O‘zbekistonda zamonaviy urug‘chilik agroklasteri tashkil etiladi
O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari S.Xodjayev boshchiligidagi delegatsiya vakillari ishtirokida Minsk shahrida O‘zbekiston-Belarus hamkorligiga oid kelishuvlarga erishildi. Qishloq xo‘jaligining turli yo‘nalishlarini qamrab olgan loyihalarni amalga oshirishga doir masalalar O‘zbekiston-Belarus hududlararo I forumi doirasida muhokama etildi.
Forum doirasida O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazi rahbari Sh.Namozov hamda Belarus Respublikasining “Belsemena” birlashmasi bosh direktori M.Karpuk o‘rtasida kelishuv imzolandi. Unga ko‘ra, Davlat-xususiy sheriklik asosida zamonaviy urug‘chilik klasteri tashkil etish orqali urug‘lik ekinlarini ishlab chiqarishga joriy etish, ularning xorijga eksportini ta’minlash, shu sohada fermerlar malakasini oshirib borish kabi yo‘nalishlarda hamkorlik aloqalari o‘rnatildi.
Belarusda 11 ta kichik dasturni o‘z ichiga olgan “2016-2020 yillarda agrar biznesni rivojlantirish Davlat dasturi”da urug‘chilikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilgan. Davlat dasturiga ko‘ra, kelgusi yilda qishloq xo‘jaligidagi eksport qiymati 2016 yilga nisbatan 6,2 milliard dollarga, mehnat unumdorligi esa 1,4 baravarga o‘sishi kutilmoqda. “Belsemena” birlashmasi bugungi kunda 20dan ortiq MDH va Yevropa mamlakatlari bilan hamkorlik qilib kelmoqda.
Minsk shahrida O‘zbekiston - Belarus hududlararo forumida qayd etilganidek, ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar rivojlanib, yaqin istiqbolda tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollarga yetkazilishi uchun barcha imkoniyatlar mavjud.

В Узбекистане будет создан современный семеноводческий агрокластер
С участием представителей делегации во главе с заместителем министра сельского хозяйства Узбекистана С. Ходжаевым в городе Минске достигнуто соглашение в области сотрудничества между Узбекистаном и Беларусью. Вопросы по реализации проектов, охвативших разные сельскохозяйственные направления, были обсуждены в рамках I Форума регионов между Беларусью и Узбекистаном.
В рамках форума подписано соглашение между руководителем Центра развития семеноводства при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан Ш. Намозовым и генеральным директором общества «Белсемена» Республики Беларусь М. Карпук. Согласно данному документу установлено сотрудничество в направлениях внедрения в производство семян на основе государственно-частного партнерства через создание современного семеноводческого кластера, обеспечения их экспорта за рубеж, повышения навыков фермеров в этой области.
В Беларуси особое внимание уделяется развитию семеноводства в рамках «Государственной программы развития аграрного бизнеса в Беларуси на 2016 — 2020 годы», вобравшей в себя 11 малых программ. Согласно Госпрограмме ожидается, что в следующем году экспорт в сельском хозяйстве по отношению к 2016 году вырастет на 6,2 миллиарда долларов США, а производительность труда — на 1,4 раза. Республиканское общество «Белсемена» сотрудничает с более 20 государствами СНГ и Европы.
Как было отмечено на Форуме регионов между Беларусью и Узбекистаном в городе Минске, есть все возможности, для того, чтобы развить торгово-экономические связи между двумя странами и в ближайшем будущем довести объем товарооборота на 1 миллиард долларов США.