Islom moliyasi: muhokamada uni O‘zbekistonda rivojlantirish masalasi
«Taraqqiyot strategiyasi» markazi tashabbusi bilan, 2017–2021-yillarda O‘zbekistonni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish doirasida «O‘zbekiston Respublikasida Islom moliyasini rivojlantirish istiqbollari» mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbir BMT Taraqqiyot Dasturi, O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Islom taraqqiyot banki va O‘zbekiston Respublikasi kapital bozorini rivojlantirish agentligi hamkorligida tashkil qilindi.
Unda tegishli vazirliklar, idoralar, ilmiy-tadqiqot markazlari, xalqaro moliya institutlari, O‘zbekistonning tijorat banklari, xalqaro ekspertlar va OAV vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyev kirish so‘zi bilan ochib berdi. Shuningdek, kirish qismida BMT Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska va Islom taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi doimiy vakili Xusan Xasanovlar ham so‘zga chiqdilar.
Bugungi kunga kelib, dunyo moliya bozorida Islomiy moliyalashtirish g‘oyatda dolzarb manbaga aylanib bormoqda. Buni islomiy moliyalash har yili 15-20% o‘sishga erishayotgani ham tasdiqlaydi. Islomiy banking jahon bo‘yicha 400 dan ortiq moliya institutlari tomonidan amaliyotda qo‘llanib kelinmoqda, uning yillik aylanmasi 800 mlrd. AQSh dollarini tashkil etadi.
Shu boisdan, Harakatlar strategiyasi asosida yirik islohotlarga yuz burgan mamlakatimiz milliy moliya sektorini rivojlantirishda islomiy moliyalashtirish muhim o‘rin tutadi. Xususan, O‘zbekistonda qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirishning yangi istiqbolli yo‘nalishlarini joriy etish, davlatning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, bank mahsulotlari, islomiy qimmatli qog‘ozlar va h.k.lar kabi moliya bozorining muqobil vositalarini yaratishda islomiy moliyalashtirish muhim o‘rin tutadi.
Ammo uni tezlik bilan joriy qilish imkonsiz. Zero, shariat qonunlariga muvofiq amalga oshirilmagan milliy Qonunchilik va dunyoviy davlatning institutsional jihatdan rivojlangan mentaliteti kabi omillarni izchil o‘rganish zarur. Bu masalalar esa, tegishli bilim va tajribaga ega bo‘lgan mutaxassislarni bir joyga jamlab, davlat uchun eng qulay va samarali yondashuvni shakllantirish orqali o‘z yechimini topishi mumkin. Shu bois, muhokama jarayonida mazkur masala yuzasidan atroflicha fikr almashildi.

Исламские финансы: вопросы его развития в Узбекистане
По инициативе Центра «Стратегия развития» состоялась беседа за круглым столом на тему: «Перспективы развития Исламского финансирования в Республике Узбекистан» в рамках реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017–2021 годах.
Мероприятие было организовано совместно с ПРООН, Министерством финансов Республики Узбекистан, Исламским банком развития и Агентством по развитию рынка капитала Республики Узбекистан.
В нем приняли участие представители соответствующих министерств, ведомств, научно-исследовательских центров, международные финансовые институты, коммерческие банки Узбекистана, а также международные эксперты и СМИ.
Мероприятие открыл первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Садык Сафоев. Во вступительной части также выступили постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска и постоянный представитель Исламского банка развития в Узбекистане Хусан Хасанов.
На сегодняшний день исламское финансирование является глобальным и актуальным источником финансирования. Сектор исламского финансирования является самым быстрорастущим в мире, ежегодно набирая 15-20% роста. Исламский банкинг практикуют более 400 финансовых институтов мира, а его годовые обороты составляют около 800 млрд. долларов США.
Исламское финансирование сыграет важную роль в развитии национального финансового сектора страны, которая, на основе Стратегии действий, нацелена на крупные реформы.
В частности, важное место занимает внедрение в Узбекистане новых перспективных направлений развития рынка ценных бумаг, альтернативных инструментов исламского финансового рынка ценных бумаг, повышение инвестиционной привлекательности государства, а также исламское финансирование банковской продукции.
Но внедрить его быстро невозможно. Необходимо последовательно изучить такие факторы, как национальное законодательство и институционально развитый менталитет светского государства, которые не были реализованы в соответствии с законами шариата. Эти вопросы могут быть решены путем объединения специалистов, владеющих соответствующими знаниями и опытом, и формирования наиболее благоприятного и эффективного подхода. В ходе обсуждения состоялся всесторонний обмен мнениями по данному вопросу.