“O'zbekiston-Turkiya” ishbilarmon doira vakillarining biznes-uchrashuvi
2019-yil 9-sentabr kuni O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va Turkiya davlatidagi O'zbekiston Respublikasi elchixonasi bilan xamkorlikda “O'zbekiston-Turkiya” ishbilarmon doira vakillarining biznes-uchrashuvi «B2B» bo'lib o'tdi.
Asosiy maqsad - savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-kommunikatsiya va axborot texnologiyalari sohalarida hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Turkiya delegatsiyasi tarkibida qurilish, sog'liqni saqlash, turizm, logistika va AKT sohasida faoliyat yuritayotgan yetakchi kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.
Delegatsiya raxbari, Turkiya O'zbekistonni mintaqadagi asosiy hamkor sifatida ko'rib chiqayotganini va samarali hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta'kidladi. Xususan, O'zbekistondagi iqtisodiy o'sish sur'atlari, biznes aloqalarni rivojlantirish uchun yaxshi asos bo'lib xizmat qilishi e'tirof etildi. Turkiya ishbilarmon doiralari delegatsiyasining tashrifining asosiy vazifalari savdo-iqtisodiy hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlarini aniqlash va potensial imkoniyatlarni birgalikda ko'rib chiqishdan iborat ekani qayd etildi.
Uchrashuv davomida ikki mamlakatning iqtisodiy salohiyati, investitsiya loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlari, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, savdo, transport va logistika sohalarida hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha takliflar taqdim etildi.
Ikki mamlakat ishbilarmon doira vakillari ishtirokidagi «B2B» uchrashuvida O'zbekiston va Turkiya o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik aloqalarini rivojlantirish istiqbollari, jumladan, ikki mamlakat korxonalarining hamkorlik aloqalarini yanada jadallashtirish bo'yicha o'zaro fikr almashildi. Unda mamlakatimizda faoliyat yurituvchi 50 ga yaqin tadbirkorlik sub'ektlari ishtirok etdi. Muzokaralarda O'zbekiston-Turkiya savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari, jumladan, O'zbekiston va Turkiya korxonalari o'rtasida sheriklik munosabatlarini chuqurlashtirish bo'yicha fikr almashish masalalari xam muhokama qilindi.
2019-yil yanvar-may oylarida O'zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi o'rtasidagi o'zaro tovar aylanmasi o'tgan yilning shu davriga nisbatan 17.5% ga o'sib, 953,2 mln. AQSH dollarini tashkil qildi.

В ТПП состоялась бизнес встреча с деловыми кругами Турции
Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан совместно с Посольством Республики Узбекистан в Турции 9 сентября 2019 года организована Бизнес-встреча и «В2В» с деловыми кругами Узбекистана и Турции.
Цель - обсуждение вопросов дальнейшего расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и информационно-технологической сферах.
В состав турецкой делегации вошли руководители ведущих компаний, занятые в сфере строительства, здравоохранения, туризм, ИКТ.
Глава делегации подчеркнул, что турецкая сторона рассматривает Узбекистан в качестве ключевого партнера в регионе и заинтересована в дальнейшем расширении плодотворного сотрудничества. Особо отмечены впечатляющие темпы экономического роста в Узбекистане, которые закладывают хорошую основу для развития деловых контактов.
В качестве основных целей визита делегации деловых кругов Турции обозначены совместное рассмотрение потенциальных возможностей и определение конкретных перспективных направлений торгово-экономического сотрудничества.
В ходе встречи были проведены презентации экономического потенциала двух стран, возможностей реализации конкретных инвестиционных проектов, предложений по развитию сотрудничества между субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства, в сфере торговли, транспорта и логистики.
Между деловыми кругами двух стран в формате «В2В» участие приняли свыше 50 субъектов предпринимательства нашей страны.
Основными темами переговоров стали развитие транспортного и логистического сотрудничества, проектов в области химической промышленности, информационных технологий и ряда других сфер. Обсуждены перспективы дальнейшего развития Узбекско-Турецкого торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями по активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Турции.
За январь-май 2019 года товарооборот между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой увеличился на 17,5% по сравнению с аналогичным периодом 2018 года и составил 953,2 млн. долл.
10-11 сентября для ознакомления инвестиционным потенциалом Хорезмской области делегация посетит город Ургенч.