Xitoyning investor-kompaniyalari delegatsiyasi bilan uchrashuv
18-iyun kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sodiqovning Xitoyning “China South Industries Group Corporation”, “CITIC Group” va “Costar Group” investor-kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvdan koʻzlangan maqsad turli sohalarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini qoʻllagan holda, Oʻzbekiston-Xitoy strategik sherikligi va oʻzaro manfaatli hamkorligini mustahkamlashdan iborat.
Vazir mehmonlarni qutlar ekan, ushbu uchrashuv joriy yilning aprel oyida Pekin (XXR) shahrida “Bir makon, bir yoʻl” ikkinchi Xalqaro forumi doirasida ikki davlat rahbarlari oʻrtasida boʻlib oʻtgan oliy darajadagi muzokaralar davomida erishilgan kelishuvlarning oʻz vaqtida va toʻlaqonli amalga oshirilishiga zamin yaratishi zarurligiga alohida eʼtibor qaratdi.
Taʼkidlash joizki, forum maydonida Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va “Huawei”, “Costar Group” va “CITIC Group” kompaniyalari oʻrtasida Kelishuvlar imzolangan edi.
Uchrashuv doirasida “Xavfsiz shahar”, shoshilinch tibbiy yordam tizimini takomillashtirish va elektron sogʻliqni saqlash tizimini yaratish, sunʼiy intellekt (idrok) qoʻllanilgan holda, bemorlarning maʼlumotlariga ishlov berish va ularni saqlash boʻyicha masofaviy bulutli tizimni yaratish singari istiqbolli investitsiya loyihalarini amalga oshirishning amaliy jihatlari muhokama etildi.
Xitoyning investor-kompaniyalarining mamlakatimizga tashrifi 2019-yilning 21-iyuniga qadar davom etadi. Tashrif davomida tegishli vazirlik va idoralar bilan bir qator uchrashuvlar rejalashtirilgan boʻlib, ulardan koʻzlangan maqsad axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi hamkorlikning kelgusidagi istiqbollarini belgilab olishdir.

Встреча с делегацией китайских компаний-инвесторов
18 июня состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садикова с руководителями китайских компаний-инвесторов «China South Industries Group Corporation», «CITIC Group» и «Costar Group».
Целью встречи явилось укрепление узбекско-китайского стратегического партнерства и взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах с применением информационно-коммуникационных технологий.
Министр, приветствуя гостей, особо отметил, что данная встреча должна способствовать своевременной и в полном объеме реализации договоренностей, достигнутых в ходе двусторонних переговоров на высшем уровне, проведенных между главами двух государств в апреле текущего года в Пекине (КНР) в рамках второго Международного форума «Один пояс, один путь».
Следует отметить, что на полях форума были подписаны Соглашения между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и компаниями «Huawei», «Costar Group» и «CITIC Group».
В рамках встречи обсуждались практические аспекты реализации перспективных инвестиционных проектов, таких как «Безопасный город», совершенствование системы экстренной медицинской помощи и создание систем электронного здравоохранения, дистанционной облачной системы обработки и хранения данных пациентов с использованием искусственного интеллекта.
Визит китайских компаний-инвесторов в нашу страну продлится до 21 июня 2019 года. В ходе визита запланированы ряд встреч с соответствующими министерствами и ведомствами с целью определения дальнейших перспектив сотрудничества в области информационно-коммуникационных технологий.