O‘zbekiston delegatsiyasi Yashil iqlim fondini dasturlashtirish bo‘yicha global konferensiyada ishtirok etdi
2019-08-22 | Ekologiya
2019-yilning 19-avgust kunidan beri O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov boshchiligidagi delegatsiya Songdo shahrida (Koreya Respublikasi) Yashil iqlim fondini dasturlashtirish bo‘yicha global konferensiyada ishtirok etmoqda.
Konferensiyadan oldin Tashqi ishlar vaziri birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matovning BMT sobiq bosh kotibi, Yashil taraqqiyot global instituti (GGGI) raisi Pan Gi Mun bilan qisqa uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Pan Gi Munga O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning iliq salomlarini va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Pan Gi Mun, o‘z navbatida, O‘zbekiston rahbarining Orol muammosiga va dunyodagi iqlim o‘zgarishiga qaratayotgan e’tiborini hamda ekologik fojia hududida uning oqibatlarini bartaraf etish va o‘simlik olamini qayta jonlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng miqyosdagi chora-tadbirlarni yuqori baholadi. U Mongoliyaga tashrifi sababli alohida uchrashuv o‘tkaza olmayotganligi uchun uzr so‘radi va o‘zining o‘rinbosari, Elchi Kim Hyo In va Yashil iqlim fondi ijrochi direktori o‘rinbosari Havyer Mansanaresga Orol muammosi bo‘yicha O‘zbekistonning loyihalarini batafsil muhokama qilishni buyurganini aytdi.
140 dan ortiq davlatlarning delegatsiyalari ishtirok etayotgan nufuzli konferensiyada 21-avgust kuni O‘zbekiston delegatsiyasi vakili nutq so‘zladi. U iqlim o‘zgarishi oqibatlari bilan kurashish va moslashish masalalari O‘zbekiston Hukumati kun tartibining ajralmas qismini tashkil etishini alohida ta’kidladi.
Konferensiya qatnashchilari e’tibori mamlakatimiz tomonidan BMTning iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi Hadli konvensiyasi 1993-yilda imzolanganligiga va o‘tgan yil dekabr oyida Iqlim bo‘yicha Parij bitimini ratifikatsiya qilinganiga qaratildi. O‘zbekistonda Parij bitimi bo‘yicha majburiyatlarni bajarish maqsadida respublikaning “yashil iqtisodiyotga” o‘tish Strategiyasi ishlab chiqilgan. Strategiya sanoatni bosqichma-bosqich modernizatsiya qilish, iqtisodiyotning asosiy sektorlarida energiya samaradorligini va energiya tejamkorligini oshirishga yo‘naltirilgan. Energiyaning qayta tiklanuvchi manbalarini rivojlantirish mamlakatning, ayniqsa uning energetika sektorining “yashil iqtisodiyotga” o‘tish jarayonida muhim rol o‘ynaydi.
“2025-yilgacha energetik quvvatlarni ishlab chiqish tizimida qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini 20% yetkazish mo‘ljallanmoqda ”, – deya ta’kidlandi.
Shuningdek, Orol dengizining qurishi muammosiga ham to‘xtalib o‘tildi. Ta’kidlandiki, “bir avlod ko‘z o‘ngida butun boshli dengizning yo‘q bo‘lishi tamaddunlar tarixida kuzatilmagan holatdir. Bugun mazkur halokat mintaqa chegarasidan oshib o‘tib, global muammoga aylandi, xalqaro tashkilotlar, siyosatchilar, olimlar va butun dunyo ekspertlarining jiddiy e’tiborini talab qiladi”.
Ekologik halokat oqibatlarini yumshatish borasidagi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ishlar delegatlarda qiziqish uyg‘otdi. Xususan, 2018-yilda boshlangan Orol inqirozi oqibatlari bilan kurashish bo‘yicha yangi Davlat dasturi doirasida o‘tgan yil dekabr oyidan hozirga qadar O‘zbekistonda Orol dengizi qurib qolgan tubidagi 500 ming gektar sahroni daraxtzorga aylantirish borasida ulkan ishlar bajarildi.
Shu bilan birga o‘tgan yil oktabrda shoʻrlanish sharoitida Respublika Prezidenti huzuridagi Orolboʻyi xalqaro innovatsiya markazi, 2018-yil noyabr oyida esa BMT shafeligida Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘psheriklik trast fondi hamda cho‘l va ozuqa ekinlari ko‘chatlarini yetishtirish bilan shug‘ullanuvchi Orol dengizi havzasida innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil etildi.
Mazkur yangi tuzilmalar Orolbo‘yi mintaqasida iqlim o‘zgarishi sharoitida cho‘llashish va ekologik migratsiya jarayonining davom etishini oldini olishga mo‘ljallangan ekologik toza texnologiyalarni, “yashil” iqtisodiyot tamoyillarini, energiya va suvni tejovchi texnologiyalarni joriy qilish maqsadida tashkil etildi.
O‘zbekiston tomoni shu munosabat bilan xalqaro sheriklarni Orolbo‘yi mintaqasida qo‘shma innovatsion loyilarni amalga oshirish uchun yuqorida ko‘rsatib o‘tilgan fondlar bilan yaqindan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga chaqirdi. O‘zbekistonda iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va Orol fojiasi oqibatlarini hal qilish borasidagi intilishlarni amalga oshirish uchun samarali xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishning zarurligini to‘liq anglashadi.

Делегация Узбекистана приняла участие в Глобальной конференции по программированию Зеленого климатического фонда
2019-08-22 | Экология
С 19 августа 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с первым заместителем Министра иностранных дел Илхомом Неъматовым принимает участие в Глобальной конференции по программированию Зеленого климатического фонда в г.Сонгдо (Республика Корея).
Перед началом конференции состоялась короткая встреча первого заместителя Министра иностранных дел Илхома Неъматова с бывшим Генеральным секретарем ООН, председателем Глобального зеленого института (GGGI) Пан Ги Муном. Глава узбекской делегации передал Пан Ги Муну теплое приветствие и самые наилучшие пожелания Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
Пан Ги Мун, в свою очередь, высоко оценил значение, придаваемое главой Узбекистана Аральской проблеме и изменению климата в мире, а также проводимым в зоне экологической катастрофы масштабным мерам по ликвидации последствий и возрождению растительности. Он извинился, что не может провести отдельную встречу в связи с его визитом в Монголию, и сказал, что он поручил своему заместителю, Послу Ким Хё Ын и заместителю исполнительного директора Зеленого климатического фонда Хавьеру Монсанаресу обстоятельно обсудить проекты Узбекистана по Аральской проблеме.
На представительной конференции, в которой принимают участие делегации из более 140 стран, 21 августа выступил представитель узбекской делегации. Он особо подчеркнул, что борьба с последствиями изменения климата и вопросы адаптации составляют неотъемлемую часть повестки дня Правительства Узбекистана.
В выступлении внимание участников конференции было обращено на подписание нашей страной в 1993 году Рамочной Конвенции ООН об изменении климата и ратификацию Парижского соглашения по климату в декабре прошлого года. В целях выполнения обязательств по Парижскому соглашению в Узбекистане разработана Стратегия перехода республики к «зеленой экономике», направленная на последовательную модернизацию промышленности, повышение энергоэффективности и энергосбережения в ключевых секторах экономики. Особую роль в процессе перехода страны к «зеленой экономике», особенно ее энергетического сектора, играет развитие возобновляемых источников энергии.
Подчеркивалось, что «к 2025 году предусматривается доведение доли возобновляемых источников энергии в структуре генерирующих энергетических мощностей до 20%».
Было также привлечено внимание к проблеме высыхания Аральского моря. Подчеркнуто, что «в истории цивилизации не было такого случая, чтобы на глазах одного поколения исчезало целое море. Сегодня эта катастрофа переросла границы региона, превратившись в глобальную проблему, и требует пристального внимания международных организаций, политиков, ученых и экспертов со всего мира».
Интерес делегатов вызвали предпринимаемые в Узбекистане шаги по смягчению последствий экологической катастрофы. В частности, в рамках запущенной в 2018 году новой Государственной программы по борьбе с последствиями Аральского кризиса с декабря прошлого года по настоящее время в Узбекистане проведена масштабная работа по облесению осушенного дна Аральского моря площадью 500 тысяч гектаров.
Наряду с этим в октябре прошлого года создан Международный инновационный центр Приаралья в условиях засоления при Президенте Республики, а в ноябре 2018 года - под эгидой ООН Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья, а также Фонд поддержки инноваций в бассейне Аральского моря, который будет заниматься выращиванием саженцев пустынных и кормовых растений.
Эти новые структуры созданы с целью внедрения в регионе Приаралья экологически чистых технологий, принципов «зелёной» экономики, энерго- и водосберегающих технологий, которые призваны предотвратить дальнейшие процессы опустынивания и экологической миграции в условиях изменяющегося климата.
В этой связи узбекская сторона призвала международных партнеров наладить тесное взаимодействие с указанными фондами для реализации совместных инновационных проектов в регионе Приаралья. В Узбекистане полностью осознают необходимость налаживания эффективного международного сотрудничества для реализации стремлений по противодействию изменению климата и решению последствий Аральской катастрофы.