O'zbekiston – Qozog'iston: O'zaro manfaatli hamkorlik mustahkamlanmoqda
“O'zbekiston temir yo'llari” aktsiyadorlik jamiyatida ““Qazaqstan temir joli” milliy kompaniyasi” aktsiyadorlik jamiyati boshqaruv raisi Sauat Minbaev bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Unda ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish, yuk va yo'lovchi tashish bo'yicha muzokaralar olib borildi.
Bugungi kunda O'zbekiston va Qozog'iston nafaqat ijtimoiy-iqtisodiy yo'nalishda balki, transport tizimini rivojlantirish borasida ham ishonchli va manfaatli aloqalarni yo'lga qo'ygan. Ayniqsa, temir yo'l tarmoqlarining o'zaro xamjihatlikda faoliyat olib borishi yuqori natijalarni qo'lga kiritishda muhim omil bo'lib xizmat qilmoqda. Ma'lukmi, O'zbekistondan jahon bozoriga temir yo'llarda yetkaziladigan yuklarning katta qismi Qozog'iston xududi orqali olib o'tiladi. Shuni inobatga olib ikki davlat temir yo'l tizimida harakat xavfsizlikni ta'minlash, yo'lovchi va yuk tashishni ko'paytirish yo'nalishida doimo hamkorlikda ish olib borishmoqda.
Navbatdagi uchrashuvda ham bu borada fikr almashildi. Xususan, ikki davlat temir yo'l tarmoqlari o'rtasida yuk va yo'lovchi tashish hajmini oshirish, tranzit yuklari olib o'tishda qo'shimcha imtiyozlar yaratish borasida so'z yuritildi. O'zaro suhbat chog'ida dolzarb masalalar atroflicha tahlil qilindi va amalga oshirilishi zarur bo'lgan muhim vazifalar belgilab olindi.
Uchrashuvda “O'zbekiston temir yo'llari” AJ boshqaruv raisi Xusnutdin Xasilov ishtirok etdi. Muhokama etilgan masalalar yuzasidan yig'ilish bayonnomasi imzolandi.

Узбекистан-Казахстан: взаимовыгодное сотрудничество укрепляется
В акционерном обществе “Узбекистон темир йуллари” состоялась встреча председателя правления АО “Узбекистон темир йуллари” Х.Хасилова с председателем правления АО “Национальная компания” Қазақстан Темир Жолы” С.Минбаевым. Стороны обсудили дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества в целом, а также обсудили вопросы грузовых и пассажирских перевозок.
В настоящее время между Узбекистаном и Казахстаном налажены надежные и взаимовыгодные связи не только в социально-экономическом направлении, но и в сфере развития транспортной системы. Несомненно, взаимодействие железнодорожных сетей служит важным фактором достижения высоких результатов. Кроме того, большая часть грузоперевозок по железным дорогам из Узбекистана на мировой рынок осуществляется через территорию Казахстана. Учитывая эти факты два государства постоянно совершенствуют работу в направлении обеспечения безопасности движения на железной дороге, увеличения пассажиропотока и грузоперевозок.
На состоявшейся встрече, в том числе, состоялся обмен мнениями и по этим вопросам. В частности, речь шла об увеличении объемов грузо-и пассажироперевозок на железнодорожных сообщениях двух стран, создании дополнительных льгот при перевозке транзитных грузов.
В ходе переговоров были всесторонне проанализированы актуальные вопросы и определены важные задачи, реализация которых играет важную роль в деле развития и совершенствования двусторонних отношений.