в сферах культуры и просвещения, воспитании молодежи.
В нашей стране уделяется большое внимание почитанию и пропаганде национальных ценностей, изучению наследия великих предков. Проведены международные фестивали искусства бахши и искусства макома. Организованы центры Имама Бухари и Имама Термизи, школы одаренных детей имени Мирзо Улугбека и Мухаммада Хорезми, творческие школы, названные в честь литераторов. Президентские школы, а также новые высшие учебные заведения создадут еще более широкие возможности для молодежи.
- Время летит. В каждой сфере мы находимся в поиске, постоянном движении. Изменения есть, но мы пока не довольны ими, - сказал Президент.
Участники с удовлетворением отметили, что в Коканде, как и по всей Ферганской области, сегодня осуществляется огромная созидательная работа, благодаря Международному фестивалю народно-прикладного искусства город стал еще более благоустроенным, сюда приехали гости со всего мира.
Музей великих мыслителей также организован по инициативе главы государства. Его посетители смогут получить информацию о жизни и творчестве живших в Коканде писателей и ученых. А экспозиция предметов старины и ремесленнических изделий расскажет об образе жизни тех времен.