YTTB Prezidenti bilan uchrashuv
Moliya vazirligida O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - Moliya vaziri hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Suma Chakrabarti o’rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Ma'lumot uchun: Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining vakolatxonasi 2017 yilning noyabrida O'zbekistondagi o'z faoliyatini qayta tikladi. 2018 yilda O'zbekiston Respublikasi va YTTB o’rtasida 382,5 mln. AQSh dollarlik kredit shartnomalari imzolangan, 2019 yil 5 oyi ichida imzolangan kredit shartnomalari miqdori esa 240 mln. AQSh dollarini tashkil qilgan. YTTB loyihalari kichik biznes, moliya sektori, transport infratuzilmasi va energetika masalalariga qaratilgan.
Suma Chakrabarti nutqida YTTBning O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni qo'llab-quvvatlashga tayyorligini ta'kidlab o’tdi.
Uchrashuvda so'nggi yillarda Respublikada amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar va ularning dinamikasi muhokama qilindi. Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirishning muhimligi hamda davlat korxonalari va banklarini xususiylashtirish masalalari alohida ta'kidlandi. Bundan tashqari, 2023 yilgacha Toshkent-Samarqand pullik avtomagistral yo'lini qurish loyihasini amalga oshirishni davom ettirish va tezlashtirish taklif qilindi.
Davlat korxonalarida korporativ boshqaruv usullarini joriy etish zaruriyati muhokama qilindi. Yaqin kelajakda ushbu maqsadlar uchun xalqaro maslahatchilar jalb qilinishi ta’kidlab o’tildi.
Uchrashuv so’ngida O’zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, O'zbekiston Respublikasi Davlat Geologiya va mineral resurslar davlat qo'mitasi va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o'rtasida O'zbekiston Respublikasi konchilik sektorini isloh qilish bo'yicha strategik hamkorlik to'g'risidagi anglashuv memorandumi imzolandi.

Meeting with the President of the EBRD
A meeting of the Deputy Prime Minister - Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan with the President of the European Bank for Reconstruction and Development Suma Chakrabarti was held at the Ministry of Finance.
For reference: The representative office of the European Bank for Reconstruction and Development officially resumed its activities in Uzbekistan in November 2017. In 2018, the Republic of Uzbekistan and the EBRD signed loan agreements for an amount of $ 382.5 million, for 5 months of 2019 for an amount of $ 240 million. EBRD projects focus on small business, financial sector, transport infrastructure and energy.
Suma Chakrabarti in his speech emphasized the readiness of the EBRD to support the implementation of reforms in Uzbekistan.
During the meeting, the sides discussed the dynamics of economic transformations and recent reforms undertaken in Uzbekistan. The importance of developing public-private partnership was underlined, along with the question of the further privatization of state-owned enterprises and banks. It was also proposed to continue and accelerate the implementation of the Tashkent-Samarkand toll highway project until 2023.
The need to introduce corporate management methods in state-owned companies was also discussed and the matter of attracting an international consultant for this purpose defined.
In conclusion, a Memorandum of Understanding in respect of Strategic cooperation on reforming the mining sector of the Republic of Uzbekistan between the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan, State Committee of the Republic of Uzbekistan on geology and mineral resources and the European Bank for Reconstruction and Development was signed.