O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi davlat chegarasi demarkatsiyasi bo‘yicha o‘tgan muzokaralar to‘g‘risida
2019-08-30 | Siyosat
2019-yilning 24-30-avgust kunlari Turkmanistonning Turkmanobod shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston o‘rtasidagi Davlat chegarasi delimitatsiya va demarkatsiya masalalari bo‘yicha O‘zbekiston-Turkmaniston hukumatlararo qo‘shma komissiyasi ishchi guruhlarining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida ikki mamlakat delegatsiyalari O‘zbekiston-Turkmaniston Davlat chegarasining ayrim uchastkalarida demarkatsiya chizig‘i loyihasini o‘tkazishga kelishdilar hamda chegara demarkatsiyasi bo‘yicha normativ-huquqiy va texnik hujjatlar loyihalarini yakunladilar.
Uchrashuvda umumiy Davlat chegarasida tomonlar bajaradigan demarkatsiya ishlari hajmi ham kelishildi.
Muzokaralar yakunlarida O‘zbekiston va Turkmaniston delegatsiyalari rahbarlari To‘lqin Abdullayev va Mamed Mamedov tegishli protokolni imzoladilar.

Uzbekistan, Turkmenistan hold talks on demarcation of the state border
On August 24-30, 2019, Turkmenistan hosted a regular meeting of the working groups of the Joint Uzbekistan – Turkmenistan Intergovernmental Commission on Delimitation and Demarcation of the State Border between the Republic of Uzbekistan and Turkmenistan, in Turkmenabad.
At the event, the delegations agreed on the passage of the project demarcation line in separate sections of Uzbekistan – Turkmenistan State border and finalized the draft normative-legal and technical documents on border demarcation.
Demarcation activities carried out by the parties on the joint State border were also agreed at the meeting.
Following the talks, the heads of the delegations of Uzbekistan – Tulkin Abdullayev and Turkmenistan – Mamed Mamedov signed the corresponding Protocol.