Nebraska Universitetining Afg‘onistonni tadqiq etish markazi direktori bilan uchrashuv
2019-yilning 10-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev AQShning Omaha shtati Nebraska Universiteti qoshidagi Afg‘onistonni tadqiq etish markazi direktori Sher Jan Ahmadzay bilan uchrashdi.
Markaz Afg‘oniston muammosi bo‘yicha Vashingtondagi nufuzli siyosiy doiralar uchun ekspert xulosalarini tayyorlash jarayonida faol ishtirok etadi, Afg‘oniston va Markaziy Osiyo mintaqasi ekspert doiralari orasida katta obro‘ga ega.
Suhbat chog‘ida Afg‘oniston inqirozini hal qilish bo‘yicha O‘zbekiston sa’y-harakatlari hamda Afg‘onistonni iqtisodiy tiklash bo‘yicha mamlakatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Markaz direktori Afg‘onistonni mintaqaviy jarayonlarga keng integratsiyalashuvi, mamlakatda O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan turli infratuzilma loyihalarini to‘liq joriy etishga amaliy yordam ko‘rsatish bo‘yicha Prezident Shavkat Mirziyoyev siyosatini yuksak baholadi.
Sher Jan Ahmadzayning so‘zlariga ko‘ra, mintaqaviy integratsiya jarayonlariga Kobulni faol jalb qilish va mamlakatni Markaziy Osiyo mintaqasining ajralmas qismiga aylantirishga qaratilgan O‘zbekiston rahbarining Afg‘oniston bo‘yicha tashabbuslarini uning boshchiligidagi Markaz tomonidan har taraflama va to‘liq qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Sher Jan Ahmadzay Markazning Markaziy Osiyodagi joriy tendensiyalar borasida ilmiy tadqiqot o‘tkazish, mintaqaviy aloqalarni va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga qiziqishi borligini qayd etdi.
Toshkentning Afg‘oniston yo‘nalishidagi harakatlari dolzarbligiga, ularning aniq natijaga yo‘naltirilganligi va maqsadli xarakteriga, shuningdek mintaqa davlatlari bilan yaqin hamkorlikning muhimligiga e’tibor qaratar ekan, Sher Jan Ahmadzay “Afg‘oniston – Markaziy Osiyo” yo‘nalishiga urg‘u bergan holda Markaz faoliyati shaklini kengaytirish qarori to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Markaz tomonidan O‘zbekistonning ta’lim sohasidagi, jumladan Termiz shahridagi Ta’lim markazi bazasida Afg‘oniston milliy kadrlarini tayyorlash borasidagi sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Afg‘onistonni tadqiq etish markazi va Afg‘oniston yo‘nalishiga ixtisoslashgan O‘zbekistonning ekspert doiralari o‘rtasida yaqin aloqalarni yo‘lga qo‘yishga ikki tomon ham qiziqish bildirdi.

Встреча с директором Центра исследования Афганистана при Университете Небраска
10 июля 2019 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с директором Центра исследования Афганистана при Университете Небраска штата Омаха (США) Шером Джаном Ахмадзаем.
Центр активно вовлечен в процесс выработки экспертных заключений по афганской проблематике для политикоформирующих кругов в Вашингтоне, имеет весомый авторитет среди экспертных кругов Афганистана и региона Центральной Азии.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия Узбекистана по разрешению афганского кризиса, приоритетные направления политики нашей страны по экономическому восстановлению Афганистана.
Директор Центра дал высокую оценку проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым политике по широкой интеграции Афганистана в региональные процессы, оказанию практического содействия полноценной реализации в стране различных инфраструктурных проектов, инициированных Узбекистаном.
По словам Шера Джана Ахмадзая, инициативы главы Узбекистана в отношении Афганистана, направленные на активное вовлечение Кабула в региональные интеграционные процессы и превращение страны в неделимую часть центральноазиатского региона, всемерно и полностью поддерживаются возглавляемым им Центром.
Шер Джан Ахмадзай отметил, что Центр заинтересован в проведении научных исследований текущих тенденций в Центральной Азии, расширении своих региональных связей и взаимовыгодного сотрудничества.
Принимая во внимание актуальность действий Ташкента на афганском направлении, их целенаправленный и целевой характер, а также важность тесного взаимодействия со странами региона, Шер Джан Ахмадзай информировал о решении расширить формат деятельности Центра с акцентом на направление «Афганистан-Центральная Азия».
Достигнута договоренность о поддержке Центром усилий Узбекистана в образовательной сфере, в частности по подготовке афганских национальных кадров на базе Образовательного центра в г.Термезе.
Выражена обоюдная заинтересованность в налаживании тесных связей между Центром исследования Афганистана и экспертными кругами Узбекистана, специализирующимися на афганском направлении.