Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi raisi Belarusning yirik korxonalar kasaba uyushmalari va yetakchi turoperatorlar rahbarlari bilan uchrashdi
2019-07-31 | Turizm
Turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi raisi Abdulaziz Aqqulov Minskda Belarusning yirik korxonalar kasaba uyushmalari va yetakchi turoperatorlar rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Belarus Fanlar akademiyasi binosida o’tgan O'zbekiston- Belarus forumi doirasida O'zbekiston Respublikasi turizmni rivojlantirish davlat qo'mitasi raisi Abdulaziz Aqqulov hamda Belarusning yirik korxonalar kasaba uyushmalari rahbarlari va yetakchi turoperatorlari o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirda ishtirokchilar uchun O'zbekistonning sayyohlik salohiyati, mahalliy turoperatorlarning turistik paketlari va smart-turizm sohasidagi yangiliklar taqdimoti bo'lib o'tdi.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi raisi v.b. Abdulaziz Aqqulov oʻz nutqida ikki mamlakat oʻrtasidagi mavjud foydalanilmagan salohiyat va turizm sohasidagi imkoniyatlar haqida soʻz yuritib, ishtirokchilarni ushbu sohada faol hamkorlik qilishga chaqirdi. Milliy turistik tashkilot rahbari A.Molchan, oʻz nutqida Belarus va Oʻzbekiston oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishdagi ulkan istiqbollar haqida gapirib, bunday tadbirlarning ahamiyatli ekanini qayd etdi.
Shuningdek, u tadbir ishtirokchilariga 2018-yilda Oʻzbekiston turistik sanoatida kasaba uyushmalari tashkilotlari tizimi boʻyicha xizmatlar savdosi 40 foizga oʻsganini maʼlum qildi. Bundan tashqari, Molchan Belarus tajribasi bazasida sanoat turizmi yoʻnalishini yaratishni taklif qildi hamda bu sayyohlar sonining oshishi va ishlab chiqarilayotgan tovarni qoʻshimcha reklama qilish imkonini berishini taʼkidladi.
Uchrashuv yakunlariga koʻra, “Belarus turist” bosh direktori bilan shu yilning oktyabrida Oʻzbekistonda dam olish uchun 25 kishidan iborat guruh shakllantirilishiga doir kelishuvga erishildi.
Tadbir yakunida uchrashuv ishtirokchilari oʻrtasida Oʻzbekistonga sayohat uchun yoʻllanma oʻynaldi. Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan oʻzbekona dasturxon yozilib, mehmonlar milliy taomlarimizning mazasini yuqori baholashdi.

Глава Госкомтуризма встретился с руководителями крупных профсоюзов и ведущих туроператоров Беларуси
В Минске прошла встреча председателя Госкомтуризма А. Аккулова с руководителями профсоюзов крупных предприятий и ведущих туроператоров Беларуси.
В рамках Форума регионов Республики Беларусь и Республики Узбекистан в Минске, в здании Национальной академии наук Беларуси состоялась встреча вр.и.о. председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Абдулазиза Аккулова с руководителями профсоюзов крупных предприятий и ведущих туроператоров Беларуси.
На встрече для участников мероприятия прошла презентация туристического потенциала Узбекистана с информацией о нововведениях в сфере смарт-туризма, а также туристических пакетах местных туроператоров.
В своём выступлении глава Госкомтуризма А.Аккулов отметил имеющийся незадействованный потенциал и возможности между двумя странами в сфере туризма и призвал участников к активному сотрудничеству в данной отрасли. В свою очередь руководитель Национальной туристической организации А.Молчан в своей речи отметил большие перспективы в развитии сотрудничества между двумя странами и подчеркнул значимость проведения такого рода мероприятий.
Кроме того, он проинформировал участников мероприятия о росте торговли услугами в туриндустрии с Узбекистаном в 2018г. по линии профсоюзных организаций на 40%. Также, А.Молчан предложил создать направление промышленного туризма на базе белорусского опыта, что позволит увеличить количество туристов и дополнительно рекламировать производимый товар.
По итогам встречи, была достигнута договоренность с генеральным директором «Беларус турист» о формировании в октябре этого года первой группы из 25 человек для направления на отдых в Узбекистане.
В завершении мероприятия, между участниками встречи был проведен розыгрыш путевок на поездку в Узбекистан, а также гости смогли по достоинству оценить гастрономические изыски узбекской кухни на организованной Комитетом дегустации национальных блюд нашей страны.