O‘zbekiston delegatsiyasi “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” uchrashuvida ishtirok etdi
Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat idoralari rahbari turli sohalardagi mintaqalararo aloqalarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Yevroittifoqning Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili, Yevrokomissiya Vitse-prezidenti Federika Mogerini o‘z nutqida 17-iyun kuni tasdiqlangan YIning Markaziy Osiyodagi yangi Strategiyasiga alohida urg‘u berdi.
Vazir Abdulaziz Kamilov yig‘ilishdagi nutqida YIning Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi Strategiyasida ifodalangan maqsadlar va vazifalar Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarda O‘zbekistonni rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga to‘liq mos kelishini qayd etdi. Vazir Yevroittifoqning mintaqamiz mamlakatlari iqtisodini diversifikatsiyalash va raqabatbardosh qilishni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligiga yuqori baho berdi.
“O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha yangi strategiyasini muvaffaqiyatli amalga oshirish maqsadida YI bilan samarali va konstruktiv hamkorlik qilishga qat’iy sodiq”, - dedi Vazir.
O‘zbekistonning ustuvor sohalarda, jumladan Kengaytirilgan sherikchilik va hamkorlik to‘g‘risida bitim imzolash orqali Yevroittifoq bilan aloqalarni jadallashtirish tarafdori ekanligi qayd etildi.
Ta’kidlanganidek, Yevropa biznesi hali foydalanilmagan ulkan salohiyatni ishlatishi va 100 milliondan ortiq aholiga ega Markaziy Osiyo va Afg‘oniston bozoriga chiqishi mumkin.
Markaziy Osiyodagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarning deyarli 60 foizi xom-ashyo sanoatiga yo‘naltirilganligini inobatga olib Vazir investitsion loyihalarni axborot texnologiyalari, telekommunikatsiya, moliyaviy xizmatlar, mashinasozlik, kimyo sanoati va qayta tiklanadigan energiya manbaalari kabi sohalarga qayta yo‘naltirishni taklif qildi.
Abdulaziz Kamilov mintaqadagi aloqalar mavzusiga to‘xtalar ekan, davlatimiz rahbari olib borayotgan tashqi siyosatning asosiy g‘oyasi Markaziy Osiyoni umumiy barqarorlik, xavfsizlik va taraqqiyot hududiga aylantirish ekanligini ta’kidladi. Shu nuqtayi nazardan Markaziy Osiyodagi mamlakatlar rahbarlarining umumiy siyosiy irodalari tufayli o‘zaro ishonch muhiti mustahkamlanayotgani juda muhimdir. Bu ko‘plab jiddiy mintaqaviy muammolar, birinchi navbatda xavfsizlik, chegaralar delimitatsiyasi va demarkatsiyasi, ekologiya, transchegaraviy suv manbalaridan oqilona foydalanish bilan bog‘liq masalalarga salmoqli va uzoq muddatli yechimlar topishga imkon beradi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Yevropa Ittifoqi bilan Afg‘oniston bo‘yicha samarali hamkorlikni, xususan savdo, infratuzilma, transport va kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirishni alohida qayd etdi.
O‘z nutqida Vazir madaniy-gumanitar sohada ko‘p tomonlama aloqalarni rivojlantirish istiqbollariga batafsil to‘xtaldi.

Делегация Узбекистана приняла участие во встрече «Центральная Азия - Европейский союз»
7 июля 2019 года делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие в 15-й министерской встрече формата «Центральная Азия - Европейский союз» в г.Бишкеке.
Руководители внешнеполитических ведомств Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана и Евросоюза обсудили актуальные вопросы межрегионального взаимодействия в различных сферах.
Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности, Вице-президент Еврокомиссии Федерика Могерини в своем выступлении особое внимание уделила новой Стратегии ЕС в Центральной Азии, утвержденной 17 июня.
Выступая на заседании, Министр Абдулазиз Камилов отметил, что цели и задачи, изложенные в новой Стратегии ЕС по Центральной Азии, полностью соответствуют приоритетам Стратегии развития Узбекистана на 2017-2021 годы, которая была разработана по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, и высоко оценил готовность Евросоюза поддержать преобразования экономик государств региона в диверсифицированные и конкурентоспособные.
«Узбекистан твердо привержен плодотворному и конструктивному сотрудничеству с Европейским союзом в целях эффективной реализации новой Стратегии ЕС по Центральной Азии», - сказал Министр.
Было подчеркнуто намерение Узбекистана интенсифицировать взаимодействие с Евросоюзом в приоритетных областях, в том числе путем заключения Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
Отмечалось, что европейский бизнес может воспользоваться огромным, пока еще не реализованным потенциалом и выйти на перспективный рынок Центральной Азии и Афганистана с населением более 100 миллионов человек.
Принимая во внимание, что около 60% прямых иностранных инвестиций в Центральной Азии были направлены в сырьевую промышленность, Министр предложил переориентировать инвестиционные проекты на такие области, как информационные технологии, телекоммуникации, финансовые услуги, машиностроение, химическая промышленность и возобновляемые источники энергии.
Касаясь темы взаимодействия в регионе, Абдулазиз Камилов подчеркнул, что краеугольным камнем внешней политики, проводимой под руководством главы нашего государства, является достижение основного приоритета - превращение Центральной Азии в общее пространство стабильности, безопасности и процветания. В этом контексте чрезвычайно важно, что в последние годы благодаря общей политической воле лидеров государств в Центральной Азии укрепляется атмосфера взаимного доверия. Это позволяет сегодня найти ощутимые и долгосрочные решения многих острых региональных проблем, в первую очередь, связанных с безопасностью, делимитацией и демаркацией границ, экологией, рациональным использованием трансграничных водных ресурсов.
Глава узбекской делегации отдельно выделил эффективность сотрудничества с Европейским союзом по Афганистану, в частности в развитии торговых, инфраструктурных, транспортных и коммуникационных взаимосвязей.
В своем выступлении Министр подробно остановился на перспективах развития многосторонних связей в культурно-гуманитарной сфере.