Zamonaviy agrologistika markazlari barpo etilib, qishloq xo‘jaligida kooperatsiya kengaytiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4 iyul kuni qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini chuqur qayta ishlash va oziq-ovqat tovarlari sifatini oshirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Mamlakatimizda yiliga 20 million tonna meva-sabzavot yetishtiriladi. Lekin ularni sanoat usulida qayta ishlash darajasi atigi 15 foiz bo‘lib, shundan 7-8 foizi eksport qilinmoqda. Infratuzilma yetarli emasligi tufayli yig‘ishtirish va saqlash jarayonida 30 foiz mahsulotlar yo‘qotilmoqda.
Bu sohadagi imkoniyatlardan oqilona foydalanib, mahsulotlarni chuqur qayta ishlash kengaytirilsa, oziq-ovqat sanoatini yanada rivojlantirish va eksport hajmini oshirish mumkin.
Davlatimiz rahbari buning uchun, avvalo, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yig‘ish, tashish, saqlash, qayta ishlash, qadoqlash va eksport qilish jarayonlarini qamrab oladigan zamonaviy agrologistika markazlarini ko‘paytirish zarurligini ta'kidladi.
Bugungi kunda yurtimizda 31 ta agrologistika markazi, 1 ming 500 ta sovutkich omborlar bor. Ularda jami yetishtiriladigan meva-sabzavotning 4,5 foizinigina saqlash mumkin. Bu juda kam, albatta.
Shavkat Mirziyoyev oziq-ovqat mahsulotlari narxini barqaror saqlash, bozorga doimiy yetkazib berish uchun keng infratuzilma yaratish zarurligini ta'kidladi.
2025 yilga qadar sovutkichlar sonini 4 ming 500 taga, agrologistika markazlarini 140 taga yetkazish vazifasi qo‘yildi. Osiyo taraqqiyot bankining imtiyozli krediti ishtirokida Andijon, Samarqand va Toshkent viloyatlarida agrologistika markazlari barpo etish, Jizzax, Surxondaryo va Farg‘ona viloyatlarida ham shu boradagi ishlarni boshlash yuzasidan topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda mahsulot yetishtiruvchilar bilan qayta ishlovchi korxonalar o‘rtasida hamkorlik yo‘lga qo‘yilmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, meva-sabzavotning 65 foizi, go‘sht va sut mahsulotlarining 93-95 foizi dehqon xo‘jaliklari va aholi tomorqalarida yetishtirilmoqda. Biroq, shu mahsulotlarni qayta ishlovchi korxonalar 50-60 foiz quvvatda faoliyat yuritmoqda. O‘tgan yili meva-sabzavotning 19 foizi, go‘sht va sut mahsulotlarining 16 foizigina sanoat darajasida qayta ishlangan, xolos.
– Kooperatsiya aholi yetishtirgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sanoatga jalb qilishning eng samarali yo‘li. Bu orqali, birinchidan, aholi daromadli bo‘ladi, ikkinchidan, sanoat uzluksiz xomashyo bilan ta'minlanadi, – dedi Prezident.
Shu borada yana bir misol. Odatda uzum, qovun, tarvuz, qovoq va anorning urug‘i tashlab yuboriladi. Xorijda bu urug‘lar qayta ishlanib, tansiq mahsulotlar tayyorlanadi. Xususan, bir kilogramm tarvuz urug‘i yog‘i jahon bozorida 28 dollar, anor urug‘iniki esa 350 dollar turadi. Yurtimizda ham  ushbu mahsulotlarni yig‘ib olish va qayta ishlash yo‘lga qo‘yilsa, yiliga 250 million dollarlik eksportbop mahsulot ishlab chiqarish imkoniyati yaratiladi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Veterenariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga har bir tumanda kamida beshtadan qishloq xo‘jaligi kooperatsiyalarini tashkil etish, ularni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash vazifasi qo‘yildi.
Qishloq xo‘jaligi korxonalari qo‘shilgan qiymat solig‘iga o‘tayotgani ishlab chiqarish va ulgurji savdoni rivojlantirish bilan birga kooperatsiyani kengaytirishga ham zamin yaratishi qayd etildi.
Oziq-ovqat mahsulotlarining sifati, eksportdagi raqobatbardoshligi malakali laboratoriya tekshiruviga ham bog‘liq. Yig‘ilishda bu borada ham qilinadigan ishlar ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Oziq-ovqat mahsulotlarini sinash bo‘yicha Jahon savdo tashkilotining talablariga mos 775 ta standart bo‘lsa, mamlakatimizda ularning 100 tasi joriy qilingani, 100 dan ortiq laboratoriyadan atigi 10 tasi xalqaro darajada akkreditasiyadan o‘tgani tanqid qilindi. Bu korxonalarimiz mahsulotlarini eksport qilish, import tovarlarning esa sifatini tekshirishda qiyinchiliklar tug‘dirmoqda.
Shu bois “O‘zstandart” agenligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi va tegishli inspeksiyalarga oziq-ovqat sifati bo‘yicha xalqaro standartlarni 500 taga yetkazish, to‘liq sinovlar o‘tkazish imkoniga ega laboratoriyalar tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Agrosanoatni jadal rivojlantirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta'minlash uchun qishloq xo‘jaligi sohasida mega loyihalar ishlab chiqish va amalga oshirish zarurligi ta'kidlandi.

Будут организованы современные агрологистические центры, кооперация в сельском хозяйстве будет расширена
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 июля провел совещание по вопросам глубокой переработки сельскохозяйственной продукции и повышения качества продовольственных товаров.
В нашей стране за год выращивается 20 миллионов тонн плодоовощной продукции. Однако на промышленном уровне перерабатывается лишь 15 процентов от этого объема, из них 7-8 процентов экспортируются. Вследствие неразвитости инфраструктуры потеря продукции в процессе сбора и хранения достигает 30 процентов.
Дальнейшего развития пищевой промышленности и увеличения объема экспорта можно достичь за счет рационального использования имеющихся возможностей и расширения глубокой переработки продукции.
Глава государства отметил, что для этого необходимо, в первую очередь, увеличить число современных агрологистических центров, охватывающих процессы сбора, транспортировки, хранения, переработки, упаковки и экспорта сельхозпродукции.
Сегодня у нас в стране функционирует 31 агрологистический центр и 1,5 тысячи холодильных складов. Вместимость таких складов позволяет хранить лишь 4,5 процента от всего объема выращиваемых фруктов и овощей. Этого, конечно же, очень мало.
Шавкат Мирзиёев указал на необходимость обеспечения стабильных цен на продукты питания и создания широко разветвленной инфраструктуры для бесперебойного насыщения рынка.
Поставлена задача увеличить число холодильных складов до 4,5 тысячи, агрологистических центров - до 140 к 2025 году. Поручено организовать такие центры в Андижанской, Самаркандской и Ташкентской областях с использованием льготного кредита Азиатского банка развития, начать соответствующую работу и в Джизакской, Сурхандарьинской, Ферганской областях.
На совещании указано на отсутствие кооперационных связей между заготовителями продукции и перерабатывающими предприятиями.
К примеру, 65 процентов фруктов и овощей, 93-95 процентов мясной и молочной продукции заготавливаются в дехканских хозяйствах и на приусадебных участках населения. Однако мощности перерабатывающих предприятий загружены на 50-60 процентов. В прошлом году осуществлена промышленная переработка лишь 19 процентов плодоовощной и 16 процентов мясо-молочной продукции.
– Кооперация является самым эффективным средством привлечения сельхозпродукции, выращенной населением, на промышленную переработку. За счет этого, во-первых, увеличатся доходы населения, во-вторых, будет обеспечено бесперебойное снабжение промышленности сырьем, – сказал Президент.
Еще один пример. Семена винограда, дыни, арбуза, тыквы и граната у нас в стране обычно не используются. За рубежом их перерабатывают и производят редкостную продукцию. В частности, один килограмм масла из семян арбуза стоит 28, из косточек граната – 350 долларов. Если и в нашей стране наладить сбор и переработку семян, можно будет производить в год экспортоориентированную продукцию на сумму 250 миллионов долларов.
Перед Министерством сельского хозяйства, Государственным комитетом по ветеринарии и развитию животноводства, Министерством экономики и промышленности поставлена задача организовать не менее пяти сельскохозяйственных кооперативов в каждом районе и оказать им финансовую поддержку.
Переход сельскохозяйственных предприятий на уплату налога на добавленную стоимость будет способствовать развитию производства и оптовой торговли, а также расширению кооперации, отмечалось на совещании.
Качество продовольственных товаров и их конкурентоспособность на внешнем рынке зависят также от квалифицированной лабораторной проверки. На совещании отмечалось, что и в этой сфере предстоит немало сделать. Подвергнут критике тот факт, что в нашей стране внедрено лишь 100 из 775 международных стандартов по испытанию продуктов питания, соответствующих требованиям Всемирной торговой организации, а также из более чем 100 действующих в Узбекистане лабораторий международную аккредитацию имеют всего 10. Все это препятствует эффективному экспорту продукции наших предприятий, а также проверке качества импортируемых товаров.
В связи с этим Агентству “Узстандарт”, Министерству здравоохранения и соответствующим инспекциям поручено довести число внедренных стандартов по качеству продуктов питания до 500 и организовать лаборатории, способные осуществлять весь спектр проверок.
Отмечалась необходимость ускоренного развития агропромышленности, разработки в области сельского хозяйства мегапроектов, способствующих укреплению продовольственной безопасности.