Osiyo paxtachilik tadqiqot va taraqqiyot tarmogʻi yigʻilishi ishtirokchi davlatlar manfaatini himoya qiladi
2019-09-10 | Jamiyat
9-sentabr kuni poytaxtimizda Toshkent global toʻqimachilik kunlari doirasida Osiyo paxtachilik tadqiqot va taraqqiyot tarmogʻi yigʻilishi oʻz ishini boshladi.
“Oʻztoʻqimachiliksanoat“ uyushmasi, “Iteca Exhibitions” xalqaro koʻrgazmalar kompaniyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirligi hamda Savdo-sanoat palatasi, shuningdek, bir qator xalqaro tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan Toshkent global toʻqimachilik kunlari doirasidagi tadbirlarda mamlakatimizda toʻqimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini isloh qilishni yanada chuqurlashtirish va uning eksport salohiyatini oshirishga asosiy eʼtibor qaratiladi.
Paxta boʻyicha xalqaro maslahat qoʻmitasi yetakchiligida oʻtkazilgan Osiyo paxtachilik tadqiqot va taraqqiyot tarmogʻi yigʻilishida dunyoning 8 davlatidan ishtirok etgan olim va ekspertlar sohadagi eng ilgʻor yutuqlar haqida maʼlumot berar ekan, unda aynan paxtani Osiyo davlatlari sharoitida eng kam zarar bilan yetishtirish, bio-paxta, urugʻchilik va seleksiya, sugʻorish sistemalarining nazariy-amaliy ahamiyatiga eʼtibor qaratdi.
– Yigʻilishning asosiy maqsadi tashkilotga aʼzo boʻlgan davlatlarning sohada qilinayotgan ishlari, yangilik va yutuqlarini oʻrganish va xalqaro hamjamiyatga yetkazish hamda amaliyotga tatbiq etishdir, – dedi Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi genomika va bioinformatika markazi katta ilmiy xodimi Mahkam Abdusalomov. – Keyingi oʻn besh yil ichida mamlakatimiz paxtachiligida molekulyar genetika va gen muhandislik boʻyicha qator ishlar qilindi. Xususan, Oʻzbekiston paxtachiligi oʻzining xilma-xil liniya va nav namunalari borasida dunyoda yetakchilik qiladi. Aynan genetik xilma-xil boʻlgan gʻoʻzaning liniya va nav namunalarining zamonaviy DNK markellar texnologiyasida oʻzbek olimi, akademik Ibrohim Abdurahmonov gʻoʻza xilma-xilligini Oʻzbekiston va Meksika muhitida tola sifat belgilarini oʻrganib, ularning genomdagi hududlarini aniqlagan. Bu bizga nima beradi? Avvalo, paxtadagi qimmatli tola sifat belgilarining genomdagi hududning aniqlanishi, avtomatik ravishda, tezkorlik bilan seleksiya davomida boshqarish imkoniyatini beradi. Shunday natijalar bugun “Ravnaq-1“, “Ravnaq-2“ kabi sifatli tolali yangi navlarni yaratish va amaliyotga tatbiq etishga turtki boʻldi.
Taʼkidlash kerakki, Paxta boʻyicha xalqaro maslahat qoʻmitasi 1939-yil sentyabr oyidan boshlab Vashingtonda oʻz faoliyatini boshlagan. Bugun kunda Oʻzbekiston ham uning Argentina, Avstraliya, Braziliya, Burkina Faso, Kamerun, Hindiston, Qozogʻiston, Keniya, Koreya Respublikasi, Rossiya, AQSH, Shveysariya, Tayvan, Turkiya kabi aʼzo mamlakatlari qatoridan joy olgan. Ushbu qoʻmita paxta va paxta mahsulotlarining xalqaro tovar idorasi sifatida faoliyat koʻrsatadi.
– Bugungi yigʻilishdagi fikr-mulohazalar, maʼlumotlar barcha ishtirokchilar, xususan, Oʻzbekistonda paxtachilik ravnaqi yoʻlida amalga oshirilayotgan ishlar uchun foydalidir, – dedi Singapurning “Indorama” kompaniyasi direktori Prakash Kejrival. – Shu maʼnoda, bizning faoliyatimiz ham yurtingizdagi jarayonlar bilan bogʻliq. Kompaniyamiz 2010-yildan Oʻzbekistonga investitsiya kiritib kelmoqda. Yaqin kunlarda Qoʻqon shahrida paxta sanoatini rivojlantirish uchun investitsiya kiritishni rejalashtirganmiz. Hozir Qoʻqonda bizning mahalliy xodimlarimiz mehnat qilmoqda. Tashkil etiladigan korxonada paxta qayta ishlanadi va eksportga yoʻnaltiriladi. Shu bilan birga, paxtachilikka ixtisoslashgan klasterlar faoliyatini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha ham harakatlar boshlangan. Bunda Sirdaryo va Qashqadaryo viloyatlarida besh ming gektar maydonda yangi texnologiyalar asosida paxta yetishtirish va qayta ishlashni amalga oshirmoqchimiz.

Совещание Азиатской сети исследований и разработок хлопка будет защищать интересы стран-участниц
В рамках “Global Textile Days Tashkent-2019” начало работу 8-е совещание Азиатской сети исследований и разработок хлопка.
На мероприятиях, организованных ассоциацией "Узтукимачиликсаноат" совместно с международной выставочной компанией “Iteca Exhibition”, Министерством внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, а также Торгово-промышленной палатой и рядом международных организаций, основное внимание будет уделяться дальнейшему углублению реформирования и повышению экспортного потенциала отечественной текстильной и швейно-трикотажной промышленности.
Ученые и эксперты из восьми стран мира, участвующие в совещании Азиатской сети исследований и разработок хлопка, проводимого под руководством Международного консультативного комитета по хлопку, предоставили информацию о передовых достижениях в сфере и обратили внимание на теоретико-практическое значение выращивания хлопка с минимальным ущербом в условиях стран Азии, системы производства биохлопка, семеноводства, селекции и орошения.
- Основная цель заседания - изучение работы, новшеств и достижений государств-членов организации в сфере, доведение их до мирового сообщества и внедрение в практику, - говорит старший научный сотрудник Центра геномики и биоинформатики Академии наук Республики Узбекистан Махкам Абдусаломов. - В течение последних 15 лет в хлопководстве нашей страны осуществлена весомая работа в области молекулярной генетики и генной инженерии. В частности, хлопководство Узбекистана лидирует в мире по количеству сортов. Узбекский ученый, академик Иброхим Абдурахмонов изучил качественные признаки хлопкового волокна в условиях Узбекистана и Мексики на основе технологии современных ДНК-маркеров и образцов сортов хлопчатника, выявил их территории в геноме. Что это нам дает? Прежде всего выявление территории в геноме ценных качественных признаков хлопкового волокна позволяет автоматически, оперативно управлять ими во время селекции. Такие результаты стали толчком для создания и внедрения в практику новых сортов с качественным волокном, таких как "Равнак-1" и "Равнак-2".
Следует отметить, что Международный консультативный комитет по хлопку начал свою деятельность в сентябре 1939 года в Вашингтоне. На сегодняшний день Узбекистан также является членом этой организации наряду с Аргентиной, Австралией, Бразилией, Камеруном, Индией, Казахстаном, Кенией, Республикой Корея, Россией, США, Швейцарией и Турцией. Этот комитет действует в качестве международного сырьевого органа по хлопку и хлопковой продукции.
- Высказанные на сегодняшнем заседании мнения, предоставленные сведения полезны для всех участников, в частности для совершенствования работы по развитию хлопководства в Узбекистане, - говорит директор сингапурской компании "Indorama" Пракаш Кежривал. - Наша деятельность связана с осуществляемой в Узбекистане работой. Компания с 2010 года направляет инвестиции в вашу страну. В ближайшие дни мы планируем вложить инвестиции в развитие хлопковой промышленности в Коканде. На новом предприятии хлопок будут перерабатывать и экспортировать. Вместе с тем осуществляются мероприятия и по поддержке деятельности хлопководческих кластеров. Мы предусматриваем выращивание и переработку хлопка на основе новых технологий на пяти тысячах гектарах в Сырдарьинской и Кашкадарьинской областях.