«Sharq taronalari» – turli sivilizatsiyalar, xalqlar va millatlar o‘rtasida o‘ziga xos madaniy hamkorlik hamda muloqot maydoni
2019-08-27 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-avgust kuni «Sharq taronalari» o‘n ikkinchi xalqaro musiqa festivalining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi va nutq so‘zladi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni mamlakatimizda ko‘rishdan mamnunligini bildirib, yig‘ilganlarni mazkur ayyom bilan muborakbod etdi.
Ushbu anjuman turli sivilizatsiyalar, xalqlar va millatlar o‘rtasida o‘ziga xos madaniy hamkorlik hamda muloqot maydoniga aylanganini, Registon maydoniga qadam qo‘ygan har bir san’atkor, millati, tili va dinidan qat’i nazar, bashariyat farzandi sifatida dillarni dillarga, ellarni ellarga bog‘lashini ta’kidladi.
- Musiqa san’ati madaniy fenomen sifatida yangi avlodni tarbiyalash va kamolga yetkazish borasida cheksiz imkoniyatlarga egadir. San’at bilan oshno bo‘lgan yoshlarning hayotga munosabati, milliy urf-odat va umumbashariy qadriyatlarga hurmati baland bo‘ladi, - dedi Prezident.
YuNESKO Bosh direktori Odri Azule o‘z chiqishida festival o‘tayotgan Samarqand Amir Temurning buyuk davlati, Registon maydoni esa Mirzo Ulug‘bek merosidan dalolat berishini, bu meros asrlar davomida olimlar, hunarmandlar, san’atkorlarni bu yerga yetaklaganini qayd etdi. Umumbashariy tarixni asrash, universal til bo‘lgan musiqani rivojlantirish YuNESKOning mas’uliyat doirasiga kirishini, tashkilot O‘zbekiston bilan keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirish niyatida ekanini ta’kidladi.
Shuningdek, marosimda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Ijroiya qo‘mitasi, Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Bangladesh, Polsha, Belarus, Yaponiya, Janubiy Koreya, Buyuk Britaniya va boshqa mamlakatlardan rasmiy shaxslar, faxriy mehmonlar ishtirok etdi.
Bu yilgi festivalda 75 ta davlatdan 340 nafar vakil qatnashmoqda. Davlatimiz rahbari ularni san’atning chinakam fidoyilari, tinchlik va ezgulik elchilari deb atadi.
Festival doirasida «Sharq xalqlari an’anaviy musiqa san’atini rivojlantirish istiqbollari» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya ham bo‘lib o‘tdi.

Sharq Taronalari, a platform for cooperation and dialogue of diverse civilizations, peoples and cultures
2019-08-27 | Politics
On August 26, President Shavkat Mirziyoyev attended the opening ceremony of the 12th Sharq Taronalari International Music Festival and delivered a speech.
Uzbekistan’s leader greeted the guests and congratulated the audience on the opening of the festival. The head of our state noted that the event has turned into a stage for dialogue among diverse cultures and civilizations, countries and peoples, and that each artist, performing on the splendid scene at the majestic Registan Square, glorifies the high ideals of humanism that unite people regardless of their ethnic origin, language or religion.
“Music as a phenomenon of art has great opportunities for comprehensive upbringing of the growing generation. Young people involved in this art begin to have a distinct attitude to life, respect national and universal values,” the President insisted.
Speaking after Uzbekistan’s President, the UNESCO Director-General Audrey Azoulay noted that Samarkand embodies the magnitude of the great state of Amir Temur, while the Registan Square reflects the heyday of Mirzo Ulugbek. This legacy has attracted scientists, artisans and artists for centuries. The distinguished guest emphasized that the preservation of the universal heritage, the development of musical art as a universal language of intercultural dialogue is part of UNESCO’s mission, and that the organization seeks to develop full-scale cooperation with Uzbekistan in this direction.
The ceremony was also attended by officials and honored guests from the Executive Committee of the Commonwealth of Independent States, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Bangladesh, Poland, Belarus, Japan, South Korea, Great Britain and other countries.
This year’s festival is attended by 340 artists from 75 countries. President Shavkat Mirziyoyev called them true devotees of art, ambassadors of peace and friendship.
Within the framework of the festival, an international academic and practical conference took place, entitled “Prospects for the development of traditional musical art of the peoples of the East”.