“Oʻzbekiston sivilizatsiyalar chorrahasida”: Toʻrt shaharda madaniy meros haftaligi oʻtkaziladi
22-26-avgust kunlari Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan, Oʻzbekiston Milliy Elektron ommaviy axborot vositalari boshqaruvi hamda Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi qo’llab-quvvatlashi ostida Oʻzbekistonning toʻrt shahrida Madaniyat va sanʼat haftaligi doirasida 40 yillik tadqiqotlarning sensatsion natijalariga bagʻishlangan “Oʻzbekiston sivilizatsiyalar chorrahasida” nomli forumi boʻlib oʻtadi.
Tadbirlar Toshkent, Termiz, Samarqand va Buxoro shaharlarida o’tkazilishi ko’zda tutilgan.
22-iyul kuni Toshkentda Bosh vazir oʻrinbosari Aziz Abduhakimov, Oʻzbekiston Milliy Elektron ommaviy axborot vositalari boshqaruvi raisi Firdavs Abduxoliqov hamda akademik Eduard Rtveladze ishtirokida boʻlib oʻtgan matbuot anjumanida shu haqida maʼlum qilindi. Akademik Eduard Rtveladze boshchiligidagi oʻzbekistonlik tadqiqotchilar maʼlumotlariga koʻra, qadimgi Aleksandriya Oks hozirgi Kampirtepa shahri oʻrnida joylashgan.
Koʻp yillar davomida ilmiy doiralar Oks Aleksandriya qayerda (Qadimiy Termiz, Ay-Xonim yoki Kampirtepa) joylashganiga doir bahslarni olib borishgan. Madaniy meros haftaligi doirasidagi forumda ilmiy hamjamiyat, OAV vakillariga qadim yunon tarixchisi va geografi Ptolemey qoʻlyozmalarida yodga olingan va Markaziy Osiyo ellin madaniyatining noyob yodgorligi hisoblangan Oks Aleksandriyaning Kampirtepada joylashganiga oid dalillar taqdim etilishi kutilmoqda.
Arxeolog olimlar tomonidan tahlil qilingan maʼlumotlar uch shahardan faqat Kampirtepadagina ishonchli dalillar topilganini koʻrsatmoqda. “Ushbu yangilik davlat darajasida tan olinib, Oks Aleksandriya joylashgan joylar obod qilinsa, bu Oʻzbekiston aholisi va xorijiy sayyohlarning tarixga va madaniy merosiga boʻlgan qiziqishini yanada oshiradi. Hukumat tomonidan bunga doir alohida dastur ishlab chiqiladi, akademik Rtveladze tavsiyasiga muvofiq bu joyni yanada ommalashtirish va uni kelgusi avlodga yetkazish choralari koʻriladi”, - dedi Bosh vazir oʻrinbosari.
Taʼkidlash joizki, tadbirga YUNESKO bosh direktori Odri Ozule va Tashkilot ekspertlari, olimlar va tadqiqotchilar tashrif buyurishadi hamda moddiy va nomoddiy madaniy merosni saqlash, dolzarb muammolar va ularning yechimlariga bagʻishlangan konferensiyada ishtirok etishadi. Ushbu tadbir madaniy meros obyektlarini saqlashga boʻlgan yondashuvda katta ahamiyat kasb etadi.

"Узбекистан на перекрестке цивилизаций": В четырех городах Узбекистана пройдет неделя культурного наследия
2019-07-22 | Туризм
22-26 августа по инициативе Президента Шавката Мирзиеева при содействии НАЭСМИ и Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, в четырех городах Узбекистана - Ташкенте, Термезе, Самарканде и Бухаре в рамках Недели культуры и искусства состоится форум “Узбекистан на перекрестке цивилизаций”, посвященный сенсационным результатам 40-летних исследований.
Об этом было объявлено 22 июля на пресс-конференции в Ташкенте с участием заместителя премьер-министра Азиза Абдухакимова, председателя Национальной ассоциации электронных средств массовой информации Узбекистана Фирдавса Абдухаликова и Академика Эдварда Ртвеладзе.
По данным узбекских исследователей во главе с академиком Эдвардом Ртвеладзе, древняя Александрия Оксианская находилась на месте нынешней Кампыртепы. На протяжении многих лет научные круги вели споры о том, где располагалась  Александрия Оксианская (древний Термез, Айртам или Кампыртепа).
Ожидается, что на форуме в рамках Недели культурного наследия представителям научного сообщества и СМИ будут представлены доказательства того, что  Александрия Оксианская находится на месте городища Кампыртепа, которая была помечена в рукописях древнегреческого историка и географа Птолемея и является уникальным памятником Центрально-Азиатской эллинской культуры.
Данные, проанализированные учеными-археологами, показывают, что из трех городов только в Кампыртепе были найдены достоверные данные. “Когда новшество будет признано на государственном уровне и будут благоустроены места, где находится Александрия, это ещё больше повысит интерес жителей Узбекистана и зарубежных туристов к истории и культурному наследию.
Правительством будет разработана отдельная программа, в соответствии с рекомендациями академика Ртвеладзе будут приняты меры по дальнейшей популяризации местности и доведению её до следующего поколения”, - отметил заместитель премьер-министра Азиз Абдухакимов. Следует отметить, что мероприятие посетят генеральный директор ЮНЕСКО Одри Озуле и эксперты Организации, ученые и исследователи, а также примут участие в конференции, посвященной сохранению материального и нематериального культурного наследия, актуальным проблемам и их решениям. Данное мероприятие имеет важное значение в вопросах сохранения объектов культурного наследия.