4-sentyabr kuni mamlakatimizning 9904 ta davlat umumtaʼlim muassasalarida “Bilimlar kuni”ga bagʻishlangan tantanali tadbir boʻlib oʻtdi.
Mazkur tadbirlarda Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi rahbariyati va masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov shu kuni Toshkent shahri, Uchtepa tumanidagi 238-umumtaʼlim maktabiga tashrif buyurdi.
Tadbirda Xalq taʼlimi vaziri maktab xodimlari, ota-onalar va oʻquvchilarni yangi oʻquv yili boshlanishi bilan qutladi. Vazir oʻquvchilarni yaratilayotgan barcha sharoitlardan unumli foydalangan holda puxta bilim olishga chaqirdi.
“Bilimlar kuni”ga bagʻishlangan tantanali tadbirdan soʻng Xalq taʼlimi vaziri va Uchtepa tumani rahbariyati maktabda yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishdi.
Shu bilan birga, Xalq taʼlimi vaziri Sherzod Shermatov maktabning 1-sinf oʻquvchilariga “Prezident sovgʻasi”ni topshirdi. Oʻquvchilarni yana bir bor bilim olishga hamda maktabda yaratilgan imkoniyatlardan samarali foydalanishga chaqirdi.
1-sinf oʻquvchilari uchun “Prezident sovgʻasi”dan 12 turdagi oʻquv qurollari oʻrin olgan. Bu yil “Prezident sovgʻasi” tarkibidagi mahsulotlarning sifatiga katta ahamiyat berildi. Jumladan, oʻquvchilarga yorugʻlik qaytargich elementlari boʻlgan portfellar topshirildi. Bunday portfellar bolalarning yoʻlda harakatlanganida xavfsizligini taʼminlaydi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 10-may kuni Uchtepa tumaniga tashrifi davomida 238-maktab holatini tanqid qilgan edi. Shuningdek, maktab quvvatini oshirish hamda shart-sharoitlarni yaxshilash boʻyicha tegishli topshiriqlar berilgandi.
Uch yarim oy davomida olib borilgan qurilish va taʼmirlash ishlari natijasida maktab quvvati 1200 dan 2100 ga oshdi. Bolajonlar uchun oʻqish, sport bilan shugʻullanish uchun qoʻshimcha 300 xonadan iborat 900 oʻrinli ikkita korpus, 220 oʻrinli faollar zali, maxsus fan xonalari, 4 ta lingafon xonasi, 2 ta sport zalini oʻz ichiga olgan sport kompleksi, zamonaviy stadionlar qurilib, foydalanishga topshirildi.
Taʼkidlash lozimki, Prezident Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 10-may kuni Uchtepa tumaniga tashrifidan soʻng, Toshkent shahridagi maktablardagi shart-sharoitlar oʻrganib chiqildi. Oʻrganish natijasida, qurilganidan beri taʼmirlanmagan va rekonstruksiya qilinmagan 16 ta maktab aniqlandi.
Natijada, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi 2019-yilning 17-avgust kuni “Toshkent shahri umumtaʼlim maktablari faoliyatini zamonaviy talablar asosida takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorni qabul qildi.
2019-2020-yillarda Toshkent shahrida yangi maktablar qurish, mavjudlarini rekonstruksiya qilish va kapital taʼmirlash hamda jihozlash uchun 800 mlrd. soʻm mablagʻ ajratiladi.

Глава МНО принял участие в открытие школы № 238
4 сентября в 9904 общеобразовательных школах Узбекистана прошли мероприятия, посвященные ко Дню знаний.
В этих мероприятиях приняли участие руководители и ответственные лица Министерства народного образования Узбекистана.
Министр образования Узбекистана Шерзод Шерматов в этот день посетил общеобразовательную школу № 238 в Учтепинском районе г. Ташкента.
Глава МНО поздравил сотрудников школы, родителей и учащихся с началом нового учебного года. Министр призвал учеников получать максимум знаний, пользуясь теми условиями, которые созданы в школе.
После мероприятия Министр образования Узбекистана Шерзод Шерматов ознакомился с условиями, созданные в школе для учеников и учителей.
Также Шерзод Шерматов вручил «Подарки Президента» первоклассникам данной школы. Министр еще раз призвал учеников получать знания максимум знаний.
Отметим, что в этом году было уделено большое внимание качеству товаров, которые были включены в «Подарки Президента». Подарки состоят из 12 наименований учебных принадлежностей. В частности, в этом году ученики получили портфели с отражателями, что должно позволить обеспечить безопасность детей на дорогах.
Напомним, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 10 мая 2019 года посетил школу №238 во время визита в Учтепинский район. Тогда, глава Узбекистана раскритиковал положение дел в данной школе и дал поручение по увеличению мощности школы и улучшению условий для обучения детей.
В течение трех с половиной месяца в школе были проведены строительно-ремонтные работы и результате мощность школы выросла с 1200 до 2100 учеников.
Здесь сданы в эксплуатацию два учебного корпуса на 900 мест, актовый зал на 220 мест, комнаты для специальных предметов, 4 лингафонных комнат, 2 спортивных залов, а также современный стадион.
Необходимо подчеркнут, что после визита Президента Узбекистана в Учтепинский район 10 мая 2019 года, была проведена работа по изучению состояния школ Ташкенте. По итогам изучения, было выявлено 16 школ, где после строительства не проводились ремонтные работы или работы по реконструкции.
В результате, Правительство Узбекистана 17 августа приняло постановление «О мерах по совершенствованию деятельности общеобразовательных школ города Ташкента на основе современных требований».
Постановлением одобрено направление 800 млрд сумов на реконструкцию, капитальный ремонт и строительство зданий школ в 2019 и 2020 годах или по 400 млрд сумов на каждый год.