Muzokaralar yakuniga ko‘ra kompaniya ro‘yxatga olindi
Tashrif O‘zbekistonning Benilyuks davlataridagi Elchixonasi tomonidan Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil 28-fevral – 1-mart kunlari Namangan viloyatiga amalga oshirgan safari chog‘ida bergan topshiriqlarini bajarish doirasida tashkil etildi.
Halal Correct Certification BV Yevropa va dunyoning boshqa mintaqalarida kushxonalar va oziq-ovqat sanoati korxonalarini sertifikatlashtiradi va halol mahsulotlarni ishlab chiqarishda tegishli jarayonlarni qo‘llash sohasida tan olingan ekspert hisoblanadi.
Tashrif chog‘ida Gollandiya delegatsiyasi viloyat hokimi Xayrullo Bozorov tomonidan qabul qilindi.
Bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida “Halal Correct Certification Uzbekistan” kompaniyasi ro‘yxatdan o‘tkazildi. Kompaniya laboratoriya tekshiruvlarini o‘tkazish va “Halal”, “Organic”, “Global GAP” sertifikatlarini berishga oid amaldagi qonunchilikdan kelib chiqqan holda mahsulotlarni sertifikatlashtirish uchun tashkil etildi.
Muzokaralarda ta’kidlanganidek, halol mahsulotlarni ishlab chiqarish nafaqat hududlarda, balki butun respublikada qishloq xo‘jaligini yanada rivojlantirish uchun istiqbolli imkoniyatlarni taqdim etadi va tashqi bozorlarga chiqishga sharoit yaratadi.

По итогам переговоров зарегистрирована компания
11 июня 2019 года Наманганскую область посетила делегация голландской компании Halal Correct Certification BV во главе с генеральным менеджером Абдулфаттахом Али Салахом.
Визит организован Посольством Узбекистана в странах Бенилюкс в рамках исполнения поручений, данных в ходе поездки Президента Шавката Мирзиеева в Наманганскую область 28 февраля – 1 марта 2019 года.
Halal Correct Certification BV сертифицирует скотобойни, предприятия пищевой промышленности в Европе и других регионах мира и является признанным экспертом в области применения соответствующих процессов для изготовления халяльных продуктов.
В ходе визита голландская делегация была принята хокимом области Хайрулло Бозоровым.
По итогам состоявшихся переговоров зарегистрирована компания «Halal Correct Certification Uzbekistan», которая создана для проведения лабораторных исследований и сертификации продукции в соответствии с действующим законодательством выдачи сертификатов «Halal», «Organic», «Global GAP».
Как было подчёркнуто на переговорах, производство и экспорт халяльной продукции даёт хорошие перспективы для дальнейшего развития сельского хозяйства не только в регионе, но и в целом в республике, и способствует выходу на внешние рынки.