Kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holati ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-sentabr kuni iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy soha ob’ektlarini kuz-qish davrida barqaror ishlashga kompleks tayyorlash bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Joriy yil 30-iyulda davlatimiz rahbarining mazkur chora-tadbirlarga oid qarori qabul qilingan edi. Unga muvofiq, Bosh vazir raisligida Respublika komissiyasi tuzilib, barcha mutasaddi idoralarning bu boradagi vazifalari belgilandi. Turar joylar, ijtimoiy muassasalar va korxonalarni issiqlik energiyasi bilan uzluksiz ta’minlash, qozonxona va tarmoqlarni ta’mirlashga qaratilgan ishlar izchil amalga oshirilmoqda.
Yig‘ilishda yoqilg‘i-energetika kompleksidagi korxonalar faoliyati tahlil qilinib, galdagi muhim choralar belgilab berildi.
Kuz-qish mavsumida aholi va iqtisodiyot tarmoqlari ehtiyojini qoplash hamda eksportni ta’minlash, buning uchun tabiiy gaz qazib olishni ko‘paytirish dasturini samarali bajarish zarurligi ta’kidlandi. Vazirlar Mahkamasi, Energetika vazirligiga iste’molchilar ehtiyojini qondirish imkoniyatlarini to‘liq safarbar etish yuzasidan topshiriq berildi.
“O‘ztransgaz”, “Hududgazta’minot” aksiyadorlik jamiyatlariga 1 noyabrgacha 93 kilometr gaz tarmog‘i va 172 ta gaz taqsimlash punktini rekonstruksiya qilish hamda kapital ta’mirlash, yerosti omborlarida gaz zaxirasini shakllantirish vazifasi qo‘yildi. “Muborakneftgaz” va “Gazlineftgazqazibchiqarish” korxonalarida yangi kompressor stansiyalarini ishga tushirish muhimligi qayd etildi.
Kuz-qish mavsumida aholi ehtiyoji uchun 245 ming tonna suyultirilgan gaz yetkazib berish ko‘zda tutilgan. Yig‘ilishda davlatimiz rahbari har bir hudud kesimida aholi ehtiyojini chuqur o‘rganib, zarurat bo‘lsa, qo‘shimcha suyultirilgan gaz yetkazib berish kerakligini ta’kidladi.
Muborak gazni qayta ishlash zavodi, “Gazlineftgazqazibchiqarish” va “Sho‘rtanneftgaz” korxonalarida propan-butan aralashmasi olish uskunalarini ishga tushirish hamda mavjudlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, joriy yilgi mavsumda elektr energiyasiga talab o‘tgan yilgiga nisbatan 11,5 foizga oshishi kutilmoqda.
Shu bois Energetika vazirligiga oktyabr oyida issiqlik elektr stansiyalarida 7 ta energoblok, 7 ta qozon agregati, bitta gaz turbinasi va bitta bug‘-gaz qurilmasini kapital ta’mirlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Joriy yil yakunigacha Navoiy issiqlik elektr stansiyasida quvvati 450 MVt bo‘lgan ikkinchi bug‘-gaz qurilmasini foydalanishga topshirish, To‘raqo‘rg‘on issiqlik elektr stansiyasida quvvati 450 MVt bo‘lgan birinchi bug‘-gaz qurilmasini to‘liq loyiha quvvatiga olib chiqish hamda ikkinchi bug‘-gaz qurilmasini ishga tushirish zarurligi qayd etildi. Dekabrgacha 3,5 ming kilometr elektr tarmog‘ini hamda 1 ming 171 ta transformator punktini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish choralari ko‘rsatib o‘tildi.
Energetika va moliya vazirliklari, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatiga kuz-qish mavsumida aholining ko‘mirga bo‘lgan talabini to‘liq qondirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Tashishda imtiyozlarni qo‘llagan holda, ko‘mirni aholiga yetkazib berish narxlari yuqori bo‘lmasligiga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Issiqlik ta’minoti va ichimlik suvi tarmoqlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash holati ham muhokama qilinib, bu borada sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani uchun Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi va mahalliy hokimliklar rahbarlarining faoliyati jiddiy tanqid qilindi. Ularga issiqlik va ichimlik suvi ta’minoti tizimlarini hamda ko‘p qavatli uylarni ta’mirlash ishlarini jadallashtirib, qisqa muddatlarda yakunlash vazifalari topshirildi.

Рассмотрено состояние подготовки к осенне-зимнему сезону
Президент Шавкат Мирзиёев 5 сентября провел совещание по комплексной подготовке отраслей экономики и объектов социальной сферы к устойчивой работе в осенне-зимний период.
Соответствующие меры были определены в постановлении главы государства от 30 июля текущего года. Документом образована Республиканская комиссия под председательством Премьер-министра, определены конкретные задачи всех ответственных ведомств за подготовку к зиме. Проводится последовательная работа по бесперебойному снабжению жилья, социальных учреждений и предприятий теплом, ремонту котельных и сетей.
На совещании проанализирована деятельность предприятий топливно-энергетического комплекса, определены дальнейшие меры.
Отмечалась необходимость удовлетворения потребности населения и отраслей экономики в энергоресурсах в осенне-зимний период, для чего требуется эффективно реализовать программу увеличения добычи природного газа. Кабинету Министров, Министерству энергетики поручено максимально задействовать имеющиеся возможности для обеспечения потребности потребителей.
Перед акционерными обществами “Узтрансгаз”, “Худудгазтаъминот” поставлена задача завершить до 1 ноября текущего года капитальный ремонт и реконструкцию 93 километров газопроводов и 172 газораспределительных пунктов, сформировать резерв газа в подземных хранилищах. Указано на важность запуска новых компрессорных станций на предприятиях “Мубарекнефтегаз” и “Газлинефтегаздобыча”.
В осенне-зимний сезон населению намечено доставить 245 тысяч тонн сжиженного газа. На совещании глава государства отметил, что необходимо глубоко изучить потребности населения в разрезе каждого региона и при необходимости доставить дополнительные объемы сжиженного газа.
Даны указания по введению в строй новых и модернизации существующих установок для получения пропан-бутановой смеси на Мубарекском газоперерабатывающем заводе, предприятиях “Газлинефтегаздобыча” и “Шуртаннефтегаз”.
Ожидается, что в предстоящем сезоне потребность в электроэнергии вырастет на 11,5 процента по сравнению с прошлым годом.
В связи с этим Министерству энергетики поручено обеспечить в октябре капитальный ремонт 7 энергоблоков, 7 котельных агрегатов, 1 газовой турбины и 1 парогазовой установки (ПГУ) в тепловых электростанциях.
Указано на необходимость ввода до конца нынешнего года второй ПГУ мощностью 450 МВт на Навоийской ТЭС, выведения на проектную мощность первой ПГУ и запуска второй такой установки на Туракурганской ТЭС. Определены меры по реконструкции и модернизации до декабря нынешнего года 3,5 тысячи километров электросетей и 1 171 трансформаторного пункта.
Министерствам энергетики и финансов, акционерному обществу “Узбекистон темир йуллари” поручено полностью обеспечить потребность населения в угле в осенне-зимние месяцы. Отмечалась необходимость особого внимания недопущению чрезмерного роста цен на уголь для населения, в связи с чем следует применять льготы на перевозку.
На совещании обсуждено и состояние готовности сетей питьевого водоснабжения и теплоснабжения к осенне-зимнему сезону, за допускаемые недостатки в этой сфере серьезной критике подвергнута деятельность руководства Министерства жилищно-коммунального обслуживания и хокимиятов на местах. Им поручено ускорить и завершить в сжатые сроки работы по ремонту систем тепло- и водоснабжения, многоквартирных домов.