Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yili 1 iyun kuni Toshkent shahrining Maxtumquli va Ohangaron ko‘chalari kesishmasida transport bog‘lamasi qurish loyihasini ma'qullagan edi. Bugun bu yerdagi ishlar yakuniy bosqichga kirdi.
Mazkur transport bog‘lamasi muhandislik yechimiga ko‘ra noyob bo‘lib, uch qavatdan iborat. Ohangaron shossesi bo‘ylab umumiy uzunligi 502 metr tunnel, Maxtumquli ko‘chasi bo‘ylab 411 metrlik estakada, chorrahaning halqa qismida har biri 29 metrlik ikkita yo‘l o‘tkazgich qurilmoqda.
Bu yo‘l va ko‘priklar transportlarning to‘xtovsiz harakatlanishini ta'minlab, tirbandlikni bartaraf etadi. Uni joriy yil sentyabrda foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
Shu yerda Toshkent yer usti halqa metro liniyasi qurilishi bo‘yicha ham ma'lumot berildi. Umumiy uzunligi 52 kilometrdan ziyod bo‘lgan mazkur yo‘l besh bosqichda quriladi. Bugungi kunda «Do‘stlik» metrosidan Qo‘yliq bozorigacha bo‘lgan yo‘nalish barpo etilmoqda.
- Shahar aholisining ko‘p qismi va poytaxtimizga kelganlar jamoat transportidan foydalanadi. Lekin hozircha to‘la qulaylik ta'minlanmagan. Odamlarning noroziligi shundan. Mana, qancha uylar qurilyapti, shahar rivojlanyapti, yana rivojlanadi. Shularni inobatga olib, shahar jamoat transportini aholiga qulay, arzon, xavfsiz qilib berishimiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari ushbu yer usti liniyasini Toshkent metropoliteni va avtobuslar yo‘nalishlari bilan oqilona inegratsiyalash, yuklamadan kelib chiqib aholiga qulayliklarni oshirib borish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев: Мы должны сделать городской общественный транспорт удобным, недорогим, безопасным для населения
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июня прошлого года одобрил проект строительства транспортной развязки на пересечении улиц Махтумкули и Ахангаран. Сегодня работы находятся на завершающей стадии.
Транспортная развязка имеет уникальное инженерное решение и будет состоять из трех уровней. Строятся тоннель протяженностью 502 метра по Ахангаранскому шоссе, эстакада длиной 411 метров по улице Махтумкули, а на кольцевом пересечении улиц - два путепровода протяженностью 29 метров каждый.
Строительство этих объектов будет способствовать обеспечению безостановочного движения транспорта и разгрузке дорог. Планируемый срок сдачи в эксплуатацию - сентябрь текущего года.
Здесь же представлена информация о ходе строительства надземного кольцевого метро Ташкента. Возведение линии общей протяженностью более 52 километров выполняется в пять этапов. В настоящее время идет строительство линии на участке от станции метро "Дустлик" до рынка Куйлюк.
- Большая часть жителей города и приезжих пользуются общественным транспортом. Однако его удобство далеко от идеала. Этим и недовольны люди. Вот, строится множество домов, город развивается и будет развиваться. С учетом этого мы должны сделать городской общественный транспорт удобным, недорогим, безопасным, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства дал указания по оптимальной интеграции строящейся надземной линии с системой Ташкентского метрополитена и автобусных маршрутов, дальнейшему повышению удобства пользования общественным транспортом с учетом его нагрузки.