2019-09-11 | Innovatsiya
O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan "INNOWEEK" innovatsion g’oyalar haftaligi doirasida Toshkent shahrida "International Robotics Challenge 2019" (IRC 2019) xalqaro robototexnika musobaqasi o’tkaziladi.
Musobaqa haqida
“IRC 2019” joriy yilning 27 oktyabrdan 31 oktyabrgacha "Uzexpocentre" ko'rgazmalar markazida bo'lib o'tadi. Musobaqada ikki yosh toifasi mavjud:
9 yoshdan 16 yoshgacha (Junior) va 17 yoshdan 23 yoshgacha (Senior). Har bir yosh toifasi turli tanlovlardan iborat. Musobaqaning umumiy qoidalari va tanlovlar reglamentlari bilan quyida tanishib olishingiz mumkin.
“Junior” yosh toifasi jamoalari o'rtasidagi tanlovlar ro'yxati:
- “Kegelring”
- “Waste sort out”
“Senior” yosh toifasi jamoalari o'rtasidagi tanlovlar ro'yxati:
- Robo-Sumo
- Robo-Futbol
“Junior” yosh toifasi uchun:
“Junior” yosh toifasi uchun musobaqa Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan tashkil etilgan bo’lib, ushbu toifada istalgan mamlakat vakillari ishtirok etishlari mumkin. “Kegelring” musobaqasida ishtirokchilar o’zlari bilan o’zini o’zi boshqaruvchi avtomatik robotlarni olib kelishlari kerak bo’ladi. “Waste sort out” musobaqasida robotlar masofadan turib boshqariladi. Ikkila musobaqa turida ham robotlar istalgan materialdan yasalishi mumkin, lekin hajm va o’g’irlik meyorlari mavjud. Barcha qo’yilgan talablar haqida musobaqalar reglamentlari orqali bilib olishingiz mumkin.
“Junior” yosh toifasida ishtirok etmoqchi bo’lgan mahalliy va chet el nomzodlari quyidagi havola orqali ro’yxatdan o’tadilar.
“Senior” yosh toifasi uchun:
“Senior” yosh toifasi O’zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan Islom hamkorlik tashkilotining (IHT) Ilmiy va texnologik hamkorlik bo’yicha doimiy qo’mitasi (COMSTECH) bilan hamkorlikda tashkil etilgan bo’lib, “1st OIC Robotics Challenge Uzbekistan” nomi ostida bo’lib o’tadi. Ushbu toifada IHTga a’zo mamlakat vakillari ishtirok etishadi. “Robo-sumo” musobaqasida ishtirokchilar o’zlari bilan o’zini o’zi boshqaruvchi avtomatik robotlarni olib kelishlari talab etiladi. “Robo-football” musobaqasida robotlar masofadan turib boshqariladigan bo’ladi. Ikkala musobaqa turida ham robotlar istalgan materialdan yasalishi mumkin, lekin hajm va o’g’irlik meyorlari mavjud. Barcha qo’yilgan talablar haqida musobaqalar reglamentlari orqali bilib olishingiz mumkin.
“Senior” yosh toifasida ishtirok etmoqchi bo’lgan mahalliy nomzodlar quyidagi havola orqali ro’yxatdan o’tadilar.
“Senior” yosh toifasida ishtirok etmoqchi bo’lgan chet ellik nomzodlar quyidagi havola orqali ro’yxatdan o’tadilar.
Ishtirokchilar:
IRC musobaqasi barcha uchun ochiq. Biroq, har bir musobaqa turida ishtirok etadigan jamoalar soni uchun cheklov mavjud. Jamoa uch kishidan ko'p bo'lmagan bo'lishi kerak. Har bir jamoa o'zining yosh toifasidagi barcha musobaqalarda qatnashishi mumkin. Barcha ishtirokchi jamoalar 27 oktyabrdan kechikmay Toshkentga yetib kelishlari lozim. Ishtirok etmoqchi bo’lgan jamoalar birinchi navbatda yuqoridagi havolalar orqali onlayn ro’yxatdan o’tishlari talab etiladi.
Tashkilotchilar tomonidan qoplab beriladigan xarajatlar:
- “Senior” yosh toifasidagi chet ellik ishtirok etuvchi jamoa ikki nafar a’zolarining Toshkentga kelish va qaytish xalqaro aviachiptalari (agar jamoada uchunchi ishtirokchi bo’lsa uning xarajatlari qoplanmaydi);
- Barch ishtirokchilar uchun 5 kunlik turar joy (27-31 oktyabr kunlari) va ovqatlanish bilan bog’liq xarajatlar;
- Ishtirokchilar uchun turar joyidan musobaqa o‘tkaziladigan joyga boorish va qaytish xarajatlari;
- Xalqaro ishtirokchilar uchun Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportiga/dan va Toshkent Markaziy Shimoliy vokzaliga/dan transport xarajatlari.
*Barcha jamoa mentorlari, “Junior” yosh toifasidagi barcha jamoalar a’zolari safar xarajatlarini o’zlari qoplashlari kerak bo’ladi. Zaruriy hollarda O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tanlov qatnashchilariga viza talablari bo'yicha yordam berishadi.

Впервые Международный чемпионат по робототехнике среди стран ОИС пройдет в Ташкенте
Министерство инновационного развития Республики Узбекистан проводит «Международный конкурс робототехники»-2019 (IRC 2019) в рамках Недели инновационных идей «INNOWEEK».
О конкурсе
IRC 2019 будет проходить с 27 октября по 31 октября в выставочном центре «Uzexpocentre» в двух возрастных категориях: 9–16 (Junior) и 17–23 (Senior) лет. Каждая возрастная категория состоит из разных состязаний.
Список соревнований среди «Junior» команд:
- "Кегельринг"
- «Waste sort out»
Список соревнований среди «Senior» команд:
- Робо-сумо
- Робо-футбол
Для категории «Junior»:
Конкурс по категории «Junior» организуется Министерством инновационного развития Республики Узбекистан в сотрудничестве с Союзом молодежи. В конкурсе «Кегелринг» для участия все заявители должны иметь при себе самоуправляемые роботы. Участники будут иметь возможность управлять своими роботами дистанционно в конкурсе «Waste sort out». В обоих видах соревнований роботы могут быть изготовлены из любых материалов, ограничения распространяются только на размер и вес конечного продукта. Ознакомиться со всеми требованиями и правилами конкурса можно ознакомиться здесь: KegelringWaste sort out
Местные и иностранные кандидаты, которые хотят участвовать в младшей возрастной категории, могут зарегистрироваться по следующей ссылке.
Для старшей категории:
Категория «Senior» была организована Министерством инновационного развития Республики Узбекистан в сотрудничестве с Постоянным комитетом по научно-техническому сотрудничеству Организации исламского сотрудничества (ОИК) (COMSTECH) под названием “1st OIC Robotics Challenge Uzbekistan». В соревновании будут участвовать молодежь из стран Организации Исламского Сотрудничество.
В конкурсе «Робо-сумо» участники должны принести роботов с самостоятельным управлением. В соревнованиях по робо-футболу роботами управляют дистанционно. В обоих видах соревнований роботы могут быть изготовлены из любого материала, но существуют критерии размера и веса. В обоих видах соревнований роботы могут быть изготовлены из любого материала. Вы можете ознакомиться со всеми требованиями и правилами конкурса, пройдя по следующей ссылке.
Для местных кандидатов в категории "Senior" - https://forms.gle/1m2wNrGghp7D4h4p6
Для иностранных кандидатов в категории "Senior" - http://comstech.org/reg-form.aspx
Участники
Принять участие в соревнованиях IRC могут все желающие, попадающие в предписанную регламентом конкурса возрастную категорию. Однако есть ограничения для количества команд, участвующих в каждом раунде турнира. Команда должна состоять не более чем из трех участников. Каждая группа может участвовать во всех соревнованиях своей возрастной категории. Все участвующие команды должны заранее самостоятельно планировать прибытие в Ташкент не позднее 27 октября. Желающие принять участие должны самостоятельно создать команду и зарегистрироваться онлайн по вышеуказанной ссылке.
Расходы, которые будут финансироваться организаторами:
- Международные авиабилеты для двух участников иностранной команды по возрастной категории «Senior» (если в группе есть третий участник, его расходы не будут финансироваться);
- 5-дневное проживание (27-31 октября) и питание для иностранных и местных участников;
- Расходы на проезд для международных участников из / в Ташкентский международный аэропорт имени Ислама Каримова и Центральный северный вокзал Ташкента.
* Все наставники (Mentor) команд и все участники возрастной категории «Junior» должны сами финансировать свои командировочные расходы. В случае необходимости Министерство иностранных дел Республики Узбекистан окажет помощь заявителям в оформлении визы.