Maktabga to‘lov kategoriyalar asosida amalga oshirilishi haqida ma’lumot haqiqatga to‘g‘ri emas
O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi internet tarmog‘ida maktabga to‘lov kategoriyalar asosida amalga oshirilishi haqida ma’lumot haqiqatga to‘g‘ri emasligini ta’kidlaydi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Bolalarni davlat umumta’lim muassasalariga qabul qilish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamentini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Bolalarni davlat umumta’lim muassasalariga qabul qilish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma’muriy reglamentiga ko‘ra, 81 ta umumta’lim muassasalariga bolalar asosiy va qo‘shimcha kvota asosida qabul qilinadi.
Tuman (shahar) hokimliklari tomonidan umumta’lim muassasalariga biriktirilgan mikrohududda istiqomat qilayotgan fuqarolarning (tegishli yilning 31 dekabriga qadar 7 yoshga to‘ladigan) farzandlari, otasi yoki onasi I guruh nogironi bo‘lgan hamda yetim yoki ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar sonini inobatga olgan holda asosiy kvota shakllantiriladi.
Umumta’lim muassasalarining imkoniyatidan kelib chiqib, mikrohududdan tashqarida istiqomat qilayotgan maktab yoshidagi, mikrohudud va mikrohududdan tashqari maktab yoshiga yetmagan (tegishli yilning 1 sentyabriga qadar 6 yoshga to‘ladigan), shuningdek, umumta’lim muassasalarida ta’lim berish tili bo‘yicha boshlang‘ich bilim (muloqot qilish) ko‘nikmasiga ega bo‘lmagan bolalar uchun qo‘shimcha kvota ajratiladi.
Qo‘shimcha kvota bo‘yicha umumta’lim muassasalariga qabul qilish uchun bir bolaga nisbatan quyida nazarda tutilgan holatlarning har bir bandi bo‘yicha ota-onalarning ixtiyoriy roziligi asosida eng kam oylik ish haqining o‘n baravaridan kam bo‘lmagan miqdorda bir martalik yig‘imlar undiriladi:
a) mikrohududdan tashqarida istiqomat qilayotgan maktab yoshidagi bolalar;
b) mikrohudud va mikrohududdan tashqari maktab yoshiga yetmagan, ya’ni tegishli yilning 1 yanvaridan 31 dekabriga qadar 7 yoshga to‘lmaydigan bolalar;
v) umumta’lim muassasalarida (mikrohudud va mikrohududdan tashqari) ta’lim berish tili bo‘yicha boshlang‘ich bilim (muloqot qilish) ko‘nikmasiga ega bo‘lmagan bolalar uchun.
Ta’kidlab o‘tamizki, qo‘shimcha kvota bo‘yicha qabul to‘lov miqdorini Kuzatuv kengashlari belgilaydi. Mazkur mablag‘lar maktabdagi sharoitlarni yaxshilash hamda ta’lim muassasasining rivojlanishiga hissa qo‘shgan maktab o‘qituvchilari va direktorini rag‘batlantirish uchun yo‘naltiriladi.
Umumta’lim muassasalarining 1-sinfiga qabul jarayonlari bevosita Kuzatuv kengashi a’zolari tomonidan nazorat qilib borish ko‘zda tutilgan. Jumladan, Kuzatuv kengashi a’zolari maktab mablag‘larini to‘g‘ri sarflanishini nazoratga oladi.

Информация о плате за прием в школы по категориям не является достоверным
Министерство народного образования Узбекистана заявляет, что информация о плате за прием в школы по категориям не является достоверным.
Напомним, 7 июня Правительство Узбекистан издало постановление «Об утверждении Административного регламента оказания государственных услуг по приему детей в государственные средние общеобразовательные учебные заведения».
Согласно постановлению, прием детей в школы с повышенным спросом (81 государственная школа в Ташкенте) будет осуществляться только через центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.
В соответствии с документом, школы с повышенным спросом будут принимать детей в первый класс по основной и дополнительной квотам.
Основная квота будут формироваться с учетом числа детей, проживающих на микроучастке, закрепленной за школой, которым до 31 декабря соответствующего года исполнится семь лет, а также детей, у которых мать или отец является инвалидами I группы, либо которые являются сиротами или лишенными родительской опеки.
Дополнительная квота устанавливается исходя из возможностей школ и предназначена для детей школьного возраста, проживающих за пределами микроучастка, детей, проживающих на микроучастке и за ее пределами, которым до 1 сентября соответствующего года исполнится 6 лет, а также детей с недостаточным уровнем владения языка обучения.
При приеме по дополнительной квоте установлена плата в размере минимум 10 минимальных размеров зарплаты по каждому из трех указанных ниже условий:
а) дети школьного возраста, проживающие за пределами микроучастка;
б) дети, которым не исполнилось 7 лет в период с 1 января по 31 августа соответствующего года, проживающие на микроучастке или вне микроучастка;
в) дети, не владеющие в достаточной степени языком (для общения) обучения в общеобразовательной школе (на микроучастке или вне микроучастка).
Отметим, что плату за прием по дополнительной квоте устанавливается Наблюдательным советом школы. Эти средства будут направлены на дополнительное материальное стимулирование педагогов и директоров, благодаря труду которых эти школы стали столь привлекательными для родителей.
Процесс приема детей в первый класс проводится под контролем Наблюдательного совета школы. Совет также будет контролировать процесс использования средств со стороны школьной администрации.