Turkiya Buyuk millat majlisining Raisi bilan uchrashuv
2019-yilning 6-avgust kuni Turkiyada amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Anqara shahrida Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisining Raisi Mustafo Shentop bilan uchrashdi.
Uchrashuvda parlamentlararo aloqalarning bugungi holati va uni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Ta’kidlanganidek, 2017-yilda O‘zbekiston Oliy Majlisi va Turkiya Buyuk millat majlisi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolangani O‘zbekiston-Turkiya hamkorligi huquqiy asosining muhim tarkibiy qismi bo‘ldi.
Parlamentlararo hamkorlik ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarni har tomonlama rivojlantirishning qulay omili sifatida muhimligi ta’kidlandi. Qayd etilganidek, hamkorlikning qonunchilik asoslarini mustahkamlash, iqtisodiy va boshqa sohadagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirish, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirishda muhim rol o‘ynaydi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Turkiya kun tartibidagi boshqa dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi, turizm, madaniy-gumanitar, ta’lim va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlashga qonunchilik jihatidan ko‘mak berishga tomonlarning tayyor ekanligi tasdiqlandi.
Suhbat chog‘ida 2018-yil mart oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan hamkorlikning parlamentlararo guruhlari birinchi qo‘shma majlisining muvaffaqiyatli o‘tkazilgani qayd etildi, Oliy Majlis delegatsiyasining Anqara shahrida ikkinchi qo‘shma majlisda ishtirok etish uchun Turkiyaga tashrifini tashkil etish masalasi muhokama qilindi.
Qonun ijodkorligi sohasi, parlament saylovlarini tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha tajriba almashishdan tomonlar manfaatdor ekanligi ta’kidlandi. O‘zbekiston tomoni Turkiya Buyuk millat majlisi a’zolarini joriy yil dekabr oyida bo‘lib o‘tadigan Oliy Majlis va xalq deputatlari mahalliy Kengashlariga saylovlarda kuzatuvchi sifatida ishtirok etishga taklif qildi.

Meeting with the Speaker of the Grand National Assembly of Turkey
On August 6, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Speaker of the Grand National Assembly of Turkey, Mustafa Şentop, in Ankara.
At the meeting, the current state and prospects for expanding inter-parliamentary relations were discussed. The parties noted the importance of inter-parliamentary cooperation as a favorable factor for comprehensive development of relations between the two countries.
At the meeting, the parties also exchanged views on other current issues of Uzbekistan – Turkey agenda, confirming their readiness for legislative support for strengthening ties in tourism, cultural, humanitarian, educational and other fields.
The parties, noting the success of the first joint meeting of inter-parliamentary cooperation groups in March 2018 in Tashkent, considered the issue of organization of the visit of the delegation of the Oliy Majlis to Turkey to participate in the second joint meeting in Ankara.
Mutual interest was emphasized in the exchange of experience in law-making, organization and conduction of parliamentary elections. The Uzbek side invited members of the Grand National Assembly of Turkey to participate as observers in the upcoming elections to the Oliy Majlis and local Kengashes of people’s deputies, which are scheduled for December this year.