Afgʻoniston Islom Respublikasi bosh prokurori bilan uchrashuv
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurori Afgʻoniston islom Respublikasi Bosh prokurori Moxammad Farid Xamidi boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv davomida mehmonlarga prokuratura organlari faoliyatining ustuvor yoʻnalishlari va asosiy oʻzgarishlar haqida maʼlumot berildi.
Uchrashuv ishtirokchilari tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan Afgʻoniston Islom Respublikasi Bosh prokuraturasi oʻrtasidagi hamkorlik professional aloqalarni yoʻlga qoʻyish va shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish orqali izchillik bilan rivojlanayotganligi taʼkidlandi.
Suhbatdoshlar oʻzaro manfaatli boʻlgan keng qamrovli masalalarni muhokama qildilar va idoralararo hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari boʻyicha fikr almashdilar. Xususan, Afgʻoniston prokuraturasi organlari xodimlarini Oʻzbekiston Bosh prokuraturasi Akademiyasida oʻqitish masalasi muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan Afgʻoniston Islom Respublikasi Bosh prokuraturasi oʻrtasida oʻzaro anglashuv va hamkorlik toʻgʻrisida Memorandum imzolandi. Ushbu hujjatning amalda tatbiq etilishi huquqiy sohada axborot va ilgʻor tajriba almashish orqali ikki tomonlama hamkorlikning rivojlanishini yangi bosqichga koʻtaradi.
Afgʻoniston delegatsiyasining tashrifi shakllangan sermahsul aloqalarni yanada kengaytirish va mustahkamlash yoʻlida muhim qadam ekanligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida janob Xamidi samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, oʻzaro manfaatli idoralararo hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyorligini taʼkidladi.

Встреча с генеральным прокурором Исламской Республики Афганистан
Генеральный прокурор Республики Узбекистан принял делегацию во главе с Генеральным прокурором Исламской Республики Афганистан Мохаммадом Фаридом Хамиди.
В ходе встречи гости информированы об приоритетных направлениях деятельности и основных преобразованиях органов прокуратуры.
Участники встречи отметили поступательное развитие сотрудничества между Генеральной прокуратурой Узбекистана и Генеральной прокуратурой Исламской Республики Афганистан путем установления профессиональных контактов и расширения договорно-правовой базы.
Собеседники обсудили широкий спектр вопросов, представляющих взаимный интерес, обменялись мнениями по перспективам развития межведомственного взаимодействия. В частности, обсужден вопрос обучения сотрудников органов прокуратуры Афганистана на базе Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Итогом встречи стало подписание Меморандума между Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан и Генеральной прокуратурой Исламской Республики Афганистан о взаимопонимании и сотрудничестве. Реализация данного документа придаст новый импульс развитию двустороннего взаимодействия, посредством обмена информацией и передовым опытом в правовой сфере.
Отмечено, что визит афганской делегации является важным шагом на пути дальнейшего расширения и укрепления сложившихся плодотворных взаимоотношений.
В завершение встречи господин Хамиди выразил искреннюю благодарность за оказанный теплый прием и выразил готовность к развитию взаимовыгодного межведомственного сотрудничества.