Bangladesh Prezidenti: “O‘zbekistonda o‘tkazgan ajoyib kunlarim bir umrga xotiramda muhrlanib qoladi”
2019-06-20 | Turizm
19-iyunda O‘zbekistonda Bangladesh Xalq Respublikasi prezidenti boshchiligidagi delegatsiyani kuzatish marosimi bo‘lib o‘tdi. Yuqori martabali mehmon O‘zbekistonga tashrifdan katta taassurotlar bilan qaytayotganini, o‘zbek xalqining butun dunyoga dong‘i taralgan mehmondorchiligiga shaxsan guvoh bo‘lganini ta’kidladi.
“O‘zbekistonda o‘tkazgan ajoyib kunlarim xotiramda abadiy muhrlanib qoladi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev hamda butun o‘zbek xalqiga ko‘rsatilgan samimiy qabul uchun minnatdorchilik bildiraman”, - dedi Bangladesh Prezidenti.
Ta’kidlash joizki, Bangladesh Xalq Respublikasi Prezidenti Abdul Hamid Samarqandga tashrifi davomida Imom Al-Buxoriy majmuasida bo‘lib, butun islom olami Buxoriyni yaxshi bilishi va uni yuksak qadrlashini ta’kidladi. Prezident Abdul Hamid mazkur majmua qurilishi tarixi hamda uning hayoti va faoliyatiga oid ma’lumotlarni katta qiziqish bilan tingladi.
Bangladesh rahbari Imom Al-Buxoriy kabi islom sivilizatsiyasining buyuk vakillarini xotirlashda muqaddas qadamjolarni ziyorat qilish juda muhim ekanini qayd etdi. Shu o‘rinda O‘zbekiston va Bangladesh o‘rtasidagi muntazam yo‘lovchi reyslarni qayta tiklash masalasi muhokama qilinganini ma’lum qildi.
“Ta’kidlash lozimki, biz O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti bilan mamlakatlarimiz o‘rtasidagi muntazam yo‘lovchi reyslarini qayta tiklash masalasini muhokama qildik. Mening fikrimcha, bu o‘zaro sayyohlar almashinuvi, jumladan, ziyorat turizmi bo‘yicha aloqalarni rivojlantirish uchun turtki bo‘lib xizmat qiladi”, - dedi Abdul Hamid.
Yuqori martabali mehmon Imom Al-Buxoriy majmuasini ziyorat qilishdek baxtga musharraf bo‘lganidan baxtiyor ekanini ta’kidladi.
“Bangladeshda yashovchi har bir musulmon bu maskanda bo‘lishni orzu qiladi. Afsuski, hamma ham bunday imkoniyatga ega emas”, - dedi u.
Abdul Hamid majmuaning ilmiy-tadqiqot eksponatlari bilan yaqindan tanishib chiqdi. U loyiha muallifi O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev ekanini bilgach, davlat rahbarining bu ishi katta ehtiromga loyiq ekanini alohida ta’kidladi va Prezidentning bu kabi tashabbuslarini yuqori baholadi.
Prezident Abdul Hamid Imom Al-Buxoriyning ilm istagida amalga oshirgan sayohatlari geografiyasi unda katta taassurot qoldirganini aytdi.
“Bangladesh xalqi bu maskanni ziyorat qilishdan behad shod bo‘ladi. O‘zbekiston Hukumatiga Islom olamining shunday muqaddas qadamjolarini ziyorat qilish uchun taqdim etgan imkoniyati va ko‘rsatgan ehtiromi uchun chuqur minnatdorchilik bildiraman”, - dedi u.

Президент Бангладеш Абдул Хамид: " Замечательные дни, проведенные в Узбекистане, навсегда останутся в моей памяти”
2019-06-20 | Туризм
19 июня, в Узбекистане были организованы проводы делегации Народной Республики Бангладеш во главе с президентом Абдул Хамидом. Высокий гость отметил, что после визита в Узбекистан он остался под большим и теплым впечатлением, потому как лично стал свидетелем истинного узбекского гостеприимства.
“Эти замечательные дни, проведенные в Узбекистане, навсегда останутся в моей памяти. Выражаю признательность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиееву и всему узбекскому народу за теплый прием”, - сказал Президент Бангладеш.
В ходе визита в Самарканд Президент Народной Республики Бангладеш Абдул Хамид побывал в комплексе Имама Аль-Бухари. Президент Бангладеш отметил, что весь исламский мир очень хорошо знает и ценит вклад Имама аль-Бухари, внесённый в развитие исламской цивилизации.  Президент Абдул Хамид с большим интересом выслушал информацию об истории строительства этого комплекса, о жизни и деятельности великого ученого.
Глава Бангладеш отметил, что очень важно посещать подобные святые места в память о великих представителях исламской цивилизации, таких как Имам аль-Бухари. На этом месте был обсужден вопрос о возобновлении регулярных пассажирских рейсов между Узбекистаном и Бангладешем.
“Необходимо отметить, что мы обсудили вопрос восстановления регулярных пассажирских рейсов между нашими странами с Президентом Республики Узбекистан. На мой взгляд, это послужит толчком для развития взаимного обмена туристами, в том числе и в сфере зиерат-туризма”, - подчеркнул Президент Абдул Хамид.
Высокий гость отметил, что очень счастлив, посетить комплекс Имама аль-Бухари.
"Каждый мусульманин, живущий в Бангладеш, мечтает быть на этом месте. К сожалению, не все имеют такую возможность”, - отметил он.
Абдул Хамид ознакомился с научно-исследовательскими экспонатами комплекса. Узнав, что автором проекта является Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев, он особо подчеркнул, что работа главы государства в этом направлении заслуживает большого уважения и высокой оценки.
Абдул Хамид был весьма впечатлен географией путешествий Имама аль-Бухари в поисках знаний.
"Я очень благодарен Правительству Узбекистана за представленную для меня особую возможность воочию побывать в этих святых для исламского мира местах».