O‘zbekiston-Xitoy qo‘shma investitsiya jamg‘armasini tashkil etish to‘g‘risida bitim imzolandi
27-avgust kuni Bosh vazir A. Aripov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi hukumat delegatsiyasining Xitoyga tashrifi chog‘ida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Xitoyning CITIC korporatsiyasi o‘rtasida ustav jamg‘armasi 1 milliard AQSh dollarga teng bo‘lgan O‘zbekiston-Xitoy qo‘shma investitsiya jamg‘armasini tashkil etish to‘g‘risida bitim imzolandi.
Ushbu qadam ikki mamlakat o‘rtasidagi investitsion hamkorlikning yuqori o‘sish sur’atlaridan dalolat beradi: moliyalashtirishning barqaror mexanizmini shakllantirilishi ustuvor yuqori texnologiyali loyihalarni jadal amalga oshirishda bor kuchni sarflashga imkon beradi.
Xitoylik sheriklar bilan oldingi kelishuvga ko‘ra, asosiy e’tibor kimyo va neft-kimyo sohasidagi sanoat korxonalariga va neft-gaz sektoridagi ishlab chiqarish ob'yektlariga qaratiladi.
Yaqin kelajakda, O‘zbekiston tomonidan Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi jamg‘arma mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladigan istiqbolli loyihaviy takliflar to‘plamini tayyorlaydi, ularning asosiy qismini yuqori qo‘shilgan qiymatga ega bo‘lgan hamda tegishli xom ashyo bazasi va kadrlar resurslariga ega bo‘lgan respublika hududlarida joylashgan ko‘p bosqichli ishlab chiqariladigan sikllarning eksportga yo‘naltirilgan korxonalar tashkil etadi.
Shu munosabat bilan Xitoy tomoni bilan texnik-iqtisodiy ekspertiza va keyinchalik tasdiqlash uchun loyihalarini manzilli ro‘yxatini aniqlash bo‘yicha O‘zbekistonda qator uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkazilishi to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Подписано соглашение о создании совместного Узбекско-Китайского инвестиционного фонда
27 августа в ходе мероприятий в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан во главе с премьер-министром А.Ариповым в Китай, между Министерством инвестиций и внешней торговли и китайской корпорацией CITIC было подписано соглашение о создании совместного Узбекско-Китайского инвестиционного фонда с уставным фондом в 1 млрд. долларов США.
Данный шаг свидетельствует о высоком темпе роста масштабов инвестиционного сотрудничества между двумя странами: формирование устойчивого механизма финансирования позволит сфокусировать усилия на ускоренной реализации приоритетных высокотехнологичных проектов.
По предварительной договоренности с китайскими партнерами акцент будет сделан на промышленных предприятиях химической и нефтехимической отраслей и производственных объектах нефтегазового сектора.
В ближайшей перспективе узбекской стороной в лице Министерства инвестиций и внешней торговли будет подготовлен пул перспективных проектных предложений для реализации за счет средств Фонда, среди которых значительную долю будут составлять экспортоориентированные предприятия многоступенчатых производственных циклов, имеющие на выходе продукцию с высокой добавленной стоимостью, с дислокацией в регионах республики с соответствующей сырьевой базой и кадровыми ресурсами.
В связи с этим с китайской стороной были достигнуты договоренности о проведении ряда встреч и переговоров в Узбекистане для определения адресного перечня проектов для технико-экономической экспертизы и последующего утверждения.