Samarqandda Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi I turistik yarmarkasi boshlandi
Bugun 2019-yil 9-iyul kuni Samarqandda birinchi anʼanaviy Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi turistik yarmarkasi oʻz ishini boshladi. Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tashabbusi bilan joriy yil Samarqand shahrida tashkil etilayotgan Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Turizm kengashining navbatdagi yigʻilishi doirasida oʻtkazilmoqda.
Ochilish marosimida Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimov, Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi raisi v.v.b. Abdulaziz Aqqulov va MDH ijroiya qoʻmitasining doimiy vakili Tatyana Kovaleva soʻzga chiqishdi. Samarqand viloyati hokimi xalqaro yarmarka mehmonlari va ishtirokchilarini qutlagan holda, hozirgi kunda Oʻzbekiston va MDH davlatlari oʻrtasidagi ikki tomonlama aloqalar shiddat bilan rivojlanayotgani va bugungi tadbir buning yaqqol dalili ekanligini qayd etib oʻtdi.
Hokim mazkur tadbir nafaqat mamlakatlarimiz oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarni yanada yaxshiroq mustahkamlashga, balki turistik salohiyatni xalqaro miqyosda ommalashtirishga ham hissa qoʻshishini taʼkidladi. Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi raisi v.v.b. Abdulaziz Aqqulov qayd etishicha, Oʻzbekistonda 7,4 mingdan ortiq madaniy meros obyektlari mavjud boʻlib, toʻrt shahar YUNESKO Butunjahon merosi roʻyxatiga kiritilgan.
“Soʻnggi yillarda Davlatimiz rahbari va respublika hukumati qarorlari bilan turizm infratuzilmasini yanada rivojlantirish, turistik mahsulotni diversifikatsiya qilish va sayyohlarni Oʻzbekistonga jalb etish boʻyicha keng koʻlamdagi chora-tadbirlar amalga oshirildi. Misol uchun, joriy yilning may oyida Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan Samarqand viloyatining turizm sohasini kompleks tahlili, jumladan, Samarqandga tashrif buyurgan sayyohlar orasida ijtimoiy soʻrovnomalar oʻtkazildi.
Tahlilga muvofiq, MDH davlatlaridan tashrif buyurgan sayyohlarning 70 foizi Samarqandda 2-4 kun boʻlishni afzal koʻrishadi, MDH mamlakatlaridan koʻplab sayyohlar oʻz oilasi, shuningdek, guruhlar tarkibida Oʻzbekistonga sayohat qilishadi. Albatta, biz bu bilan chegaralanib qolishimiz kerak emas. Biz xizmat koʻrsatishni yaxshilash, turizm sohasidagi kadrlarni tayyorlash ustida ish olib borishimiz zarur”, – deya qayd etdi Abdulaziz Aqqulov.
Ikki kunlik tadbir dasturi Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi turistik yarmarkasining ochilish marosimi va Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi ishtirokchi-mamlakatlari Turizm kengashi yigʻilishi, milliy stendlarga tashrif, yangi marshrutlar va yoʻriqnomalar taqdimoti, shuningdek, “Ipak yoʻli” Xalqaro turizm universiteti taqdimotlarini oʻz ichiga oladi.
Shuningdek, tadbir doirasida “MDH mamlakatlarida turizm va mintaqaviy hamkorlik: yangi chaqiruvlar va imkoniyatlar” Xalqaro ilmiy-amaliy seminarini ham tashkil etish rejalashtirilgan. Unda ilmiy doira vakillari ishtirok etib, turizm sohasida mintaqaviy hamkorlik masalalari muhokama etiladi, soha rivojidagi muammolar va ularni hal etish yoʻllari oʻrganiladi.Tadbirlarda Oʻzbekiston Vazirlik va idoralar vakillari, xalqaro hamkorlar va Qozogʻiston, Belarus, Armaniston, Ozarboyjon, Turkmaniston, Rossiya, Qirgʻiziston va Tojikistondan mehmonlar, shuningdek, ilmiy va ishbilarmon soha vakillari, mahalliy va chet el OAV vakillari ishtirok etmoqda. Ochilishda shuningdek, Belarus Respublikasi Sport va turizm vaziri oʻrinbosari Mixail Portnoy ham ishtirok etdi.
OAV bilan boʻlgan qisqa intervyu chogʻida u Belarus va Oʻzbekiston oʻrtasida qoʻshma turlarni tashkil etish istiqbollari va imkoniyatlari haqida aytib oʻtdi: “Bugun tadbir - bu ikki davlat oʻrtasidagi doʻstona sayohatlar uchun ajoyib imkoniyat. Masalan, bugun bizning vakillar tomonidan bu yerda Pokiston, Oʻzbekiston, Hindistonga qoʻshma turlar loyihasi namoyish etiladi. Yoʻnalishlar juda koʻp. Eng asosiysi, bu kabi tadbirlar juda koʻp amaliy foyda koʻrsatadi. Bugungi Kengashda nafaqat davlat idoralari vakillari, balki turizm sohasidagi katta biznesmenlar ham ishtirok etishmoqda. Masalan, men bilan sanatoriya-dam olish sektori, tibbiy turizm, madaniy-maʼrifiy turizmni namoyish etuvchi vakillar ham tashrif buyurgan. Ular bugun b2b doirasida mahalliy vakillar bilan suhbat qurishadi va oʻzbek bozoriga oʻz mahsulotlarini namoyish etishadi. Shuni taʼkidlab oʻtamanki, qoʻshma loyihalarni rivojlantirish uchun Samarqand va Minsk oʻrtasiga toʻgʻridan-toʻgʻri reysning ochilishi katta turtki boʻldi”.

The First Annual Tourism Fair of the CIS countries started in Samarkand
Today, on July 9, 2019, the First Annual Tourism exhibition of the CIS countries started in Samarkand. The tourism fair is held at the initiative of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for tourism development in the framework of the regular meeting of the Tourism Council of the CIS states- members, held this year in Samarkand.
At the opening of the event takes part the Khokim of Samarkand region Erkinjon Turdimov, Acting chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for tourism development Abdulaziz Akkulov and permanent representative of the CIS Executive Committee Tatyana Kovaleva.
Khokim of Samarkand region welcomed the guests and participants of the international fair noted that "Currently, bilateral relations between Uzbekistan and the CIS countries are developing dynamically, as evidenced by the organization of today's event" and expressed the hope that "this event will further strengthen not only the relations between our countries, but also the promotion of tourism potential at the international level."
The Acting Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on tourism development stressed that in Uzbekistan there are 7,4 thousand objects of cultural heritage, 4 cities are included in the UNESCO World Heritage List. "In recent years, the decisions of the Head of State and the Government of the Republic have taken large-scale measures to further develop the tourism infrastructure, diversify the tourism product and attract tourists to Uzbekistan. For example, in may this year, the State Committee for tourism development conducted a comprehensive analysis of the tourism sector of the Samarkand region, including a sociological survey of tourists who visited Samarkand.
According to the analysis, 70 % of CIS tourists prefer to stay in Samarkand from 2 to 4 days, the majority of tourists from CIS countries make their trips to Uzbekistan with their families, as well as in groups. Of course, we should not stop there. We still need to work on improving the service, training in the tourism sector." – said Abdulaziz Akulov. The rich two-day program of the event includes the opening of the international tourism fair and meetings of the tourism Council of the Commonwealth of Independent States, visits to national stands, from representatives of various travel companies, presentation of new combined routes and guides, presentations from the "Silk Road” International University of tourism ".
The program also plans to hold an International scientific and practical seminar "Tourism in the CIS countries and regional cooperation: new challenges and opportunities", which will be attended by representatives of the scientific community, where regional cooperation in tourism will be discussed, the problems of development of the sphere and ways of its solvation. The events are attended by representatives of ministries and departments of Uzbekistan, foreign partners and guests from Kazakhstan, Belarus, Armenia, Azerbaijan, Turkmenistan, Russia, Kyrgyzstan and Tajikistan, as well as representatives of scientific and business circles of foreign and domestic media.