“O‘zbekiston minerallari. Geologiya” pochta markalari turkumining chiqarilishi haqida
“O‘zbekiston pochtasi” AJ tomonidan tayyorlanib, O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan 2019-yil 11-iyuldan “O‘zbekiston minerallari. Geologiya” turkumi muomalaga kiritildi.
O’zbekistonning yer osti turli minerallarga — neft, gaz, ko’mir, oltingugurt, tuz, fosforit, qurilish materiallari va boshqalarga boydir.
Turkum 4 ta pochta markasidan iborat bo‘lib, kvartblok ko‘rinishida chop etilgan. Pochta markalarida O‘zbekistonning yer ostidan topilgan minerallarning namunalari tasvirlangan. Minerallarning nomlari o‘zbek tilida lotin grafikasida berilgan.
Pochta markalari bir necha rangda ishlangan. Ofset usulida bosilgan. Perforatsiyasi taroqsimon. Qog‘ozi oq silliq. Pochta markalarning o‘lchami 40×40 mm. Kvartblokning o‘lchami 100×120 mm. Pochta markalarning adadi 8 ming nusxadan. Dizayner – Kaneves Ye.

О выпуске серии почтовых марок «Минералы Узбекистана. Геология»
АО «Узбекистон почтаси» подготовлена, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан введена в обращение с 11 июля 2019 года серия почтовых марок «Минералы Узбекистана. Геология».
Недра Узбекистана богаты различными полезными ископаемыми – нефтью, газом, углём, серой, солью, фосфоритами, строительными материалами и другими минералами.
Серия состоит из 4 почтовых марок в виде квартблока. На почтовых марках изображены образцы минералов, которые найдены из недр Узбекистана. Названия минералов даны на узбекском языке латинской графике.
Почтовые марки многоцветные. Печать офсетная. Перфорация почтовых марок гребенчатая. Размер почтовых марок 40х40 мм. Размер квартблока 100х120 мм. Тираж 8 тыс. экз. Дизайнер – Каневец Е.