Oliy sud raisi: investorlarga barcha huquqiy masalalarda yordam koʻrsatamiz
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudida tadbirkorlik subyektlariga yaratilayotgan imkoniyatlar, investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash masalalariga bagʻishlangan ochiq muloqot boʻlib oʻtdi.
Oliy sud binosiga tashrif buyurgan tadbirkorlar bilan bevosita muloqot qilgan Oliy sud raisi K.Komilov investitsiyalarning iqtisodiyotimizdagi muhim oʻrniga alohida urgʻu berdi. Investorlar huquqlari himoyasini taʼminlash uchun sudlar ham harakat qilayotgani qayd etildi. Oliy sud investorlarga barcha huquqiy masalalarda bevosita yordam koʻrsatadi.
Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari, erkinliklari va qonun bilan qoʻriqlanadigan manfaatlari odil sudlov orqali taʼminlamoqda. Masalan, iqtisodiy sudlar tomonidan 2019-yilning 6 oyi davomida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarini huquqiy himoya qilishga oid 15 ming 643 ish koʻrilib, ular foydasiga 623,8 milliard soʻm undirilgan.
Ammo amaliyotda qonunchilikdagi turli nomuvofiqliklar tufayli tadbirkorlarga turli sanksiyalar qoʻllash, buning ortidan esa ularning norozi boʻlishi kabi holatlar uchrab turibdi. 2017-yilda 32, 2018-yilda 94 ta shunday ish koʻrilgan boʻlsa, 2019-yilning 9 oyi davomida ushbu toifada 445 ish koʻrilib, ularning 250 tasi qanoatlantirilgan. Tadbirkorlik subyektlariga 150 milliard soʻmga yaqin jarima qoʻllanilgan.
Iqtisodiy sudlarga eksport bilan shugʻullanuvchi ayrim tadbirkorlar soliq idoralari tomonidan qoʻllanilgan moliyaviy jarimalarni bekor qilishni soʻrab murojaat qilishadi. Holbuki, xorijdagi hamkorlar tomonidan toʻlov tushumining kechiktirilishi tufayli ular oʻzlariga bogʻliq boʻlmagan holda belgilangan toʻlovni vaqtida amalga oshira olmaydi. Soliq esa bu bilan emas, belgilangan meʼyorlarga muvofiq ish koʻradi. Demak, normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan ayrim talablar vijdonli importyor va eksportyor huquqlari himoyasini samarali himoyalash imkonini bermayotir. Bu esa qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritishni taqozo qiladi.
Ochiq muloqotda tadbirkorlik subyektlari vakillari oʻzlarini qiynayotgan shu kabi masalalarda takliflar bildirdi.

Помощь инвесторам во всех правовых вопросах
В Верховном суде Республики Узбекистан состоялся открытый диалог, посвященный возможностям, создаваемым для субъектов предпринимательства, вопросам дальнейшего улучшения инвестиционной и предпринимательской среды.
Председатель Верховного суда К.Комилов, непосредственно беседуя с предпринимателями, особо отметил важную роль инвестиций для национальной экономики. Отмечалось, что на пути обеспечения защиты прав инвесторов заметная роль отводится и судам. Верховный суд непосредственно помогает инвесторам во всех правовых вопросах.
Права, свободы и законные интересы субъектов предпринимательства обеспечиваются справедливым судом. Например, за первую половину текущего года экономическими судами рассмотрено 15 тысяч 643 дела касательно правовой защиты субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, в их пользу взыскано 623,8 миллиарда сумов.
Однако из-за различных несоответствий в законодательстве на практике встречаются случаи применения разных санкций в отношении предпринимателей, случаи их недовольства этим. Если в 2017 году было рассмотрено 32 дела, в 2018 году – 94 дела данной категории, то в течение 9 месяцев текущего года уже рассмотрено 445 дел, 250 из которых удовлетворены. К предпринимателям применены штрафы в размере около 150 миллиардов сумов.
Некоторые предприниматели-экспортеры обращаются в экономические суды для отмены штрафов, примененных налоговыми органами. Между тем, предприниматели несвоевременно производят оплату не по своей вине, а из-за затягивания денежных выплат зарубежными партнерами. Налог же необходимо оплачивать в соответствии с установленными нормами. Значит, некоторые требования, установленные в нормативно-правовых актах, не дают возможности эффективно защищать права добросовестных импортеров и экспортеров. Это, в свою очередь, требует внесения изменений и дополнений в некоторые законодательные акты.
В ходе открытого диалога субъекты предпринимательства высказали предложения по этим и другим волнующим их вопросам.