Turkiyada bo‘lib turgan yoki bormoqchi bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolari diqqatiga
So’nggi paytlarda O‘zbekiston Respublikasining qator fuqarolarida Istanbul aeroportida uchish oldidan jarima to’lash bilan bog‘liq muammolar va ularni ijtimoiy tarmoqlarda muhokama va munozaralarga sabab bo‘layotganini inobatga olib, sizlardan ushbu davlatda o‘rnatilgan qonun-qoidalarga amal qilishni so‘raymiz.
Ma’lumki, 2018-yilning oktabr oyidan boshlab Turkiya Hukumati O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga Turkiya hududida 90 kun davomida vizasiz yurishga ruxsat berish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Eslatib o’tamizki, pasportining amal qilish muddati tugashiga 90 kundan kam qolgan fuqarolar Turkiya hududiga kiritilmaydi, garchi ushbu davlat hududida bo’lish rejasi 90 kundan kam bo’lsa ham.
Qarorga binoan mazkur mamlakat hududida 90 kundan ortiq yurgan va mavjud qoidani (vize ihlali) buzgan fuqarolar Turkiyadan ketish chog‘ida aeroportda belgilangan miqdorda jarima to‘lashga majburdirlar.
Jarimalar miqdorini aniqlash va uni to‘lash faqatgina fuqarolarning ketishi oldidan ro‘yxatdan o‘tib, qo‘llariga uchish talonlarini olgandan so‘ng amalga oshiriladi.
Yangi Istanbul aeroportida jarimalar miqdorini aniqlash va to‘lash ishlari faqat 2 ta darchada amalga oshirilayotganini inobatga olishingizni so‘raymiz.
Bu kabi salbiy holatlarni oldini olish maqsadida Bosh konsulxona “O‘zbekiston havo yo‘llari” Milliy aviakompaniyasining Istanbul shahridagi vakolatxonasi bilan muzokaralar o‘tkazdi. Unda Turkiyada 90 kundan ortiq turgan va vatanga kechikishlarsiz o’z reysida qaytishni istaydigan O‘zbekiston fuqarolari Istanbul aeroportiga vaqtliroq borib, oldindan ro‘yxatdan o‘tishlari va belgilangan jarimalarni to‘lashlari mumkin.
Kechki aviareyslarda uchishi lozim bo‘lgan yo‘lovchilar kunning birinchi yarmida (ertlabki reysga ro‘yxatdan olish vaqtida) ro‘yxatdan o‘tishlari va kun davomida jarima va to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirishlari mumkin.
Bosh konsulxonasi Turkiyaning Aydin, Balikesir, Bilejik, Bursa, Chanakkale, Edirne, Istanbul, Izmir, Izmit, Kirklareli, Manisa, Sakariya va Tekirdog‘ kabi viloyat va shaharlari hamda Bolgariya va Ruminiya hududlarida bo‘lib turgan fuqarolarimizning qonuniy huquqlarini himoya qilish uchun zarur chora-tadbirlarni amalga oshirmoqda.
Zarur holatlarda fuqarolarimiz O‘zbekistonning Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasiga murojaat qilishlari mumkin (+90 212 323-20-37, faks: +90 212 312 20 40, e-mail: uzbekconsul@yahoo.com).
Shuningdek, hamyurtlarimiz favqulodda vaziyatlarda yoki dam olish kunlari quyidagi telefon raqami orqali murojaat qilishlari mumkin +90 507 853 15 66 (WhatsApp, Telegram, Viber, IMO).
Ushbu yo‘nalishda siz bilan amaliy hamkorlik o‘rnatishga umid qilamiz. Taklif va izohlaringiz uchun oldindan minnatdorchilik bildiramiz.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в Турции или желающих её посетить
Принимая во внимание проблемы, возникающие в последнее время у ряда граждан Узбекистана с уплатой штрафов непосредственно перед вылетом из Турции в аэропорту г.Стамбула и ставшие предметом обсуждения в социальных сетях, Генконсульство просит вас придерживаться правил, установленных в этой стране.
Как известно, с октября 2018 года Правительство Турции приняло решение разрешить пребывать в стране без визы гражданам Республики Узбекистан в течение 90 дней. При этом также напоминаем, что при въезде срок действия паспорта должен истекать не менее, чем через 90 суток с момента въезда в Турцию. В противном случае въезд в страну будет закрыт, даже если в планах нахождение на её территории меньше 90 дней.
Согласно решению, граждане, находящиеся в стране более 90 дней и нарушившие действующие правила (vize ihlali), должны уплатить штраф при выезде из Турции.
Определение суммы и оплата штрафов производятся только после того, как граждане прошли регистрацию на авиарейс и получили посадочные талоны.
Просим учитывать, что в новом аэропорте г.Стамбула в настоящее время функционируют только два окна, где можно определить сумму штрафов и оплатить.
В целях разрешения возможных проблем Генеральное консульство провело переговоры с представительством НАК «Узбекистон хаво йуллари» в г.Стамбуле. Достигнута договоренность, что граждане Узбекистана, находившиеся в Турции более 90 дней и желающие своим рейсом, без задержек вернуться на родину, могут приехать в аэропорт г.Стамбула заблаговременно, зарегистрироваться и оплатить штрафы и сборы.
На ночные рейсы пассажиры могут регистрироваться в течение первой половины дня (во время регистрации утреннего рейса), что позволит своевременно оплатить штрафы и сборы в течение дня.
Генеральное консульство принимает надлежащие меры по защите законных прав граждан Узбекистана на территории турецких регионов и городов Айдына, Балыкесира, Биледжика, Бурсы, Чанаккале, Эдирне, Стамбула, Измира, Измита, Кыркларели, Манисы, Сакарии и Текирдага, а также в Болгарии и Румынии.
При необходимости граждане могут обращаться в Генеральное консульство Узбекистана в г.Стамбуле (+90 212 323-20-37, факс: +90 212 312 20 40, электронная почта: uzbekconsul@yahoo.com).
Сообщаем также, что при чрезвычайных ситуациях или в выходные дни можно обращаться по телефону +90 507 853 15 66 (WatsApp, Telegram, Viber, IMO).
Надеемся на ваше практическое сотрудничество на этом направлении. Заранее благодарим за предложения и комментарии.