Oʻzbekiston delegatsiyasi Sankt-Peterburgda qator turistik va madaniy-maʼrifiy tadbirlar oʻtkazdi
Oʻzbekiston mustaqilligining 28 yilligi munosabati bilan respublikamizning vazirlik va idoralari, davlat muassasalari va NNT vakillari, koʻzga koʻringan madaniyat va sanʼat arboblaridan iborat delegatsiya Sankt-Peterburgda boʻldi.
Tashrif doirasida Oʻzbekiston delegatsiyasi Sankt-Peterburg maʼmuriyati, Oʻzbekiston Respublikasi konsulligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda Sankt-Peterburg Turizmni rivojlantirish qoʻmitasi va RF federal mehnat va bandlik xizmati vakillari bilan qator uchrashuvlar oʻtkazdi. Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi vakili Sankt-Peterburg turistik markazida loyihalarni rivojlantirish boʻyicha direktor oʻrinbosari va rossiyalik turoperatorlar bilan uchrashdi hamda Oʻzbekistonning sayyohlik salohiyati taqdimotini oʻtkazdi. Uchrashuv yakuniga koʻra, markaz rahbariyati bilan hamkorlik bitimini tayyorlash va qoʻshma loyihalarni ishlab chiqishga doir kelishuvga erishildi.
Shuningdek, oʻsha yerning oʻzida “Meandr” restavratsion-qurilish kompaniyasining salohiyatli investorlari bilan B2B uchrashuvlar oʻtkazildi. Tadbir davomida “Meandr” tomonidan qadimiy obidalar, tarixiy binolarni restavratsiya qilish hamda Oʻzbekistonda mehmonxonalar qurish bilan bogʻliq loyihalar taqdim etildi. Bundan tashqari, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi soʻnggi 8 oy ichida Oʻzbekistonga 2000 sayyohni yoʻllagan yirik “Aerotur” turistik kompaniyasi vakillari bilan uchrashishdi.
Uchrashuv soʻnggida Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi hamda “Aerotur” kompaniyasi oʻrtasida Oʻzbekistonga kirish turizmini rivojlantirishga doir Hamkorlik memorandumi imzolandi. 6-sentyabr kuni delegatsiyamiz vakillari Sankt-Peterburgdagi turli qurilish-ishlab chiqarish maydonlarida boʻlib, oʻzbekistonlik mehnat migrantlari bilan suhbatlar oʻtkazildi. Jumladan, “Laxta-sentr” ijtimoiy-biznes kompleksining qurilishiga jalb qilingan “Renaissance Construction”ning 140 nafar ishchisi hamda 40 ayoldan iborat tikuv tsexi xodimlari bilan uchrashildi.
Tadbirlarda Oʻzbekiston delegatsiyasi vakillari yigʻilganlarni Mustaqilligimizning 28 yilligi bilan tabriklab, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar va zamonaviy Oʻzbekistonning yutuqlari haqida maʼlumot berdi hamda yoshlarni bilim olishga chorlashdi.
Shuningdek, delegatlar Imperator Aleksandr I nomidagi Peterburg davlat temir yoʻl universitetida boʻlib, oʻzbekistonlik talabalar bilan ham uchrashishdi.

Uzbekistan delegation holds tourism and cultural events in Saint Petersburg
Uzbekistan delegation, consisting of representatives of ministries and agencies of the country, state institutions and NGOs, prominent figures of culture and art, visited Saint Petersburg.
The delegation held several meetings with representatives of the Saint Petersburg Committee for Tourism Development and the Federal Service for Labour and Employment, in cooperation with the Administration of Saint Petersburg, the Consulate of the Republic of Uzbekistan, as well as other interested bodies and agencies.
In particular, in Saint Petersburg Tourism Center, a meeting was held between the representative of the State Committee for Tourism Development and the Deputy Director General for Project Development, as well as with Russian tour operators, where a presentation of Uzbekistan’s tourism potential was held.
Following a meeting with the center’s management, it was decided to prepare a Cooperation Agreement in the near future and to work out joint projects. B2B meetings with potential investors of the Meander Restoration and Construction Company were also held here. At the meeting, the foreign side presented projects related to the restoration of monuments, historical buildings, as well as the construction of hotel complexes in Uzbekistan.
In addition, representatives of the State Committee for Tourism Development met with representatives of a large tourism company Aerotour, which over the past 8 months has sent more than 2,000 tourists to Uzbekistan. Following the meeting, a Memorandum of Cooperation in development of inbound tourism in Uzbekistan was signed between the State Committee for Tourism Development and the Aerotour.