Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi atrofida ekoturizm rivojlantiriladi
Bugungi kunga kelib O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan mamlakatda turizm sohasini rivojlantirishni ko‘zda tutuvchi maqsadli ishlar olib borilmoqda. Xususan, ekoturizm, geoturizm, ekstremal turizm, tibbiyot turizmi, avtoturizm, alpinizm va faol hordiq chiqarishning boshqa zamonaviy shakllarini ommalashtirish uchun kerakli shart-sharoitlar yaratilmoqda.
O‘zbekistonda ekologik turizmni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjud, zero mamlakat barcha sayyohlar uchun jozibali bo‘lgan ekoturistik yo‘nalishlarning noyob va barqaror tarmoqlariga ega. Shu o‘rinda ta’kidlash joizki, mamlakatda 8 ta qo‘riqxona, 2 ta tabiiy milliy park, 1 ta biosfera rezervati, 12 ta zahira va 7 ta tabiat yodgorligi bor.
Respublikada bu yo‘nalishda qator loyihalar amalga oshirilmoqda, shulardan biri Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimini rivojlantirish hisoblanadi. 2019-yilning 23-aprelida mamlakat hukumati tomonidan sayyohlarni jalb qilish maqsadida Vazirlar Mahkamasining 347-sonli qarori qabul qilinib, ushbu hujjat Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi biologik resurslaridan foydalanishni takomillashtirishga oid chora-tadbirlarni amalga oshirishni ko‘zda tutadi.
Qaror aholining baliq mahsulotiga bo‘lgan talabini qondirish, hayvonot va o‘simlik dunyosi muhofazasini kuchaytirish, hududning turistik salohiyatidan samarali foydalanish nazarda tutilgan.
Qarorning asosiy maqsadlaridan biri xorijiy davlatlar tajribasidan kelib chiqib, ekoturizm va tabiat muhofazasi bo‘yicha xalqaro hamkorlikni kengaytirishni inobatga olgan holda, respublikada ekologik turizmni rivojlantirishga doir istiqbolli loyihalar, mexanizmlar va jihozlar bo‘yicha takliflar ishlab chiqishdan iboratdir.
foto: Meros.uz
Hujjatga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi davlat soliq qo‘mitasi huzurida “Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi direktsiyasi” unitar korxonasi yaratilishi ko‘zda tutilmoqda. Uning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat bo‘ladi:
-  Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi hududida baliq fermalari va inkubatsion tsexlar yaratish va ularning faoliyatini yo‘lga qo‘yish;
-  Suv havzalarining gidrobiologik va gidrokimyoviy tahlilini tashkillashtirish;
-  Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimida baliq yetishtirishga doir zamonaviy texnologiyalar va usullarni keng tatbiq qilish;
-  Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi uchastkalarini baliqchilik xo‘jaliklariga taqdim etish bo‘yicha ochiq tanlov o‘tkazishni tashkillashtirish;
-  Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimi hududida havaskor va sport turizmi hamda baliqchilikni rivojlantirish;
-  Baliq yetishtirish hajmini oshirish, eksportga yo‘naltirilgan va raqobatbardosh baliq mahsulotlarini ishlab chiqarish bo‘yicha texnologik zanjirni bosqichma-bosqich shakllantirish.
Shuningdek, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan tegishli vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda Aydar-Arnasoy ko‘llar tizimini rivojlantirishga oid Yo‘l xaritasini ishlab chiqarish rejalashtirilmoqda.
Ushbu vazifalarni bajarish uchun quyidagi tadbirlarni amalga oshirishni ko‘rib chiqish rejalashtirilmoqda:
-  Loyihani moliyalashtirish uchun (UNWTO, Jahon banki, TIKA, JAIKA, KOIKA) xalqaro moliyaviy tashkilotlarni jalb qilish;
-  Yangi mehmonxonalarni qurish uchun yirik xorijiy brendlar («Hyatt Regency», «Marriott International», «Accor», «Home Inns», «Carlson Rezidor Hotel Group» va b.)ni jalb qilish;
-  Loyihani rivojlantirishga oid aniq qarorlarni ishlab chiqish uchun yirik xorijiy konsalting kompaniyalarini jalb qilish;
Ta’kidlanishicha, mazkur loyihani amalga oshirish hudud aholisi turmush darajasini oshirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish va o‘zaro manfaatli hamkorlik hamda investitsiyalar yo‘nalishidagi xalqaro aloqalarni mustahkamlash imkonini beradi.

На территории Айдар-Арнасайской системы озер будут развивать экотуризм
Сегодня Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма ведется целенаправленная работа, предусматривающая развитие туристической отрасли Узбекистана. В частности создаются условия для развития и популяризации таких видов туризма, как экотуризм, геотуризм, экстремальный, медицинский, автотуризм, альпинизм и другие современные виды активного отдыха.
Узбекистан имеет большие возможности для развития экологического туризма с ее уникальной и устойчивой сетью экотуристических маршрутов, привлекательной для всех категорий туристов, с дальнейшей интеграцией республики в международный рынок подобных услуг. К слову, в стране функционируют 8 заповедников, 2 природных национальных парка, 1 биосферный резерват, 12 заказников и 7 памятников природы.
В республике реализуются ряд проектов в этом направлении, одним из которых является развитие Айдар-Арнасайской системы озер. Так, в целях привлечения туристического потока в республику, 23 апреля 2019 года Правительством страны принято Постановление Кабинета Министров № 347, которое предусматривает реализацию мер по дальнейшему совершенствованию использования биологических ресурсов Айдар-Арнасайской системы озер.
Принятым документом предусмотрено удовлетворение потребностей населения в рыбной продукции, усиление охраны животного и растительного мира территории, эффективное использование туристского потенциала региона.
Одной из основных целей Постановления стала выработка предложений по перспективным направлениям, механизмам и инструментам развития экологического туризма в республике с учетом зарубежного опыта и практики, дальнейшего расширения международного сотрудничества в сфере экотуризма и охраны природы.
foto: Meros.uz
Согласно документу, предусматривается создание унитарного предприятия «Дирекция Айдар-Арнасайской системы озер» при Государственном налоговом комитете Республики Узбекистан, основными задачами которого является следующее:
– создание и обеспечение функционирования рыбопитомников и инкубационных цехов на территории Айдар-Арнасайской системы озер для выращивания молодых рыб в целях дальнейшего зарыбления водоема;
– организация гидробиологического и гидрохимического анализа состояния водоёмов;
– широкое внедрение современных технологий и методов выращивания рыбы в Айдар-Арнасайской системе озер;
– организация проведения открытого конкурса по предоставлению рыболовным хозяйствам участков Айдар-Арнасайской системы озер;
– развитие любительского и спортивного туризма и рыболовства на территории Айдар-Арнасайской системы озер;
– увеличение объемов улова, поэтапное формирование технологических цепочек по производству экспортоориентированной и конкурентоспособной рыбной продукции и др.
Также, Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма совместно с причастными министерствами и ведомствами планируется разработка Дорожных карт, задачами которой будет развитие системы озер Айдар-Арнасайю.
Для решения этих задач, планируется рассмотреть реализацию следующих мероприятий:
– привлечение международных финансовых организаций (ЮНВТО, Всемирный банк, ТИКА, ЖАЙКА и КОИКА) для дальнейшего про финансирования проектов по развитию проекта;
– привлечение крупных зарубежных гостиничных брендов («Hyatt Regency», «Marriott International», «Accor», «Home Inns», «Carlson Rezidor Hotel Group» и др.) для дальнейшего строительства новых гостиниц;
– привлечение крупных зарубежных консалтинговых компаний для выработки конкретных решений по развитию проекта и др.
Отмечается, что реализация данного проекта позволит значительно повысить уровень жизни населения региона, создать новые рабочие места и укрепить международные связи в сфере взаимовыгодного сотрудничества и инвестиций.