Xoreografiya oliy maktabi yangi o‘quv yilini zamonaviy binoda boshlaydi
Davlatimiz rahbari dastlab Toshkent davlat milliy raqs va xoreografiya oliy maktabi binosini borib ko‘rdi.
Mazkur dargoh ixtisoslashgan maktab-internat, xoreografiya kolleji, bakalavriat va magistratura yo‘nalishlarini qamrab olgan bo‘lib, xoreografiya bo‘yicha uzluksiz saboq beradi. Lekin muassasa uzoq yillar eski binoda faoliyat yuritib keldi.
Prezidentimizning 2017-yil 3-avgust kuni ijodkorlar bilan uchrashuvidagi tashabbuslari madaniyat va san’at sohalarining yanada rivojlanishi uchun zamin yaratdi. Xususan, Oliy maktab uchun alohida korpus ajratilib, zamonaviy ta’mirlandi. 15 milliard so‘mdan ziyod mablag‘ sarflanib, 400 talabaga mo‘ljallangan yangi o‘quv va mashg‘ulot xonalari, 300 o‘rinli talabalar turar joyida barcha sharoit yaratildi.
Shavkat Mirziyoyev bu yerdagi sharoit, muhit va yutuqlarni mamlakatimizning boshqa joylarida ham tatbiq etish, hududiy maktablar tashkil etib, ularni Oliy maktabga biriktirish, ustoz-shogird an’anasini mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari bilim yurtining o‘qituvchi va murabbiylari bilan suhbatlashdi. Milliy san’atimizga e’tibor, bu sohada yangi ta’lim maskanlari qurish va ustozlar mehnatini rag‘batlantirish ishlarini izchil davom ettirish lozimligi qayd etildi. «Bahor» raqs ansamblining qayta tiklanishi soha vakillariga katta quvonch bag‘ishladi.
Oliy maktab ijodkorlari uchun dam olish maskani tashkil etish va avtobus ajratish bo‘yicha topshiriq berildi.

Choreography Graduate School to commence new academic year in a modern building
On August 30, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the construction and creative works carried out in the capital city.
The head of our state visited the Tashkent State Graduate School of National Dance and Choreography.
This educational institution incorporates a specialized boarding school, a choreography college, offers undergraduate and graduate programs. For many years, the institution used to operate in an outdated building.
The President’s initiatives put forward at a meeting with representatives of the creative intelligentsia on 3 August 2017 afforded a powerful impetus to the promotion of culture and arts. In particular, a building was allocated for the Choreography Graduate School and renovated in a modern way. As a result of works worth more than 15 billion soums, all conditions are created in new classes with a capacity to seat 400 students and a student house for 300 beds.
Shavkat Mirziyoyev insisted that the artistic environment and accumulated experience here be extended to other regions of the country; it is necessary to organize local institutions under the auspices of the Graduate School, and develop the mentor-disciple traditions.
The head of our state talked with the teachers and tutors of the school. The President stressed the need for continued practical support for national arts, the construction of new educational institutions and the stimulation of the work of educators. Representatives of the sphere met the news about the restoration of the legendary Bahor dance ensemble with great joy.
Uzbekistan’s leader instructed officials to organize a recreation area for the staff of the Graduate School and allocate a bus for the institution.