Xoreografiya oliy maktabi yangi o‘quv yilini zamonaviy binoda boshlaydi
Davlatimiz rahbari dastlab Toshkent davlat milliy raqs va xoreografiya oliy maktabi binosini borib ko‘rdi.
Mazkur dargoh ixtisoslashgan maktab-internat, xoreografiya kolleji, bakalavriat va magistratura yo‘nalishlarini qamrab olgan bo‘lib, xoreografiya bo‘yicha uzluksiz saboq beradi. Lekin muassasa uzoq yillar eski binoda faoliyat yuritib keldi.
Prezidentimizning 2017-yil 3-avgust kuni ijodkorlar bilan uchrashuvidagi tashabbuslari madaniyat va san’at sohalarining yanada rivojlanishi uchun zamin yaratdi. Xususan, Oliy maktab uchun alohida korpus ajratilib, zamonaviy ta’mirlandi. 15 milliard so‘mdan ziyod mablag‘ sarflanib, 400 talabaga mo‘ljallangan yangi o‘quv va mashg‘ulot xonalari, 300 o‘rinli talabalar turar joyida barcha sharoit yaratildi.
Shavkat Mirziyoyev bu yerdagi sharoit, muhit va yutuqlarni mamlakatimizning boshqa joylarida ham tatbiq etish, hududiy maktablar tashkil etib, ularni Oliy maktabga biriktirish, ustoz-shogird an’anasini mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbari bilim yurtining o‘qituvchi va murabbiylari bilan suhbatlashdi. Milliy san’atimizga e’tibor, bu sohada yangi ta’lim maskanlari qurish va ustozlar mehnatini rag‘batlantirish ishlarini izchil davom ettirish lozimligi qayd etildi. «Bahor» raqs ansamblining qayta tiklanishi soha vakillariga katta quvonch bag‘ishladi.
Oliy maktab ijodkorlari uchun dam olish maskani tashkil etish va avtobus ajratish bo‘yicha topshiriq berildi.

Высшая школа хореографии начнет новый учебный год в современном здании
Президент Шавкат Мирзиёев 30 августа ознакомился с созидательной работой, осуществляемой в столице Узбекистана.
Глава государства посетил Ташкентскую государственную высшую школу национального танца и хореографии.
Данное образовательное учреждение включает в себя специализированную школу-интернат, хореографический колледж, предоставляет непрерывное обучение по направлениям бакалавриата и магистратуры. Долгие годы заведение функционировало в устаревшем здании.
Инициативы Президента, выдвинутые в ходе встречи с представителями творческой интеллигенции 3 августа 2017 года, придали мощный импульс развитию культуры и искусства. В частности, для Высшей школы хореографии было выделено отдельное здание и отремонтировано на современный лад. В результате выполненных работ на сумму более 15 миллиардов сумов в новых классах вместимостью 400 учащихся и студенческом доме на 300 мест созданы все условия.
Шавкат Мирзиёев отметил, что творческая среда и накопленный опыт здесь должны быть распространены и на другие регионы страны, необходимо организовать учреждения на местах под эгидой Высшей школы, развивать традиции "мастер-ученик".
Глава государства побеседовал с преподавателями и наставниками школы. Указано на необходимость продолжения практической поддержки национального искусства, работы по строительству новых образовательных учреждений и стимулированию труда педагогов. Представители сферы с большой радостью восприняли весть о восстановлении ансамбля танца "Бахор".