2019-08-09 | Sog‘liqni saqlash
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ma’lumotiga ko‘ra, hozirgi kunda dunyoda 400 million nafardan ziyod qandli diabet xastaligiga chalingan bemor bor. Tahlillarga ko‘ra, ushbu ko‘rsatkich 2030 yilga borib 550 milliondan oshishi mumkin. O‘zbekistonda ushbu kasallik bilan 220 ming nafar kishi ro‘yxatga olingan. Raqamlardan ko‘rinib turibdiki, endokrinologiya sohasini rivjlantirish dunyo miqyosida dolzarb ahamiyat kasb etadi.
Shundan kelib chiqqan holda yurtimizda so‘nggi yillarda aholiga tibbiy, shu jumladan, endokrinologik xizmat ko‘rsatish sohasida katta o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 20 iyundagi “2017 - 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasi aholisiga ixtisoslashgan tibbiy yordam ko‘rsatishni yanada rivojlantirish choralari to‘g‘risida”gi hamda 2019 yil 19 apreldagi “2019 — 2021 yillarda respublika aholisiga endokrinologiya yordami ko‘rsatishni takomillashtirish bo‘yicha Milliy dasturni tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarorlari soha rivojida muhim ahamiyat kasb etdi.
Bu haqda Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida tashkil etilgan “O‘zbekiston Respublikasida endokrinologiya holati” mavzusida matbuot anjumanida qayd etildi.
Unda ta’kidlanganidek, sohadagi mavjud muammolarni hal qilish va endokrin kasalliklarni oldini olish, erta tashxislash va davolash maqsadida Milliy dastur, chora-tadbirlar kompleksi, “Yo‘l xaritasi” bilan birgalikda Milliy dasturning 2019 - 2023 yillarga mo‘ljallangan asosiy masalalari ham belgilab olingan.
Shu asosda Akademik Yo. X. To‘raqulov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi olimlari va yetakchi mutaxassilari tomonidan inson salomatligi va jamiyat rivojiga salbiy ta’sir etuvchi bunday kasalliklarning oldini olish va bemorlarga tibbiy xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
So‘nggi ikki yil ichida hududlarda endokrinologiya sohasini komleks rivojlantirish, moddiy-texnik bazasini mutahkamlash, tibbiy yordam sifatini oshirish borasida olib borilgan sa’y-harakatlar natijasida viloyatlardan poytaxtimizga kelib murojaat qiluvchilar qariyb 3 barobarga qisqardi. Ayni paytda yurtimizda bo‘ylab 650 nafardan ziyod endokrinolog shifokorlar samarali faoliyat yuritishayapti.
E’tiborli jihati, Sog‘liqni saqlash vazirligining 2018 yil 25 oktyabrdagi tegishli buyrug‘iga asosan, pilot viloyatlarda 45 yoshdan oshgan axoli orasida qandli diabet skriningi o‘tkazilmoqda. Bundan tashqari, qandli diabetning surunkali asoratlarini kamaytirish, ularni yuzaga kelishini kechiktirishga va bemorlarning hayot sifatini yaxshilashga yo‘naltirilgan onlayn registr ishlab chiqilmoqda.
Endokrin kasalliklarni erta tashxislash va davolash monitoringini o‘tkazish uchun barcha viloyat endokrinologik dispanserlarini o‘z vaqtida, uzluksiz ravishda zarur reaktivlar, xususan, glikirlangan gemoglobin va qalqonsimon bez gormonlari reaktivlari bilan ta’minlash yo‘lga qo‘yildi. Har bir viloyat endokrin dispanserida o‘z-o‘zini nazorat qilish maktablarida endokrin kasalliklari bor bemorlar va ularning oila a’zolari professional instruktor tomonidan o‘qitilmoqda.

Если не принять серьезные меры, к 2030 году количество больных сахарным диабетом в мире может превысить 550 миллионов
2019-08-09 | Здравоохранение
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения, сегодня в мире более 400 миллионов людей страдают сахарным диабетом. По анализам, данный показатель к 2030 году может превысить 550 миллионов. В Узбекистане этим заболеванием зарегистрированы 220 тысяч человек. Эти цифры доказывают, насколько актуальной является вопрос развития эндокринологии во всем мире.
Исходя из этого, в нашей стране в последние годы осуществляются большие изменения в сфере оказания населению медицинской, в частности, эндокринологической службы. В частности, важное значение в развитии сферы имеют направленные на реформирование системы здравоохранения ряд указов и постановлений главы государства, в частности, постановления Президента «О мерах по дальнейшему развитию специализированной медицинской помощи населению Республики Узбекистан на 2017 — 2021 годы» от 20 июня 2017 года и «Об утверждении национальной программы по совершенствованию эндокринологической помощи населению республики на 2019 — 2021 годы» от 19 апреля 2019 года.
Об этом было отмечено во время пресс-конференции на тему «Состояние эндокринологической службы в Республике Узбекистан», организованной Министерством здравоохранения в Агентстве информации и массовых коммуникаций.
Как было сказано, с целью решения существующих в сфере проблем, предотвращения, ранней диагностики и лечения эндокринологических заболеваний вместе с Национальной программой, комплексом мер, «Дорожной картой» определены и основные вопросы Национальной программы, рассчитанной на 2019 — 2023 годы.
На основе этого учеными и ведущими специалистами Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра эндокринологии имени академика Ё.Х. Туракулова осуществляется системная работа по предотвращению таких заболеваний, оказывающих негативное влияние на здоровье человека и развитие общества, повышению качества оказания медицинских услуг пациентам.
За последние два года в результате усилий в области комплексного развития сферы эндокринологии, укрепления материально-технической базы, повышения качества медицинской помощи в регионах количество больных, обращающихся из областей в столицу, сократилось в три раза. В данное время по всей стране эффективно трудится более 650 эндокринологов.
Достойно внимания то, что согласно соответствующему решению Министерства здравоохранения в пилотных областях среди населения старше 45 лет проводится скрининг сахарного диабета. Кроме этого разрабатывается онлайн-регистр, направленный на снижение хронических последствий сахарного диабета, сдерживание их возникновения и улучшение качества жизни больных.
Для проведения мониторинга ранней диагностики и лечения эндокринных заболеваний налажено своевременное и непрерывное обеспечение всех областных эндокринологических диспансеров необходимыми реактивами, в частности реактивами для измерения гликированного гемоглобина и гармонов щитовидной железы. В каждом областном эндокринологическом диспансере в школах самоконтроля пациенты с эндокринными заболеваниями и члены их семей обучаются со стороны профессиональных инструкторов.
Как было отмечено на пресс-конференции, в результате реализуемых в сфере реформ появляется возможность внедрения в практику успехов зарубежных стран в этой области, оказания больным сахарным диабетом специализированной высококвалифицированной медицинской помощи с применением современных медицинских технологий.