Oʻzbekiston delegatsiyasi Sankt-Peterburgda qator turistik va madaniy-maʼrifiy tadbirlar oʻtkazdi
Oʻzbekiston mustaqilligining 28 yilligi munosabati bilan respublikamizning vazirlik va idoralari, davlat muassasalari va NNT vakillari, koʻzga koʻringan madaniyat va sanʼat arboblaridan iborat delegatsiya Sankt-Peterburgda boʻldi.
Tashrif doirasida Oʻzbekiston delegatsiyasi Sankt-Peterburg maʼmuriyati, Oʻzbekiston Respublikasi konsulligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda Sankt-Peterburg Turizmni rivojlantirish qoʻmitasi va RF federal mehnat va bandlik xizmati vakillari bilan qator uchrashuvlar oʻtkazdi. Xususan, Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi vakili Sankt-Peterburg turistik markazida loyihalarni rivojlantirish boʻyicha direktor oʻrinbosari va rossiyalik turoperatorlar bilan uchrashdi hamda Oʻzbekistonning sayyohlik salohiyati taqdimotini oʻtkazdi. Uchrashuv yakuniga koʻra, markaz rahbariyati bilan hamkorlik bitimini tayyorlash va qoʻshma loyihalarni ishlab chiqishga doir kelishuvga erishildi.
Shuningdek, oʻsha yerning oʻzida “Meandr” restavratsion-qurilish kompaniyasining salohiyatli investorlari bilan B2B uchrashuvlar oʻtkazildi. Tadbir davomida “Meandr” tomonidan qadimiy obidalar, tarixiy binolarni restavratsiya qilish hamda Oʻzbekistonda mehmonxonalar qurish bilan bogʻliq loyihalar taqdim etildi. Bundan tashqari, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi soʻnggi 8 oy ichida Oʻzbekistonga 2000 sayyohni yoʻllagan yirik “Aerotur” turistik kompaniyasi vakillari bilan uchrashishdi.
Uchrashuv soʻnggida Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi hamda “Aerotur” kompaniyasi oʻrtasida Oʻzbekistonga kirish turizmini rivojlantirishga doir Hamkorlik memorandumi imzolandi. 6-sentyabr kuni delegatsiyamiz vakillari Sankt-Peterburgdagi turli qurilish-ishlab chiqarish maydonlarida boʻlib, oʻzbekistonlik mehnat migrantlari bilan suhbatlar oʻtkazildi. Jumladan, “Laxta-sentr” ijtimoiy-biznes kompleksining qurilishiga jalb qilingan “Renaissance Construction”ning 140 nafar ishchisi hamda 40 ayoldan iborat tikuv tsexi xodimlari bilan uchrashildi.
Tadbirlarda Oʻzbekiston delegatsiyasi vakillari yigʻilganlarni Mustaqilligimizning 28 yilligi bilan tabriklab, mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar va zamonaviy Oʻzbekistonning yutuqlari haqida maʼlumot berdi hamda yoshlarni bilim olishga chorlashdi.
Shuningdek, delegatlar Imperator Aleksandr I nomidagi Peterburg davlat temir yoʻl universitetida boʻlib, oʻzbekistonlik talabalar bilan ham uchrashishdi.

Делегация из Узбекистана провела ряд туристических и культурно-просветительских мероприятий в Санкт-Петербурге
2019-09-11 | Туризм
В честь празднования 28-летия государственной независимости Узбекистана, Санкт-Петербург посетила узбекская делегация, в составе которой представители министерств и ведомств республики, государственных учреждений и ННО, видные деятели культуры и искусства страны.
В рамках программы пребывания, в сотрудничестве с Администрацией Санкт-Петербурга, Консульством Республики Узбекистан, а также другими заинтересованными органами и ведомствами, узбекская делегация провела ряд встреч с представителями Комитета по развитию туризма Санкт-Петербурга и Федеральной службы по труду и занятости РФ. В частности, в Туристическом центре Санкт-Петербурга состоялась встреча представителя Госкомтуризма и Заместителя генерального директора по развитию проектов, а также с туроператорами России, где была проведена презентация турпотенциала Узбекистана.
По итогу встречи с руководством центра было принято решение подготовить Соглашение о сотрудничестве в ближайшее время и проработать совместные проекты. Также здесь состоялись B2B встречи с потенциальными инвесторами Реставрационно-строительной компании «Меандр», в ходе беседы иностранной стороной были представлены проекты, связанные с реставрацией памятников, исторических зданий, а также строительством гостиничных комплексов в Узбекистане. Кроме этого, представители Госкомтуризма встретились с крупной туристической компанией «Аэротур», которая за последние 8 месяцев направила более 2000 туристов в Узбекистан.
По итогам встречи, между Госкомтуризма и компанией «Аэротур» подписан Меморандум о сотрудничестве в сфере развития въездного туризма в Узбекистан. 6 сентября делегаты посетили различные строительно-производственные площадки, где провели беседы с трудовыми мигрантами из Узбекистана. Так, проведены встречи с работниками ЗАО «Renaissance Construction», привлеченных к строительству общественно-делового комплекса «Лахта-центр» Санкт-Петербурга в количестве 140 человек и сотрудницами одного из швейных цехов, в количестве 40 женщин.
На встречах члены узбекской делегации поздравили присутствующих с Днём независимости Республики Узбекистан, осветили реформы, проводимые в республике, преобразования и достижения современного Узбекистана, призвали молодежь к усердному получению знаний, а также выдвинули тезисы, направленные на поддержание здорового морально-психологического климата среди узбекистанцев, пребывающих в Санкт-Петербурге.
Кроме того, делегаты побывали в Петербургском государственном университете путей сообщения Императора Александра I, где встретились со студенческой молодежью из числа выходцев из Узбекистана, в количестве 140 студентов.