“Sayohat barcha uchun” xayriya loyihasi nogironligi boʻlgan shaxslarning sayohatiga eʼtibor qaratadi
2019-07-10 | Turizm
Oʻzbekiston nogironlar jamiyati maʼlumotiga koʻra, 2019-yil 1-yanvar holatiga koʻra, respublika boʻyicha nogironligi boʻlgan shaxslarning soni 709 000 nafar kishini tashkil etadi.
Soʻnggi yillarda ularning sayohatini qoʻllab-quvvatlash va joylarda sharoit yaratish boʻyicha chora-tadbirlar amalga oshirila boshlandi. Jumladan, Oʻzbekiston Prezidentining 2019-yil 5-yanvardagi PF-5611-sonli Farmoni bilan tasdiqlangan “2019-2025-yillarda Oʻzbekiston Respublikasida turizm sohasini rivojlantirish Konsepsiyasi”ni amalga oshirish boʻyicha 2019-yilga moʻljallangan chora-tadbirlar rejasi hamda Prezidentning 2018-yil 7-fevraldagi “Ichki turizmni jadal rivojlantirishni taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-3514-sonli qarori bilan imkoniyati cheklangan (nogironligi boʻlgan shaxslar) va ijtimoiy turizmni rivojlantirish vazifalari belgilandi.
Bugungi kunda mazkur yoʻnalishda nogironligi boʻlgan shaxslarning sayohatini moliyaviy jihatdan qoʻllab-quvvatlash boʻyicha yagona tizim mavjud emas. Maʼlumot uchun: Tahlillarga koʻra, nogironligi boʻlgan shaxslarning sayyohatini tashkil etish va ular uchun joylarda zaruriy sharoitlarni yaratish boʻyicha Yevropa, jumladan, Germaniya, Ispaniya, Angliya, Fransiya kabi davlatlarda keng koʻlamli amaliy ishlar olib borilmoqda. Ushbu davlatlarda ixtisoslashgan internet-portallar, turoperatorlar va turpaketlar tashkil etilgan.
Shu munosabat bilan Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi Ijtimoiy turizmni rivojlantirishga yoʻnaltirilgan “Sayohat barcha uchun” nomli xayriya sayohati loyihasini amalga oshirishga qaror qildi. Loyiha doirasida jamoatchilik xayriya mablagʻlarini jalb etish maqsadida “Turistlarga xizmat koʻrsatish markazi” DUK hisob raqami ommaviy axborot vositalarida eʼlon qilinadi va hisob raqamga kelib tushgan xayriya mablagʻlari quyidagacha taqsimlanadi: 50 foizi – nogironligi boʻlgan shaxslarning sayohatini tashkil etishga; 25 foizi – joylardagi turizm infratuzilmasi obyektlarini nogironligi boʻlgan shaxslar uchun moslashtirishga; 25 foizi – nogironligi boʻlgan shaxslarni ijtimoiy (tadbirkorlik faoliyati, nogironlik aravachalar va boshqa maxsus jihozlar) qoʻllab-quvvatlashga.
Taʼkidlash joizki, nogironligi boʻlgan shaxslarning ijtimoiy faolligi va ularning hududlar toʻgʻrisidagi bilimlarini oshirish, mazkur toifadagi shaxslar uchun joylarda turizm infratuzilmasida tegishli sharoitlar yaratishga koʻmaklashish maqsadida yurtimiz fuqarolari va xorijdagi vatandoshlarimiz ushbu turizm turiga jalb etiladi.

Государственный комитет по развитию туризма разрабатывает социальный проект для людей с ограниченными возможностями
2019-07-10 | Туризм
В последние годы в Узбекистане осуществляются кардинальные меры по поддержке и организации туристических поездок для людей с ограниченными возможностями.
По данным общества инвалидов Узбекистана, в 2019 году по состоянию на 1 января численность лиц с инвалидностью по республике составляет 709 000 человек.
В соответствии с  Планом мероприятий по реализации Концепции развития сферы туризма в Республике Узбекистан на 2019-2025 годы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 7 февраля 2018 года № УП-5611, а также в соответствии с  постановлением «О мерах по обеспечению ускоренного развития внутреннего туризма» № ПП-3514 определены задачи развития общественного туризма для лиц с ограниченными возможностями (лица с инвалидностью).
Как показывает практика в Узбекистане на сегодняшний день отстутствует единая система финансовой поддержки поездок лиц с инвалидностью в данном направлении.  Справочно: согласно анализу, практически во всем мире проводится широкомасштабная практическая работа по организации туризма для лиц с инвалидностью и созданию необходимых условий для их пребывания, например, в европейских странах, в том числе Германии, Испании, Великобритании и Франции, созданы специализированные интернет-порталы, туроператоры и турпакеты для лиц с ограниченными возможностями.
Главными  задачами по реализации этих мер являются: повышение социальной активности лиц с инвалидностью и их знаний о регионах, содействие созданию на местах соответствующих условий для этой категории лиц в туристической инфраструктуре, а также привлечение граждан нашей страны, соотечественников за рубежом к этому виду туризма. На данном этапе Государственным комитетом по развитию туризма разрабатывается социальный проект “Путешествие для всех”, направленный на развитие социального туризма.  В рамках проекта, в целях привлечения общественных благотворительных средств, будет открыт номер  счета  ГУП “Центр обслуживания туристов " при Госкомтуризме  и опубликован в средствах массовой информации.
Поступившие на счет благотворительные средства будут распределены следующим образом: 50% - на организацию поездок лиц с инвалидностью; 25% - на адаптацию объектов инфраструктуры туризма на местах для лиц с ограниченными возможностями; 25% - на социальную поддержку лиц с инвалидностью (предпринимательская деятельность, инвалидные коляски и другое специальное оборудование).
Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма также приглашает заинтересованные организации и ведомства подключиться к данному благотворительному проекту для создания благоприятных условий для развития социального туризма в Узбекистане.