Oʻzbekiston hukumati delegatsiyasining Xitoyga tashrifi
Oʻzbekiston va Xitoy davlat rahbarlarining kelishuviga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov boshchiligidagi delegatsiya XXRga tashrif buyurdi.
Tashrif asnosida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, XXR Davlat kengashi Bosh vaziri Li Kesyan va boshqa rasmiy kishilar, shuningdek, ishbilarmon doira vakillari bilan uchrashuvlar boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvlarda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va XXR Raisi Si Szinpin oʻrtasida boʻlib oʻtgan oliy darajadagi muzokaralar chogʻida erishilgan kelishuv va bitimlar ijrosi muhokama qilindi. Ikki davlat rahbarlarining muntazamlik kasb etgan uchrashuvlari va siyosiy irodasi tufayli Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasida koʻp tomonlama strategik sheriklik munosabatlari sifat jihatdan yangi bosqichga koʻtarilgani qayd etildi.
Tashrif doirasida Oʻzbekiston – Xitoy xukumatlararo qoʻmitasining hamkorlik boʻyicha beshinchi yigʻilishi oʻtkazildi. Unda ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni yanada rivojlantirish, innovatsiyalar, texnologiyalar, shuningdek, transport kommunikatsiyalari sohasida hamkorlikni mustahkamlashga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, mamlakatimiz eksport salohiyatini oshirishga qaratilgan yangi investitsiya loyihalari yuzasidan istiqbolli kelishuvlarga erishildi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi Щenchjen shahriga ham tashrif buyurdi. Bu yerda yirik kompaniyalar faoliyati bilan tanishildi va hamkorlik masalalari muhokama qilindi.

Визит правительственной делегации Узбекистана в Китай
В соответствии с договоренностями глав Узбекистана и Китая делегация во главе с Премьер-министром страны А.Ариповым посетила КНР.
В рамках пребывания правительственной делегации Узбекистана в КНР состоялись встречи с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином, Премьером Госсовета Ли Кэцяном, другими официальными лицами, а также деловыми кругами этой страны.
В ходе состоявшихся переговоров обсуждены вопросы реализации двусторонних договоренностей и соглашений, достигнутых в ходе встреч на высшем уровне между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Председателем КНР Си Цзиньпином. Подчеркнуто, что благодаря регулярным контактам и политической воле лидеров двух стран отношения всестороннего стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем вышли на качественно новый уровень.
В рамках визита также состоялось 5-е заседание Узбекско-Китайского межправительственного комитета по сотрудничеству, в ходе которого особое внимание было уделено перспективам дальнейшего развития торгово-экономических отношений, укрепления взаимодействия между двумя странами в области инноваций, технологий, а также транспортных коммуникаций. Достигнуты договоренности по новым инвестиционным проектам, направленным на модернизацию и диверсификацию экономики Узбекистана, повышение его экспортного потенциала.
Делегация Узбекистана также посетила город Шэньчжэнь, где ознакомилась с деятельностью ряда крупных компаний и обсудила вопросы сотрудничества.