YTTB Prezidenti bilan uchrashuv
Moliya vazirligida O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari - Moliya vaziri hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Suma Chakrabarti o’rtasida uchrashuv bo'lib o'tdi.
Ma'lumot uchun: Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining vakolatxonasi 2017 yilning noyabrida O'zbekistondagi o'z faoliyatini qayta tikladi. 2018 yilda O'zbekiston Respublikasi va YTTB o’rtasida 382,5 mln. AQSh dollarlik kredit shartnomalari imzolangan, 2019 yil 5 oyi ichida imzolangan kredit shartnomalari miqdori esa 240 mln. AQSh dollarini tashkil qilgan. YTTB loyihalari kichik biznes, moliya sektori, transport infratuzilmasi va energetika masalalariga qaratilgan.
Suma Chakrabarti nutqida YTTBning O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni qo'llab-quvvatlashga tayyorligini ta'kidlab o’tdi.
Uchrashuvda so'nggi yillarda Respublikada amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar va ularning dinamikasi muhokama qilindi. Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirishning muhimligi hamda davlat korxonalari va banklarini xususiylashtirish masalalari alohida ta'kidlandi. Bundan tashqari, 2023 yilgacha Toshkent-Samarqand pullik avtomagistral yo'lini qurish loyihasini amalga oshirishni davom ettirish va tezlashtirish taklif qilindi.
Davlat korxonalarida korporativ boshqaruv usullarini joriy etish zaruriyati muhokama qilindi. Yaqin kelajakda ushbu maqsadlar uchun xalqaro maslahatchilar jalb qilinishi ta’kidlab o’tildi.
Uchrashuv so’ngida O’zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, O'zbekiston Respublikasi Davlat Geologiya va mineral resurslar davlat qo'mitasi va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o'rtasida O'zbekiston Respublikasi konchilik sektorini isloh qilish bo'yicha strategik hamkorlik to'g'risidagi anglashuv memorandumi imzolandi.

Встреча с Президентом ЕБРР
В Министерстве финансов состоялась встреча заместителя Премьер-министра - министра финансов Республики Узбекистан с президентом Европейского банка реконструкции и развития Сума Чакрабарти.
Для справки: Представительство Европейского банка реконструкции и развития официально возобновило свою деятельность в Узбекистане в ноябре 2017 года. В 2018 году между Республикой Узбекистан и ЕБРР подписаны заемные соглашения на сумму 382,5 млн. долларов США, за 5 месяцев 2019 года на сумму 240 млн. долларов США. Проекты ЕБРР сконцентрированы на развитии малого бизнеса, финансового сектора, транспортной инфраструктуры и энергетики.
Сума Чакрабарти в своей речи подчеркнул готовность ЕБРР оказывать поддержку в осуществлении реформ в Узбекистане.
В ходе встречи стороны обсудили динамику экономических преобразований и реформ, осуществляемых в Республике за последние годы. Подчеркивалась важность развития государственно-частного партнерства, наряду с вопросом дальнейшей приватизации государственных предприятий и банков. Также предложено продолжить и ускорить реализацию проекта строительства платной автомагистральной дороги Ташкент-Самарканд до 2023 года.
Обсуждалась необходимость внедрения методов корпоративного менеджмента в государственных компаниях. В ближайшее время с этой целью будет привлечен международный консультант.
В заключение состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании между Министерством финансов Республики Узбекистан, Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам и Европейским банком реконструкции и развития в отношении Стратегического сотрудничества по реформированию горного сектора Республики Узбекистан.