Oʻzbekiston hukumati delegatsiyasining Xitoyga tashrifi
Oʻzbekiston va Xitoy davlat rahbarlarining kelishuviga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov boshchiligidagi delegatsiya XXRga tashrif buyurdi.
Tashrif asnosida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, XXR Davlat kengashi Bosh vaziri Li Kesyan va boshqa rasmiy kishilar, shuningdek, ishbilarmon doira vakillari bilan uchrashuvlar boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvlarda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va XXR Raisi Si Szinpin oʻrtasida boʻlib oʻtgan oliy darajadagi muzokaralar chogʻida erishilgan kelishuv va bitimlar ijrosi muhokama qilindi. Ikki davlat rahbarlarining muntazamlik kasb etgan uchrashuvlari va siyosiy irodasi tufayli Oʻzbekiston va Xitoy oʻrtasida koʻp tomonlama strategik sheriklik munosabatlari sifat jihatdan yangi bosqichga koʻtarilgani qayd etildi.
Tashrif doirasida Oʻzbekiston – Xitoy xukumatlararo qoʻmitasining hamkorlik boʻyicha beshinchi yigʻilishi oʻtkazildi. Unda ikki mamlakat oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni yanada rivojlantirish, innovatsiyalar, texnologiyalar, shuningdek, transport kommunikatsiyalari sohasida hamkorlikni mustahkamlashga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, mamlakatimiz eksport salohiyatini oshirishga qaratilgan yangi investitsiya loyihalari yuzasidan istiqbolli kelishuvlarga erishildi.
Oʻzbekiston delegatsiyasi Щenchjen shahriga ham tashrif buyurdi. Bu yerda yirik kompaniyalar faoliyati bilan tanishildi va hamkorlik masalalari muhokama qilindi.

Uzbekistan government delegation visits China
In accordance with the agreements of the heads of Uzbekistan and China, a delegation led by Uzbekistan’s Prime Minister A. Aripov visited the PRC.
Meetings were held with the President of the People’s Republic of China Xi Jinping, Premier of the State Council of China Li Keqiang, other officials, as well as businesspeople of this country.
At the meetings, issues of implementing bilateral agreements reached during the summit between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the People’s Republic of China Xi Jinping were discussed. It was emphasized that relations of comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and China have reached a qualitatively new level thanks to regular contacts and the political will of the leaders of the two countries.
Within the framework of the visit, the 5th meeting of Uzbekistan – China Intergovernmental Cooperation Committee was also held, during which special attention was paid to prospects for further development of trade-economic relations, strengthening cooperation between the two countries in the field of innovations, technologies, as well as transport communications. Agreements were reached on new investment projects aimed at modernizing and diversifying the economy of Uzbekistan, increasing its export potential.
Uzbekistan delegation also visited the city of Shenzhen, where they got acquainted with the activities of a number of large companies and discussed cooperation issues.