Zamonaviy toʻquv dastgohlari namoyish qilinmoqda
“Oʻzekspomarkaz” milliy koʻrgazmalar majmuida Toshkent global toʻqimachilik kunlari doirasida Xalqaro toʻqimachilik mahsulotlari va moda industriyasi – “UzTextileExpo–2019” va Toshkent toʻqimachilik mashinasozligi – “TTME–2019” koʻrgazmalari ochildi.
“UzTextileExpo–2019” koʻrgazmasi pavilyonlarida oʻndan ortiq davlatdan 160 kompaniya oʻz mahsulotlarini namoyish etayotgan boʻlsa, ularning 60 foizdan ortigʻini mahalliy ishlab chiqaruvchilar tashkil etdi. Tadbirda mamlakatimiz hududlarida faoliyat koʻrsatayotgan paxta-toʻqimachilik klasterlari vakillarining ilk ishtirokini alohida taʼkidlash kerak.
Koʻrgazma ochilishida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining maslahatchisi Nodir Otajonov, “ITE GROUP” kompaniyasining hududiy direktori Edvard Stroon va boshqalar har bir mamlakatning toʻqimachilik sanoatini rivojlantirishda xalqaro hamkorlik muhim omil ekani va bu borada amalga oshirilgan chora-tadbirlar tarmoq ravnaqiga xizmat qilishini taʼkidladi.
Koʻrgazmada xorijlik soha vakillari qatorida yurtimiz toʻqimachilik korxonalari ishbilarmonlari ham faol qatnashmoqda. Poytaxtimizdagi “Zilol tekstil” korxonasi ulardan biri.
– Korxonamiz mahsulotlarining 90 foizi eksportga, 10 foizi esa ichki bozorga yoʻnaltirilgan, – dedi korxona direktori oʻrinbosari Alimardon Yoʻldoshev. – Oʻn yillik faoliyatimiz davomida juda koʻplab yutuqlarga erishdik. Bugungi kunda mahsulotlarimiz Oʻrta Osiyo, Rossiya, Ukraina kabi qator davlatlarga eksport qilinmoqda.
– Oʻzbekistonda oʻtkazilayotgan shu yoʻnalishdagi koʻrgazmalarda uchinchi bor qatnashmoqdamiz, – dedi Xitoydagi “Suzhou rhz textile texnology co.,ltd” kompaniyasi direktori Say Sin Fey xonim. – Ishlab chiqaruvchilarga ipak tolalarini yetkazib beramiz. Natija yomon emas. Bunday tadbirlar sabab mahsulotlarimizga xaridorlar koʻpaymoqda. Korxona yigirma yillik faoliyatga ega. Bugungi kunda uning 250 dan oshiq ishchi-xodimlari bor. Kompaniyamiz koʻplab xorijiy davlatlarda tashkil etilgan koʻrgazmalar ishtirokchisi. Niyatimiz Toshkentda ham kompaniyamiz ofisini ochish.
“TTME–2019” koʻrgazmasi ham ishtirokchilar bilan gavjum. Unda Xitoy, Janubiy Koreya, Polsha, Portugaliya, Turkiya, Yaponiya, Rossiya singari mamlakatlarning zamonaviy toʻqimachilik va tikuv uskunalari namoyish etilmoqda.
– Oʻzim Turkiya fuqarosiman, lekin Oʻzbekistonda yashayman, – dedi Nozim Savim. – Turkiyada Italiyadagi “Leadsfon” kompaniyasining vakolatxonasi faoliyat yuritadi. Aynan shu vakolatxonaning Oʻzbekistonda ham idorasi mavjud. Biz shu kunga qadar 100 dan ortiq Xitoy toʻquv uskunasini oʻzbekistonlik xaridorlarga yetkazib berganmiz. Bugungi koʻrgazmada zamonaviy toʻquv dastgohini namoyish qilayapmiz.

Выставка текстильной продукции и оборудования
В Национальном выставочном комплексе “Узэкспоцентр” в рамках “Global Textile Days Tashkent-2019” открыты международная выставка текстильной продукции и модной индустрии – "UzTextileExpo-2019" и выставка ташкентского текстильного машиностроения – "TTME-2019".
В павильонах выставки "UzTextileExpo-2019" свою продукцию демонстрируют 160 компаний из более чем десяти стран, свыше 60 процентов среди них - местные производители. В мероприятии впервые принимают участие представители хлопко-текстильных кластеров, действующих в Узбекистане.
На открытии выставки советник Премьер-министра Республики Узбекистан Нодир Отажонов, территориальный директор компании "ITE GROUP" Эдвард Строон и другие отметили, что в развитии текстильной промышленности каждой страны важным фактором служит международное сотрудничество, проводимые в этом направлении мероприятия способствуют дальнейшему развитию отрасли.
Наряду с зарубежными представителями сферы в выставке принимают участие и работники текстильных предприятий нашей страны, в частности столичного предприятия "Зилол текстиль".
– 90 процентов нашей продукции экспортируется, 10 процентов реализуется на внутреннем рынке, – говорит заместитель директора предприятия Алимардон Йулдошев. – За 10 лет деятельности мы достигли весомых результатов. В настоящее время экспортируем продукцию в страны Средней Азии, Россию, Украину.
– В третий раз принимаем участие в выставках, которые проводятся в Узбекистане в этом направлении, – говорит директор китайской компании "Suzhou rhz textile texnology co.,ltd" Цай Син Фей. – Мы осуществляем поставку шелкового волокна производителям. Результаты неплохие. Благодаря таким мероприятиям покупателей нашей продукции становится больше. Наше предприятие действует уже 20 лет, в настоящее время на нем работают 250 человек. Наша компания участвует в выставках, которые проводятся во многих зарубежных странах. Мы намерены открыть офис компании в Ташкенте.
На выставке "TTME-2019" тоже много участников. Здесь демонстрируется современное текстильное и швейное оборудование из Китая, Южной Кореи, Польши, Португалии, Турции, Японии, России.
– Я гражданин Турции, но живу в Узбекистане, - говорит Нозим Савим. – В Турции действует представительство итальянской компании "Leadsfon". Ведомство этого представительства есть и в Узбекистане. К настоящему времени мы обеспечили поставку покупателям из Узбекистана более 100 единиц китайского швейного оборудования. На выставке демонстрируем современные ткацкие станки.