O‘zbekiston-Buyuk Britaniya siyosiy maslahatlashuvlariga doir
2019-yilning 13-iyun kuni London shahrida O‘zbekiston-Buyuk Britaniya munosabatlari tarixida ilk bor tashqi siyosat idoralari o‘rtasida boshqarma boshliqlari darajasida O‘zbekiston-Buyuk Britaniya siyosiy maslahatlashuvlari bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda ikki tomonlama munosabatlarning holati va istiqbollari hamda xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik bafurja muhokama qilindi.
Britaniya tomoni O‘zbekiston Respublikasida olib borilayotgan yirik miqyosdagi ijtimoiy-siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni yuqori baholadi hamda ularni yanada samaraliroq ishlashi uchun yordam berishni davom ettirishga tayyorligini bildirdi.
Ta’kidlanganidek, turli darajalarda aloqalarni faollashtirish ayni paytda sezilarli natijalar bermoqda. Parlamentlararo muloqot mustahkamlanmoqda, vazirliklar, idoralar va biznes hamjamiyatlari o‘rtasida hamkorlik jadallashmoqda. Joriy yilning fevral oyida Toshkent shahrida Savdo va investitsiyalar bo‘yicha O‘zbekiston-Buyuk Britaniya kengashining 24-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir yakunlariga ko‘ra hamkorlikning turli sohalariga oid qator hujjatlar imzolandi.
Birlashgan Qirollik fuqarolari uchun O‘zbekiston tomonidan vizasiz rejim joriy qilingani mamnuniyat bilan qarshi olindi. Ushbu o‘zgarish natijasida 2018-yilda Buyuk Britaniyadan O‘zbekistonga keladigan sayyohlar oqimi 40% ga oshdi, ishbilarmonlik aloqalari va madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda.
Uchrashuvda ta’lim sohasida hamkorlikni chuqurlashtirish, jumladan mutaxassislarni o‘qitish, tayyorlash va qayta tayyorlash masalalarining zarurligi alohida qayd etildi.
Maslahatlashuvlar davomida ikki mamlakat o‘rtasida Sherikchilik va hamkorlik to‘g‘risida bitim loyihasi muhokama qilindi hamda muhim xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan ham fikr almashildi.

Об Узбекско-Британских политконсультациях
3 июня 2019 года в г.Лондоне состоялись первые в истории узбекско-британских отношений политические консультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран на уровне начальников управлений.
В ходе переговоров были подробно обсуждены состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других областях, а также взаимодействие сторон в рамках международных организаций.
Британская сторона высока оценила широкомасштабные общественно-политические и социально-экономические реформы в Республике Узбекистан, а также выразила готовность продолжать оказывать всемерное содействие в их дальнейшей эффективной реализации.
Было подчеркнуто, что активизация двусторонних контактов уже дает свои практические результаты. Укрепляется межпарламентский диалог, интенсифицируется сотрудничество на уровне министерств и ведомств, а также бизнес-сообществ. В феврале текущего года в г.Ташкенте состоялось 24-е заседание Узбекско-британского совета по торговле и инвестициям, по итогам которого был подписан пакет документов в различных сферах взаимодействия.
Британская сторона приветствовала введение Ташкентом безвизового режима для граждан Соединенного Королевства, в результате которого в 2018 году турпоток из Великобритании в Узбекистан увеличился на 40%, расширяются деловые связи и культурно-гуманитарные обмены.
Стороны особо отметили необходимость углубления сотрудничества в области образования, включая вопросы обучения, подготовки и переподготовки специалистов.
В рамках консультаций стороны также обсудили проект Соглашения о партнерстве и сотрудничестве между двумя странами, обменялись мнениями по ключевым вопросам международной и региональной политики.