Buyuk Britaniya Tashqi ishlar davlat vaziri bilan telefon orqali suhbat to‘g‘risida
2019-yilning 9-avgust kuni Britaniya tomonining tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov va Buyuk Britaniyaning Yevropa va Amerika mamlakatlari bo‘yicha tashqi ishlar davlat vaziri Kristofer Pincher o‘rtasida telefon orqali suhbat bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston TIV rahbari Kristofer Pincherni Buyuk Britaniyaning tashqi ishlar davlat vaziri (xususan Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikka mas’ul) etib tayinlangani bilan tabrikladi va unga ushbu mas’uliyatli lavozimda muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbat chog‘ida o‘zaro munosabatlarning bugungi holati va rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar muhokama qilindi.
Britaniyalik diplomat O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan mamlakatimizda o‘tkazilayotgan keng ko‘lamli siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlarni yuqori baholadi. Ta’kidlanganidek, Buyuk Britaniya rasmiylari respublikada amalga oshirilayotgan qat’iyatli va chuqur o‘ylangan islohotlarni katta e’tibor bilan kuzatmoqdalar va O‘zbekiston tomoniga islohotlarni tadbiq etishda muvaffaqiyatllar tilaydilar.
Kristofer Pincher so‘nggi yillarda O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi siyosiy muloqot va har tomonlama hamkorlik faollashayotganini qayd etdi. Britaniya tomoni barcha sohalardagi hamkorlikni yanada faollashtirishga tayyorligini bildirdi. Shu o‘rinda ta’lim sohasidagi hamkorlikka alohida e’tibor berishni taklif etdi.
Muloqot davomida Buyuk Britaniyaga oliy darajadagi tashrifni tashkil etish imkoniyatlarini muhokama qilinidi va ushbu ikki tomonlama muhim tadbirga tegishli tayyorgarlik ishlarini boshlash to‘g‘risida kelishib olindi.
Parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash va ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasida tajriba almashish amaliyotini davom ettirish masalalari muhokama qilindi.
Kristofer Pincher Buyuk Britaniya joriy yilning dekabr oyida O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan Oliy Majlis va xalq deputatlari mahalliy Kengashlariga bo‘lajak saylovlarga katta qiziqish bilan qarayotganini ta’kidladi. Shu munosabat bilan Britaniya tomoni o‘z vakillarni saylovda kuzatuvchi sifatida ishtirok etish uchun yuborishni ko‘zlamoqda.
Suhbat yakunida joriy yilda boshlangan ikki mamlakat tashqi siyosat idoralari o‘rtasidagi maslahatlashuvlar o‘tkazish amaliyotini davom ettirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

О телефонной беседе с Государственным министром иностранных дел Великобритании
9 августа 2019 года по инициативе британской стороны состоялась телефонная беседа Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова с Государственным министром иностранных дел Великобритании по странам Европы и Америки Кристофером Пинчером.
Глава МИД Узбекистана поздравил Кристофера Пинчера с назначением на должность государственного министра иностранных дел Великобритании, курирующего, в том числе, сотрудничество со странами Центральной Азии, и пожелал ему всяческих успехов на этом ответственном посту.
В ходе беседы обсуждены текущее состояние и перспективы развития двусторонних отношений, а также актуальные региональные и международные вопросы, представляющие взаимный интерес.
Британский дипломат дал высокую оценку проводимым по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева масштабным политическим и социально-экономическим преобразованиям в нашей стране. Подчеркивалось, что в Лондоне с большим вниманием отслеживают осуществляемые в республике решительные и глубоко продуманные реформы и желают узбекской стороне дальнейших успехов в их реализации.
Кристофер Пинчер отметил значительную активизацию политического диалога и всестороннего сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией в последние годы. Британская сторона выразила готовность к дальнейшей интенсификации взаимодействия по всем направлениям. При этом собеседник предложил уделить особое внимание сотрудничеству в сфере образования.
Стороны обсудили возможность организации визита на высшем уровне в Великобританию и договорились начать соответствующую подготовительную работу к этому важному двухстороннему мероприятию.
Обсуждены перспективы укрепления межпарламентских связей и продолжения практики обмена опытом между законодательными органами двух стран.
Кристофер Пинчер сообщил, что в Великобритании имеется большой интерес к предстоящим выборам в Олий Мажлис и местные Кенгаши народных депутатов, которые состоятся в Узбекистане в декабре текущего года. В этой связи британская сторона намерена направить своих представителей для участия на них в качестве наблюдателей.
В завершение беседы достигнута договоренность продолжить начатую в этом году практику проведения консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран.