Kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik holati ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-sentabr kuni iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy soha ob’ektlarini kuz-qish davrida barqaror ishlashga kompleks tayyorlash bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Joriy yil 30-iyulda davlatimiz rahbarining mazkur chora-tadbirlarga oid qarori qabul qilingan edi. Unga muvofiq, Bosh vazir raisligida Respublika komissiyasi tuzilib, barcha mutasaddi idoralarning bu boradagi vazifalari belgilandi. Turar joylar, ijtimoiy muassasalar va korxonalarni issiqlik energiyasi bilan uzluksiz ta’minlash, qozonxona va tarmoqlarni ta’mirlashga qaratilgan ishlar izchil amalga oshirilmoqda.
Yig‘ilishda yoqilg‘i-energetika kompleksidagi korxonalar faoliyati tahlil qilinib, galdagi muhim choralar belgilab berildi.
Kuz-qish mavsumida aholi va iqtisodiyot tarmoqlari ehtiyojini qoplash hamda eksportni ta’minlash, buning uchun tabiiy gaz qazib olishni ko‘paytirish dasturini samarali bajarish zarurligi ta’kidlandi. Vazirlar Mahkamasi, Energetika vazirligiga iste’molchilar ehtiyojini qondirish imkoniyatlarini to‘liq safarbar etish yuzasidan topshiriq berildi.
“O‘ztransgaz”, “Hududgazta’minot” aksiyadorlik jamiyatlariga 1 noyabrgacha 93 kilometr gaz tarmog‘i va 172 ta gaz taqsimlash punktini rekonstruksiya qilish hamda kapital ta’mirlash, yerosti omborlarida gaz zaxirasini shakllantirish vazifasi qo‘yildi. “Muborakneftgaz” va “Gazlineftgazqazibchiqarish” korxonalarida yangi kompressor stansiyalarini ishga tushirish muhimligi qayd etildi.
Kuz-qish mavsumida aholi ehtiyoji uchun 245 ming tonna suyultirilgan gaz yetkazib berish ko‘zda tutilgan. Yig‘ilishda davlatimiz rahbari har bir hudud kesimida aholi ehtiyojini chuqur o‘rganib, zarurat bo‘lsa, qo‘shimcha suyultirilgan gaz yetkazib berish kerakligini ta’kidladi.
Muborak gazni qayta ishlash zavodi, “Gazlineftgazqazibchiqarish” va “Sho‘rtanneftgaz” korxonalarida propan-butan aralashmasi olish uskunalarini ishga tushirish hamda mavjudlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, joriy yilgi mavsumda elektr energiyasiga talab o‘tgan yilgiga nisbatan 11,5 foizga oshishi kutilmoqda.
Shu bois Energetika vazirligiga oktyabr oyida issiqlik elektr stansiyalarida 7 ta energoblok, 7 ta qozon agregati, bitta gaz turbinasi va bitta bug‘-gaz qurilmasini kapital ta’mirlash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Joriy yil yakunigacha Navoiy issiqlik elektr stansiyasida quvvati 450 MVt bo‘lgan ikkinchi bug‘-gaz qurilmasini foydalanishga topshirish, To‘raqo‘rg‘on issiqlik elektr stansiyasida quvvati 450 MVt bo‘lgan birinchi bug‘-gaz qurilmasini to‘liq loyiha quvvatiga olib chiqish hamda ikkinchi bug‘-gaz qurilmasini ishga tushirish zarurligi qayd etildi. Dekabrgacha 3,5 ming kilometr elektr tarmog‘ini hamda 1 ming 171 ta transformator punktini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish choralari ko‘rsatib o‘tildi.
Energetika va moliya vazirliklari, “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatiga kuz-qish mavsumida aholining ko‘mirga bo‘lgan talabini to‘liq qondirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Tashishda imtiyozlarni qo‘llagan holda, ko‘mirni aholiga yetkazib berish narxlari yuqori bo‘lmasligiga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.
Issiqlik ta’minoti va ichimlik suvi tarmoqlarini kuz-qish mavsumiga tayyorlash holati ham muhokama qilinib, bu borada sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani uchun Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi va mahalliy hokimliklar rahbarlarining faoliyati jiddiy tanqid qilindi. Ularga issiqlik va ichimlik suvi ta’minoti tizimlarini hamda ko‘p qavatli uylarni ta’mirlash ishlarini jadallashtirib, qisqa muddatlarda yakunlash vazifalari topshirildi.

State of readiness for the fall-winter season discussed
President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on September 5 to deliberate on the comprehensive preparation of economy sectors and social facilities for sustainable work in the autumn-winter period.
Corresponding measures were outlined in a presidential resolution signed July 30 this year. In accordance with the document, Republican Commission chaired by the Prime Minister was formed, specific tasks of all responsible government bodies for preparing for the winter were defined. Consistent efforts are underway to ensure uninterrupted supply of private homes, social institutions and enterprises with heat, and repair boiler rooms and networks.
The meeting participants analyzed the activities of enterprises in the fuel and energy complex, and identified further measures.
It was noted that it is imperative to meet the energy needs of the population and sectors of the economy in the autumn-winter period, which requires effective implementation of a program to increase natural gas production. The Cabinet of Ministers, the Ministry of Energy were instructed to maximize the opportunities available to meet the needs of consumers.
The Uztransgaz and Hududgaztaminot joint-stock companies were tasked with completing the overhaul and reconstruction of 93 kilometers of gas pipelines and 172 gas distribution points by November 1 this year, and creating a gas reserve in underground storage facilities. The importance of launching new compressor stations at the Mubarekneftegaz and Gazlineftegazdobycha enterprises was indicated.
In the fall-winter season, 245 thousand tons of liquefied gas is scheduled to deliver to the population. The President insisted at the meeting that the needs of the population be deeply studied in the context of each region and, if necessary, additional volumes of liquefied gas be delivered.
Shavkat Mirziyoyev instructed the officials to put into operation new and upgrade the existing capacities for producing propane-butane mixture at the Mubarek Gas Processing Plant, the Gazlineftegazdobycha and Shurtanneftegaz enterprises.
It is expected that in the coming season the demand for electricity will increase by 11.5 percent compared to last year.
In this regard, the Ministry of Energy has been instructed to provide, in October, for the overhaul of 7 power units, 7 boiler units, 1 gas turbine and 1 combined cycle plant (CCP) in thermal power stations.
It is essential, as it was underlined, to commission the second 450 MW combined cycle plant at the Navoi Thermal Power Station before the end of this year, bring the first CCP unit to the design capacity and launch the second such installation at the Turakurgan Thermal Power Station. Measures for reconstruction and modernization of 3,500 kilometers of power networks and 1,171 transformer points by December this year were defined.
The ministries of energy and finance, the joint-stock company Uzbekiston Temir Yollari have been instructed to fully meet the population’s need for coal in the autumn-winter months. Special attention is to be attached to prevent excessive growth in coal prices for the population, and therefore transportation privileges should be applied.
The meeting served also to discuss the state of readiness of drinking water supply and heat supply networks for the fall-winter season. The leadership of the Ministry of Housing and Public Utility Services and local hokimiyats were seriously criticized for the deficiencies in this area. They were tasked with speeding up and completing the works on repairing the heat and water supply systems and apartment buildings within a brief span of time.