Turkiya Buyuk millat majlisining Raisi bilan uchrashuv
2019-yilning 6-avgust kuni Turkiyada amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Anqara shahrida Turkiya Respublikasi Buyuk millat majlisining Raisi Mustafo Shentop bilan uchrashdi.
Uchrashuvda parlamentlararo aloqalarning bugungi holati va uni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Ta’kidlanganidek, 2017-yilda O‘zbekiston Oliy Majlisi va Turkiya Buyuk millat majlisi o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum imzolangani O‘zbekiston-Turkiya hamkorligi huquqiy asosining muhim tarkibiy qismi bo‘ldi.
Parlamentlararo hamkorlik ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarni har tomonlama rivojlantirishning qulay omili sifatida muhimligi ta’kidlandi. Qayd etilganidek, hamkorlikning qonunchilik asoslarini mustahkamlash, iqtisodiy va boshqa sohadagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirish, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirishda muhim rol o‘ynaydi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Turkiya kun tartibidagi boshqa dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashildi, turizm, madaniy-gumanitar, ta’lim va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlashga qonunchilik jihatidan ko‘mak berishga tomonlarning tayyor ekanligi tasdiqlandi.
Suhbat chog‘ida 2018-yil mart oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan hamkorlikning parlamentlararo guruhlari birinchi qo‘shma majlisining muvaffaqiyatli o‘tkazilgani qayd etildi, Oliy Majlis delegatsiyasining Anqara shahrida ikkinchi qo‘shma majlisda ishtirok etish uchun Turkiyaga tashrifini tashkil etish masalasi muhokama qilindi.
Qonun ijodkorligi sohasi, parlament saylovlarini tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha tajriba almashishdan tomonlar manfaatdor ekanligi ta’kidlandi. O‘zbekiston tomoni Turkiya Buyuk millat majlisi a’zolarini joriy yil dekabr oyida bo‘lib o‘tadigan Oliy Majlis va xalq deputatlari mahalliy Kengashlariga saylovlarda kuzatuvchi sifatida ishtirok etishga taklif qildi.

Встреча с Председателем Великого национального собрания Турции
6 августа 2019 года в г.Анкара Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящий с рабочим визитом в Турции, встретился с Председателем Великого национального собрания Турецкой Республики Мустафой Шентопом.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние и перспективы расширения межпарламентских связей. Подчеркивалось, что подписание в 2017 году Меморандума о сотрудничестве между Олий Мажлисом Узбекистана и Великим национальным собранием Турции стало важной составляющей договорно-правовой базы узбекско-турецкого сотрудничества.
Стороны отметили значимость межпарламентского сотрудничества в качестве благоприятствующего фактора для всестороннего развития взаимоотношений двух стран. Подчеркивалось, что укрепление законодательных основ взаимодействия играет ключевую роль в дальнейшем развитии многопланового сотрудничества, прежде всего в экономической сфере, расширении взаимовыгодных контактов между представителями деловых кругов двух стран.
На встрече стороны также обменялись мнениями по другим актуальным вопросам узбекско-турецкой повестки дня, подтвердив готовность к законодательной поддержке укрепления связей в туристической, культурно-гуманитарной, образовательной и других областях.
В ходе беседы, стороны, отметив успешность проведения в марте 2018 года в г.Ташкент первого совместного заседания межпарламентских групп сотрудничества, рассмотрели вопрос организации визита в Турцию делегации Олий Мажлиса для участия во втором совместном заседании в г.Анкаре.
Подчёркнута взаимная заинтересованность в обмене опытом в законотворческой сфере, организации и проведении парламентских выборов. Узбекская сторона пригласила членов Великого национального собрания Турции принять участие в качестве наблюдателей на предстоящих выборах в Олий Мажлис и местные Кенгаши народных депутатов, которые запланированы на декабрь текущего года.