AQSh Davlat kotibi o‘rinbosari bilan uchrashuv
2019-yilning 22-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan AQSh Davlat kotibining siyosiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Devid Heylni qabul qildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama munosabatlar, ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar bugungi kunda ko‘p qirrali O‘zbekiston-AQSh munosabatlari jo‘shqin rivojlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Bunga turli darajadagi faol muloqotlar yo‘l ochdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning o‘tgan yil may oyida Vashington shahriga rasmiy tashrifi va Prezident Donald Tramp hamda AQSh ma’muriyatining yuqori martabali a’zolari bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralar hal qiluvchi voqea bo‘ldi.
AQSh bilan investitsiya, mamlakatni iqtisodiy va texnologik modernizatsiya qilish uchun texnologiyalar va ilg‘or AQSH tajribasini jalb qilishdir sohasida yaqin hamkorlik O‘zbekiston uchun muhim ustuvor yo‘nalish ekanligi ta’kidlandi.
Uchrashuvda madaniy-gumanitar sohadagi konstruktiv aloqalarni chuqurlashtirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli barcha sohalarda munosabatlarni mustahkamlash va kengaytirishga qat’iy sodiq ekanliklarini yana bir bor tasdiqladilar.
Devid Heyl O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarni yuksak baholadi va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda, shu jumladan ta’lim almashuvini faollashtirishda ko‘mak berishga AQSh tomoni tayyorligini tasdiqladi.

22 августа 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял заместителя Государственного секретаря США по политическим вопросам Дэвида Хейла, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
Состоялся обмен мнениями по вопросам двусторонних отношений, взаимодействия в рамках многосторонних структур, а также актуальной международной и региональной проблематике.
Стороны с удовлетворением констатировали, что в настоящее время узбекско-американские многоплановые отношения динамично развиваются. Этому способствовал активный диалог на различных уровнях. Решающим событием стали официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в г.Вашингтон в мае прошлого года и состоявшиеся переговоры с Президентом Дональдом Трампом и высокопоставленными членами администрации США.
Подчеркнуто, что ключевым приоритетом для Узбекистана является тесное сотрудничество с США в сфере инвестиций, привлечения технологий и передового американского опыта для экономической и технологической модернизации страны.
На встрече отдельное внимание было уделено перспективам углубления конструктивных связей в культурно-гуманитарной сфере.
Стороны подтвердили свою твердую приверженность укреплению и расширению взаимовыгодных отношений между Узбекистаном и США во всех областях, представляющих взаимный интерес.
Дэвид Хейл высоко оценил ход проводимых в Узбекистане всесторонних реформ и подтвердил готовность американской стороны оказать содействие в реализации совместных проектов, включая активизацию образовательных обменов.