Inom Majidov: QQDU bo‘yicha Prezident qarori tayyorlanadi
Joriy yilning 20-21 avgust kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar ijrosi bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrif buyurdi.
Tashrif davomida Prezidentimiz Qoraqalpog‘istondagi barcha sohalar kabi, oliy ta’lim tizimida ham yangilanishlar bo‘lishi, yoshlarning ona-Vatanga sadoqatli, ma’naviy-axloqiy va jismonan sog‘lom etib tarbiyalash, ularni olib borilayotgan islohotlarning faol ishtirokchisi bo‘lishlari uchun zarur shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha bir qator ko‘rsatmalarini berib o‘tdi.
Bugun Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetida Prezidentimizning mazkur topshiriqlarini amalga oshirish yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri Inom Madjidov so‘zga chiqib, Qoraqalpog‘istondagi barcha oliy ta’lim muassasalarini yangi bosqichga ko‘tarish, ularning ilmiy salohiyatini oshirish, ilm-fanni yanada rivojlantirish, uning akademik ilm-fan bilan integratsiyasini kuchaytirish, oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilarining ilmiy faoliyati samaradorligi va natijadorligini oshirish, iqtidorli talaba-yoshlarni ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanishga keng jalb etish, oliy ta’limning ma’naviy-axloqiy mazmunini oshirish, talaba-yoshlarga milliy yuksalish g‘oyalariga, yuksak ma’naviyat va insoniylikning an’analariga sodiqlik ruhini chuqur singdirish bo‘yicha batafsil to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, vazir Prezidentimiz tomonidan Qoraqalpoq davlat universitetini yanada takomillashtirish va uni rivojlantirish bo‘yicha Prezident qarori loyihasini tayyorlash yuzasidan fikr-mulohazalarini bildirib o‘tdi hamda tadbirda ishtirok etayotgan barcha fakultet dekanlari va kafedra mudirlari, professor-o‘qituvchilarining taklif va tavsiyalari qaror loyihasini shakllantirishga asos bo‘lishini ta’kidladi.

Ином Маджидов: Будет разработан указ президента о КГУ
20-21 августа сего года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Республику Каракалпакстан с целью ознакомления с проводимыми на местах созидательными работами, реализацией масштабных проектов, общением с народом.
В ходе визита Президент дал ряд поручений по обновлению в системе высшего образования во всех областях Каракалпакстана, по воспитанию молодых людей в духе преданности своей родине, духовно - нравственными и физически здоровыми, предоставлению им необходимых условий для активного участия в проводимых реформах.
Каракалпакский государственный университет имени Бердаха провел сегодня совещание, посвященное выполнению поручений Президента.
Выступая на мероприятии, министр высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Ином Маджидов подробно остановился о повышении всех высших учебных заведений Каракалпакстана на новый уровень, повышении их научного потенциала, дальнейшем развитии науки, усилении интеграции с академической наукой, повышении эффективности и результативности научной деятельности профессоров – преподавателей высших учебных заведений, широком вовлечении одаренной студенческой молодежи в научную деятельность, повышении духовно-нравственного содержания высшего образования, о глубоком внедрении духа приверженности идеям национального развития, высокой духовности и традиций человечества.
Министр также прокомментировал разработку Указа Президента о дальнейшем совершенствовании и развитии Каракалпакского государственного университета и отметил, что предложения и рекомендации всех деканов, заведующих кафедрами и профессоров - преподавателей, участвовавших в мероприятии, станут основой для составления проекта резолюции.