Irlandiya Hukumatining maxsus vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 23-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov BMT Xavfsizlik Kengashining Muvaqqat a’zoligiga Irlandiyani saylash uchun mamlakat nomzodini ilgari surish bo‘yicha Hukumatning maxsus vakili Devid Dnohyu bilan uchrashdi.
Suhbat davomida ikki tomon kun tartibi hamda mamlakatlarimizning xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorligiga doir keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Irlandiyaning dolzarb xalqaro muammolarning aksariyati bo‘yicha o‘xshash mavqega egaligi hamda tomonlarning fikricha, bu o‘xshashlik o‘zaro manfaat kasb etadigan barcha sohalarda munosabatlarni jadallashtirish uchun yaxshi asos ekanligi ta’kidlandi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston – Irlandiya hamkorligini faollashtirish bo‘yicha aniq takliflar ko‘rib chiqildi. Xususan, muntazam vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkazishning muhimligi qayd etildi. Mazkur tadbirlar ikki tomon aloqalarining holatini tahlil qilish va ularni yanada rivojlantirish istiqbollarini belgilash, asosiy xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashish imkonini beradi.
“O‘zbekiston – Yevropa Ittifoqi” shaklidagi hamkorlikning istiqbollari ham ko‘rib chiqildi.
Muzokalar doirasida Irlandiya tomoni kelasi yil bahorida Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan Xalqaro investitsiya forumiga, joriy yilning avgust oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivaliga hamda sentabr oyida Qo‘qon shahri mezbonlik qiladigan Xalqaro hunarmandchilik festivaliga taklif qilindi.

Встреча со спецпредставителем Правительства Ирландии
23 июля 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов встретился со специальным представителем Правительства Ирландии по продвижению кандидатуры страны для избрания непостоянным членом Совета Безопасности ООН Дэвидом Донохью.
В ходе беседы обсужден широкий круг вопросов как двусторонней повестки дня, так и взаимодействия между нашими странами в рамках международных структур.
Подчеркивалась схожесть позиций Узбекистана и Ирландии по большинству актуальных международных проблем, что, по мнению сторон, является хорошей основой для дальнейшей интенсификации отношений во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
На встрече рассмотрены конкретные предложения по активизации узбекско-ирландского сотрудничества. В частности, отмечалась важность проведения регулярных межмидовских политических консультаций, которые позволят проанализировать состояние двусторонних связей и наметить перспективы их дальнейшего развития, обменяться мнениями по ключевым международным и региональным темам.
Стороны также рассмотрели приоритеты взаимодействия в формате «Узбекистан – Европейский союз».
В рамках переговоров ирландская сторона была приглашена на Международный инвестиционный форум, запланированный на весну следующего года в г.Ташкенте, а также международные фестивали «Шарк тароналари» в августе текущего года в г.Самарканде и народно-прикладного искусства – в сентябре в г.Коканде.