Samarqandda Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi I turistik yarmarkasi boshlandi
Bugun 2019-yil 9-iyul kuni Samarqandda birinchi anʼanaviy Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi turistik yarmarkasi oʻz ishini boshladi. Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tashabbusi bilan joriy yil Samarqand shahrida tashkil etilayotgan Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi Turizm kengashining navbatdagi yigʻilishi doirasida oʻtkazilmoqda.
Ochilish marosimida Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimov, Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi raisi v.v.b. Abdulaziz Aqqulov va MDH ijroiya qoʻmitasining doimiy vakili Tatyana Kovaleva soʻzga chiqishdi. Samarqand viloyati hokimi xalqaro yarmarka mehmonlari va ishtirokchilarini qutlagan holda, hozirgi kunda Oʻzbekiston va MDH davlatlari oʻrtasidagi ikki tomonlama aloqalar shiddat bilan rivojlanayotgani va bugungi tadbir buning yaqqol dalili ekanligini qayd etib oʻtdi.
Hokim mazkur tadbir nafaqat mamlakatlarimiz oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarni yanada yaxshiroq mustahkamlashga, balki turistik salohiyatni xalqaro miqyosda ommalashtirishga ham hissa qoʻshishini taʼkidladi. Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi raisi v.v.b. Abdulaziz Aqqulov qayd etishicha, Oʻzbekistonda 7,4 mingdan ortiq madaniy meros obyektlari mavjud boʻlib, toʻrt shahar YUNESKO Butunjahon merosi roʻyxatiga kiritilgan.
“Soʻnggi yillarda Davlatimiz rahbari va respublika hukumati qarorlari bilan turizm infratuzilmasini yanada rivojlantirish, turistik mahsulotni diversifikatsiya qilish va sayyohlarni Oʻzbekistonga jalb etish boʻyicha keng koʻlamdagi chora-tadbirlar amalga oshirildi. Misol uchun, joriy yilning may oyida Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan Samarqand viloyatining turizm sohasini kompleks tahlili, jumladan, Samarqandga tashrif buyurgan sayyohlar orasida ijtimoiy soʻrovnomalar oʻtkazildi.
Tahlilga muvofiq, MDH davlatlaridan tashrif buyurgan sayyohlarning 70 foizi Samarqandda 2-4 kun boʻlishni afzal koʻrishadi, MDH mamlakatlaridan koʻplab sayyohlar oʻz oilasi, shuningdek, guruhlar tarkibida Oʻzbekistonga sayohat qilishadi. Albatta, biz bu bilan chegaralanib qolishimiz kerak emas. Biz xizmat koʻrsatishni yaxshilash, turizm sohasidagi kadrlarni tayyorlash ustida ish olib borishimiz zarur”, – deya qayd etdi Abdulaziz Aqqulov.
Ikki kunlik tadbir dasturi Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi turistik yarmarkasining ochilish marosimi va Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligi ishtirokchi-mamlakatlari Turizm kengashi yigʻilishi, milliy stendlarga tashrif, yangi marshrutlar va yoʻriqnomalar taqdimoti, shuningdek, “Ipak yoʻli” Xalqaro turizm universiteti taqdimotlarini oʻz ichiga oladi.
Shuningdek, tadbir doirasida “MDH mamlakatlarida turizm va mintaqaviy hamkorlik: yangi chaqiruvlar va imkoniyatlar” Xalqaro ilmiy-amaliy seminarini ham tashkil etish rejalashtirilgan. Unda ilmiy doira vakillari ishtirok etib, turizm sohasida mintaqaviy hamkorlik masalalari muhokama etiladi, soha rivojidagi muammolar va ularni hal etish yoʻllari oʻrganiladi.Tadbirlarda Oʻzbekiston Vazirlik va idoralar vakillari, xalqaro hamkorlar va Qozogʻiston, Belarus, Armaniston, Ozarboyjon, Turkmaniston, Rossiya, Qirgʻiziston va Tojikistondan mehmonlar, shuningdek, ilmiy va ishbilarmon soha vakillari, mahalliy va chet el OAV vakillari ishtirok etmoqda. Ochilishda shuningdek, Belarus Respublikasi Sport va turizm vaziri oʻrinbosari Mixail Portnoy ham ishtirok etdi.
OAV bilan boʻlgan qisqa intervyu chogʻida u Belarus va Oʻzbekiston oʻrtasida qoʻshma turlarni tashkil etish istiqbollari va imkoniyatlari haqida aytib oʻtdi: “Bugun tadbir - bu ikki davlat oʻrtasidagi doʻstona sayohatlar uchun ajoyib imkoniyat. Masalan, bugun bizning vakillar tomonidan bu yerda Pokiston, Oʻzbekiston, Hindistonga qoʻshma turlar loyihasi namoyish etiladi. Yoʻnalishlar juda koʻp. Eng asosiysi, bu kabi tadbirlar juda koʻp amaliy foyda koʻrsatadi. Bugungi Kengashda nafaqat davlat idoralari vakillari, balki turizm sohasidagi katta biznesmenlar ham ishtirok etishmoqda. Masalan, men bilan sanatoriya-dam olish sektori, tibbiy turizm, madaniy-maʼrifiy turizmni namoyish etuvchi vakillar ham tashrif buyurgan. Ular bugun b2b doirasida mahalliy vakillar bilan suhbat qurishadi va oʻzbek bozoriga oʻz mahsulotlarini namoyish etishadi. Shuni taʼkidlab oʻtamanki, qoʻshma loyihalarni rivojlantirish uchun Samarqand va Minsk oʻrtasiga toʻgʻridan-toʻgʻri reysning ochilishi katta turtki boʻldi”.

В Самарканде стартовала Первая ежегодная туристическая ярмарка стран СНГ
Сегодня 9 июля 2019 года в Самарканде стартовала Первая ежегодная туристическая выставка стран СНГ. Туристическая выставка проходит по инициативе Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма в рамках очередного заседания Совета по туризму государств-участников Содружества Независимых Государств, проходящего в этом году в Самарканде.
На открытии мероприятия выступили Хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов, вр. и.о председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Абдулазиз Аккулов и постоянный представитель исполнительного комитета СНГ Татьяна Ковалева.
Хоким Самаркандской области поприветствовал гостей и участников международной ярмарки отметил, что «в настоящее время динамично развиваются двусторонние отношения между Узбекистаном и странами СНГ, чему наглядно свидетельствует организация сегодняшнего мероприятия» и выразил надежду, что «данное мероприятие послужит еще большему укреплению не только взаимоотношений между нашими странами, но и популяризации туристического потенциала на международном уровне».
Как подчеркнул вр.и.о председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма в Узбекистане насчитывается 7,4 тысяч объектов культурного наследия, 4 города включены в список объектов всемирного наследия ЮНЕСКО. «В последние годы решениями Главы государства и правительства республики предприняты масштабные меры по дальнейшему развитию инфраструктуры туризма, диверсификации туристского продукта и привлечения туристов в Узбекистан. Так, например, в мае текущего года Государственным комитетом по развитию туризма был проведён комплексный анализ сферы туризма Самаркандской области, в том числе социологический опрос туристов посетивших Самарканд.
В соответствии с анализом 70 % туристов стран СНГ предпочитают находиться в Самарканде от 2 до 4 дней, большинство туристов из стран СНГ совершают свои поездки в Узбекистан с семьей, а также в составе групп. Конечно мы не должны останавливаться на достигнутом. Нам еще необходимо работать над улучшением сервиса, подготовки кадров в туристической сфере». – отметил Абдулазиз Аккулов. Насыщенная двухдневная программа мероприятия включает в себя открытие международной туристической ярмарки и заседания Совета по туризму государств-участников Содружества Независимых Государств, посещение национальных стендов, презентацию новых комбинированных маршрутов и путеводителей, презентации от Международного университета туризма "Шёлковый путь".
Также программой запланировано проведение Международного научно-практического семинара «Туризм в странах СНГ и региональное сотрудничество: новые вызовы и возможности», в котором примут участие представители научных кругов, где будут обсуждены вопросы регионального сотрудничества в туризме, изучены проблемы развития сферы и пути их решения. В мероприятиях принимают участие представители министерств и ведомств Узбекистана, зарубежные партнеры и гости из Казахстана, Беларуси, Армении, Азербайджана, Туркменистана, России, Кыргызстана и Таджикистана, представители научных и деловых кругов зарубежные и отечественные СМИ.
На открытии мероприятия также принял участие заместитель министра спорта и туризма Республики Беларусь Михаил Портной. В коротком интервью представителям СМИ он рассказал о перспективах и возможностях реализации совместных туров между Узбекистаном и Беларусью: "Сегодняшнее мероприятие - это отличная возможность для активизации взаимных поездок между двумя странами. Например, сегодня нашими представителями здесь будет представлен проект комбинированных туров в Пакистан, Узбекистан, Индию. Направлений очень много. Самое главное, что такие мероприятия они дают много практической пользы.На сегодняшнем Совете участвуют не только чиновники, но и крупные бизнесмены в сфере туризма, например со мной приехали люди, представляющие санаторно-курортный сегмент, медицинский туризм, культурно-познавательный. И они вот сейчас будут общаться с местными представителями в рамках b2b и представят узбекистанскому рынку свои турпродукты. Они уже есть они сформированы. От себя хочу отметить, что огромным толчком для развития совместных проектов – стало открытие прямого рейса между Самаркандом и Минском".