2019-08-06 | Sog‘liqni saqlash
So‘nggi yillarda aholi salomatligini muhofaza qilishda asosiy e’tibor kasalliklar bilan kurashishga emas, aholining tibbiy va sanitar-gigiyenik madaniyati darajasini oshirish hamda tizimli profilaktikaga qaratilmoqda. Bunda jismoniy faollik, to‘g‘ri ovqatlanish hamda zararli odatlarni tark etish muhim o‘rin tutadi.
Shundan kelib chiqqan holda mamlakatimizda yuqumli bo‘lmagan kasalliklar hamda ularning xavf omillarining oldini olish bo‘yicha Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Shu yilning 3 avgust, shunba kuni mamlakatimiz bo‘ylab aholi orasida sog‘lom turmush tarzini keng targ‘ib etish maqsadida ommaviy salomatlik tadbirlarining navbatdagisi “Sport - sog‘lom hayot kechirishning asosi” shiori ostida har bir tibbiyot muassasasi hududi va hiyobonlarda aholi ishtirokida ko‘tarinki ruhda o‘tkazildi. Jumladan, poytaxtimizning Mirobod tumanida joylashgan “Mehrjon” bog‘ida ham 5 kilometrga faol yurish va gimnastika mashg‘ulotlari amalga oshirildi.
Muntazam jismoniy mashqlar bilan shug‘ullanish inson salomatligiga ijobiy ta’sir qilishi hammamizga kundek ravshan. Chunki tananing kunlik jismoniy faoliyatga ehtiyoji bor va u qondirilishi zarur. Negaki, kamharakat turmush tarzi ko‘plab va surunkali kasalliklarning manbaiga aylanmoqda. Oddiy semirishdan tortib, to qandli diabet, yurak va qon tomir, bo‘g‘imlar, astma kabi xastaliklar harakatsizligimiz oqibatida paydo bo‘lish ehtimoli katta.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tomonidan kamharakatlilik oqibatida kelib chiqayotgan ko‘plab kasalliklarning oldini olishda jismoniy faollik, jumladan, kuniga 10000 qadam yurish tavsiya etilmoqda. Buni amalga oshirishda zamonaviy texnologiyalardan unumli foydalanishingiz mumkin. Mobil telefonidagi ilova yoki fitnes soati qadamingizni beminnat hisoblab beradi. Bu esa bizning yurishga, faollikka bo‘lgan qiziqishimizni yanada oshirishga xizmat qiladi. Agar siz fitness soatingizning dastur menyusiga qarasangiz ham, kuniga 8000-10000 qadam tashlash bo‘yicha tavsiyalarni ko‘rasiz.
E’tiborli jihati, yurish barcha sport turlari orasida eng osoni va qulayidir. Buning uchun juda ko‘p energiya sarflashning hojati yo‘q, ijobiy ta’siri esa juda yuqori. Mutaxassislarning ma’lum qilishicha, haftada atigi 2,5 soatlik jismoniy faollik erta o‘lim holatlarini 28 foizga, yurak kasalliklarini ehtimolini esa 20 foizga kamaytirar ekan. Ya’ni, haftada kamida 150 daqiqa jismoniy faol bo‘lgan insonlar kamroq harakatlanadiganlarga qaraganda sog‘lomroq ekan. Gimnastika mashqlari ham salomatlik uchun foydali bo‘lib, uning natijasida, mushak tizimini mustahkamlanadi, bo‘g‘imlar harakati yaxshilanadi. Bundan tashqari, kuch, tezlik, chidamlilikni tarbiyalaydi. Sog‘lomlashtiruvchi ta’sir kuchiga ega mashqlar tufayli qomatning tik va to‘g‘ri rivojlanishi ta’minlanadi.
Unutmaylik, sog‘lom turmush tarzi, jumladan, yurish va gimkanistka kabi yengil jismoniy mashqlar holsizlik, uyquning buzilishi, diqqat-e’tiborni jamlay olmaslik, xotiraning pasayishi, sababsiz charchash hissi, semizlik kabi salbiy holatlarning oldini oladi, salomatlikni mustahkamlaydi, kasalliklardan muhofaza qiladi hamda umrni uzaytiradi. Buning uchun ko‘p narsa talab etilmaydi. Shunchaki, jismoniy faollikni kundalik odatga aylantirsangiz kifoya.

Десять тысяч шагов в день отгородят вас от болезней
В последние годы в области охраны здоровья населения особое внимание уделяется не борьба с заболеваниями, а повышению медицинской и санитарно-гигиенической культуры населения, системной профилактике. Здесь важное место занимает физическая активность, правильное питание и отказ от вредных привычек.
Исходя из этого, Министерство здравоохранения реализует последовательные меры по профилактике неинфекционных заболеваний и предотвращению их опасных факторов. В частности, 3 августа нынешнего года, в субботу с целью широкой пропаганды здорового образа жизни среди населения очередное массовое оздоровительное мероприятие с участием населения проводилось под девизом “Спорт — основа здоровой жизни” во всех регионах страны, на территории всех медицинских учреждений и в парках культуры и отдыха. В частности, ходьба на 5 километров и занятия по гимнастике прошли в парке “Мехржон”, расположенном в Мирабадском районе столицы.
Всем известно, что регулярные занятия физическими упражнениямиположительно влияют на здоровье человека. Потому что физическая активность организму необходима каждый день.Ведь малоподвижный образ жизни является источником невероятного количества болезней и хронических заболеваний, от элементарного ожирения до диабета, болезней сердца и сосудов, суставов, астмы и даже некоторых видов рака.
Всемирная организация здравоохранения для предотвращения многих заболеваний, происходящих в результате малоподвижности, рекомендует быть физически активными, в частности, ежедневно ходить 10 тысяч шагов. Для этого можно эффективно использовать современные технологии. Мобильное приложение в телефоне или фитнес-браслеты могут посчитать ваши шаги. А это послужит повышению нашего интереса к активности, ходьбе. Если вы заглянете в меню приложения своего фитнес-браслета, то наверняка увидите рекомендацию делать 8000–10000 шагов за сутки.
Достойно внимания то, что ходьба это самое легкое занятие среди всех видов спорта. Для этого не стоит тратить много энергии, а ее польза неизмерима. По мнению специалистов, всего 2,5 часовая физическая активность в день предотвращает раннюю смерть на 28 процентов, вероятность сердечных заболеваний — на 20 процентов. То есть люди, которые минимум 150 минут в неделю уделяют для физической активности,намного здоровее, чем малоподвижные. Гимнастика тоже является полезной для здоровья, она укрепляет мышечную систему, улучшает движение суставов. Кроме этого,с ее помощью воспитываются сила, скорость и выносливость. Благодаря занятиям, имеющим силу оздоровляющего воздействия, обеспечивается развитие прямой и правильной осанки.
Не забывайте, здоровый образ жизни, в частности, легкие физические занятия, как ходьба и гимнастика предотвращают слабость, бессонницу, не способность концентрировать внимание, снижение памяти, чувство беспричинной усталости, ожирение, укрепляют здоровье, защищают от болезней и продлевают жизнь. Для этого требуется совсем не много. Всего лишь стоит физическую активность превратить в ежедневную привычку.