O‘zbekiston delegatsiyasining AQShdagi uchrashuvlari to‘g‘risida
2019-yilning 16-23-iyul kunlari O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya AQShga amaliy tashrif doirasida ikki tomonlama savdo-iqtisodiy, moliyaviy va investitsiya aloqalarini rivojlantirishga yo‘naltirilgan qator tadbir va uchrashuvlarda ishtirok etadi.
Delegatsiya tarkibiga O‘zbekiston Investitsiya va tashqi savdo vazirligi hamda Kapital bozorini rivojlantirish agentligi rahbarlari, “O‘zbektelekom” AJ, “O‘zsanoatqurishbank” ATB, “Infinbank” ATB, “Toshkent” RFB, “O‘zavtosanoat” AK, “Markaziy depozitariy” DK, “O‘zkimyosanoat” AJ, “Asaka” ATB, “O‘zRTXB” AJ hamda respublikaning yetakchi xususiy aksionerlik kompaniyalarining 20 dan ortiq mutaxassislari kirdi.
O‘zbekistonning Vashington shahridagi Elchixonasi bergan ma’lumotga ko‘ra O‘zbekiston Hukumati iqtisodiy blok vakillarining tashrifidan maqsad – AQSh ma’muriyatining qator vazirlik va idoralari, Jahon banki guruhi rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazish, yirik korporatsiya va kompaniyalar, hej-fondlar, investitsion banklar va xalqaro moliyaviy institutlar bilan aloqalarni yo‘lga qo‘yish, ular bilan Amerika biznesining respublikadagi davlat tashkilotlarini xususiylashtirish va modernizatsiya qilish dasturida ishtirok etishi istiqbollarini muhokama qilish.
Vashington shahrida mamlakatimiz delegatsiyasi AQSh ma’muriyati va Kongressi a’zolari, yetakchi tahlil markazlari ekspertlari hamda Amerika moliya korporatsiyalari, konsalting va yuridik firmalari vakillari uchun O‘zbekistonning investitsion salohiyati to‘g‘risida taqdimot o‘tkazadi.
AQSh poytaxtida O‘zbekiston delegatsiyasining Ikki tomonlama savdo-sanoat palatalari xalqaro ittifoqida o‘tkaziladigan “Diniy erkinliklar orqali barqarorlik va iqtisodiy taraqqiyotni ilgari surish” mavzusidagi panel muhokamasida ishtirok etishi ham rejalashtirilgan. Tadbirda diniy erkinliklarni ta’minlash masalalari mamlakatimiz savdo-investitsion jozibadorligini oshiruvchi muhim faktorlardan biri sifatida muhokama qilinadi.
Nyu-York shahrida “O‘zbekiston kapital bozorining imkoniyatlari” investitsiya forumini o‘tkazish rejalashtirilgan bo‘lib, forum AQSh investorlari, yetakchi fond birjalari va regulyatorlari bilan yaqin sherikchilik aloqalarini yo‘lga qo‘yish va ular bilan muayyan ikki tomonlama loyihalar bo‘yicha kelishuvlarga erishishga imkon beradi. Ushbu tadbirda strategik, institutsional va portfel investorlari qatoriga kituvchi AQSh kompaniyalari va firmalari vakillari ishtirok etishi kutilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasi qator ikki tomonlama uchrashular o‘tkazadi, xususan, Oq uy ma’muriyati, Davlat departamenti, G‘aznachilik va AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi mansabdor shaxslari bilan muzokaralar rejalashtirilgan. Kongressda Senat va Vakillar palatasining “O‘zbekiston bo‘yicha Kokus” a’zolari bilan uchrashuv tashkil etish rejalashtirmoqda. Vashington shahrida bo‘lish chog‘ida AQSh Moliyaviy xizmatlar sohasini tartibga solish xizmati, Qimmatli qog‘ozlar va birjalar bo‘yicha komissiyasi rahbariyati, shuningdek, Jahon banki guruhi boshqaruvchi tarkibi vakillari va Xalqaro moliya korporatsiyasi ekspertlari bilan muzokaralar o‘tkazish kutilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston delegatsiyasi qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazadi, xususan, Oq uy ma’muriyati, Davlat departamenti, G‘aznachilik va AQSh Xalqaro taraqqiyot agentligi mansabdor shaxslari bilan muzokaralar rejalashtirilgan. Kongressda Senat va Vakillar palatasining “O‘zbekiston bo‘yicha Kokus” a’zolari bilan uchrashuv tashkil etish rejalashtirmoqda. Vashington shahrida bo‘lish chog‘ida AQSh Moliyaviy xizmatlar sohasini tartibga solish xizmati, Qimmatli qog‘ozlar va birjalar bo‘yicha komissiyasi rahbariyati, shuningdek, Jahon banki guruhi boshqaruvchi tarkibi vakillari va Xalqaro moliya korporatsiyasini ekspertlari bilan muzokaralar o‘tkazish kutilmoqda.
Nyu-York shahrida Nyu-York fond birjasi (NYSE) va yuqori texnologik kompaniyalar aksiyayalariga ixtisoslashgan NASDAQ birjasi rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkaziladi. O‘zbekiston vakillari “NYSE”da birja savdolari ochilish marosimida ishtirok etadi.

О предстоящих встречах делегации Узбекистана в США
16-23 июля 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым в рамках рабочего визита в США примет участие в ряде мероприятий и встреч, направленных на развитие двусторонних торгово-экономических, финансовых и инвестиционных связей.
В составе делегации входят руководители Министерства инвестиций и внешней торговли и Агентства по развитию рынка капитала Узбекистана, более 20 ведущих специалистов АО «Узбектелеком», АКБ «Узпромстройбанк», АКБ «Инфинбанк», РФБ «Тошкент», АК «Узавтосаноат», ГП «Центральный депозитарий», АО «Узкимёсаноат», АКБ «Асака», АО «УзРТСБ», а также крупных частных акционерных компаний республики.
По информации Посольства Узбекистана в г.Вашингтоне, цель визита в США представителей экономического блока Правительства Узбекистана – проведение переговоров с руководством ряда министерств и ведомств администрации США, Группы Всемирного банка, налаживание контактов с крупными корпорациями и компаниями, хедж-фондами, инвестиционными банками и международными финансовыми институтами, обсуждение с ними перспектив участия американского бизнеса в программах приватизации и модернизации государственных предприятий республики.
В г.Вашингтоне делегацией республики будет проведена презентация инвестиционного потенциала Узбекистана для членов администрации и Конгресса США, экспертов ведущих аналитических центров, а также представителей американских финансовых корпораций, консалтинговых и юридических фирм.
В столице США также запланировано участие делегации Узбекистана в панельной дискуссии «Продвижение стабильности и экономического развития через религиозные свободы», проводимой на площадке Международного союза двусторонних торгово-промышленных палат. В ходе мероприятия будут обсуждены вопросы обеспечения религиозных свобод как одного из важнейших факторов повышения торгово-инвестиционной привлекательности нашей страны.
В г.Нью-Йорке запланирован инвестиционный форум «Возможности рынка капитала Узбекистана», который позволит наладить тесные партнерские связи с инвесторами, ведущими фондовыми биржами и регуляторами США, достичь с ними договоренностей по конкретным двусторонним проектам. В этом мероприятии ожидается участие представителей американских компаний и фирм из числа стратегических, институциональных и портфельных инвесторов.
Узбекская делегация также проведет ряд двусторонних встреч, в том числе запланированы переговоры с должностными лицами администрации Белого дома, Государственного департамента, Казначейства и Агентства по международному развитию США. В Конгрессе планируется организация встречи с членами Сената и «Кокуса по Узбекистану» Палаты представителей. В программу пребывания в г.Вашингтоне включены переговоры с руководством Службы регулирования отрасли финансовых услуг, Комиссии по ценным бумагам и биржам США, а также представителями руководящего состава Группы Всемирного банка и экспертами Международной финансовой корпорации.
В г.Нью-Йорке будут проведены переговоры с руководством Нью-йоркской фондовой биржи (NYSE) и биржи NASDAQ, специализирующейся на акциях высокотехнологичных компаний. Представители Узбекистана примут участие в церемонии открытия биржевых торгов в NYSE.