Yolg‘on ma’lumotlar orqali shifokorlarni yomonotliq qilib, ularga tazyiq o‘tkazganlar javobgarlikka tortilishi kerak
2019-08-15 | Sog‘liqni saqlash
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan 14 yoshli bolaning kasalxonaga tirik borib, o‘lik qaytgani iddao qilinayotgan videolavhani Sog‘liqni saqlash vazirligi atroflicha o‘rganib, quyidagilarni aniqladi.
Joriy yil 1 avgust kuni soat taxminan 17:00 lar atrofida Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi Samarqand filiali qabul bo‘limiga 14 yoshli A.I. yo‘l mashinasida olib kelingan. Qarindoshlarining aytishicha, A.I. bozorda stulga o‘tirgan vaqti birdaniga hushidan ketgan va yiqilgan.
Filial qabul bo‘limida A.I. ko‘rikdan o‘tkazilganda u biologik o‘lim holatidaligi aniqlangan. Shunga qaramay shifokorlar yurak tashqi massajini amalga oshirishgan, maxsus qopcha orqali nafas berilib, standartlar asosida tibbiy muolajalar tezkorlik bilan ko‘rsatilgan.
A.I.ning qarindoshlariga biologik o‘lim mavjudligi, qilinayotgan reanimatsion chora-tadbirlar samarasizligi haqida bir necha bor aytilishiga qaramasdan, ular qabul bo‘limi vrachlarini haqoratlab, tazyiq ostida reanimatsion choralar kursatishni davom etirishga majburlashgan. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilayotgan videolavha marhum keltirilgandan keyin 30 daqiqa o‘tib olingan tasvirlar bo‘lib, barcha ko‘rsatilayotgan yordam murda qarindoshlari tazyiqi va bosimi ostida bajarilgan. So‘ngra murda ichki ishlar xodimlariga topshirilib, sud-tibbiy ekspertiza byurosiga o‘tkazilgan.
- Ish vaqtida hech qaysi tibbiyot xodimi spirtli ichimlik iste’mol qilmagan, - deydi filial direktori Akbar Tilyakov. - Ijtimoiy tarmoqlardagi “vrachlar spirtli ichimlik ichgan holatda yordam ko‘rsatayapti” degan iddaolar yolg‘on va tuhmat bo‘lib, agar vrachlar xaqiqatdan ham ushbu holatda spirtli ichimlik ichib, yordam ko‘rsatayotgan bo‘lganida marhumning qarindoshlari u yerdagi shifokorlarni usha vaqtdayoq tinch quyishmagan bo‘lishardi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi huquqni muhofaza qilish organlaridan ushbu holat yuzasidan, ya’ni ijtimoiy tarmoqlarda yolg‘on videolavha tarqatib, xalqda tibbiyot xodimlariga nisbatan ishonchsizlik uyg‘atayotgan fuqarolarga nisbatan qonunda belgigangan tartibda huquqiy choralar ko‘rishlarini so‘raydi.

Очерняющие честь врачей через распространение лживой информации и оказывающие на них давление лица должны быть привлечены к ответственности
2019-08-15 | Здравоохранение
Министерство здравоохранения подробно изучило данные по случаю в распространенном в социальных сетях видеосюжете, где говорится о том, что 14 летнего мальчика доставили в больницу живим, а возвратили уже мертвым, и сообщает следующее.
1 августа нынешнего года примерно в 17:00 в приемное отделение Самаркандского филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи 14 летний А.И. был привезен на попутном автомобиле. По словам родственников, когда А.И. на рынке сидел на стуле, вдруг потерял сознание и упал.
При осмотре в приемном отделении филиала у А.И. была констатирована биологическая смерть. Не смотря на это, врачи осуществили массаж сердца, давали кислород с помощью специального дыхательного мешка, оперативно делали стандартные медицинские процедуры.
Не смотря на то, что родственникам А.И. несколько раз было сказано о том, что уже констатирована биологическая смерть и осуществляющиеся реанимационные меры безрезультатны, они оскорбляли врачей приемного отделения, под давлением заставляли их продолжать оказывать реанимационные меры. Распрастраненный в социальных сетях видеосюжет был снять через 30 минут после того, как привезли мальчика в приемное отделение, все оказываемые процедуры были осуществлены под давлением родственников покойника. Затем тело мальчика был передан сотрудникам внутренних дел и переведено в бюро судебно-медицинской экспертизы.
— В рабочее время ни один из медицинских работников не употреблял спиртных напитков, — сказал директор филиала Акбар Тиляков. — Приведенные в социальных сетях доводы о том, что врачи оказывали помощь в состоянии употребления спиртных напитков лживые и являются клеветой. Если бы врачи оказывали помощь в опьянонном состоянии родственники покойника на месте не оставили бы их в покое.
Министерство здравоохранения просит правоохранительных органов в установленном законодательством порядке принять по данному случаю правовые меры по отношению к гражданам, распространившим лживый видеосюжет в социальных сетях, порождающим у народа недоверие по отношению к медицинским работникам.